Tysiące studentów co roku jadą za granicę za lepszą edukacją, nowymi doświadczeniami i osobistym rozwojem. Setki tysięcy ludzi, którzy jadą za granicę w poszukiwaniu pracy.Szkolenia we Włoszech, Anglii, czy w Niemczech, czy każda podróż do innego kraju – to zgadzam się, że jest odważnym krokiem. Czy naprawdę życie z dala od ojczyzny nas zmienia?

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzanie w Rzeszowie odbyło się seminarium “Czy w Polsce potrzebna jest edukacja alternatywna?” połączone z premierą książki pt. „Alternatywy w edukacji” pod red. prof. Bogusława Śliwerskiego i dr. Andrzeja Rozmusa. Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na rolę, miejsce, a także perspektywy rozwoju edukacji alternatywnej w Polsce.

Adopcja jako początek nowego życia

Pokrzywdzone przez los, cięgle potrzebujące miłości i uwagi zwierzęta. Takie są zebrane w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt "Kundelek" w Rzeszowie. Jest to zakład mający na celu zmienić życie bezdomnych psów i kotów w lepszą stronę, znaleźć im nowy dom. Każdy chętny może pomóc w tej misji przez adopcję zwierząt.

Żeby więcej dowiedzieć się o warunkach i szczegółach adopcji porozmawiałyśmy na ten temat z panią Katarzyną Pokrzywą, która jest pracownikiem biurowym Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt.

6-7 czerwca Dni Mediów odbyły się w niemieckim mieście Stralsundzie, podczas których było poruszano mnóstwo interesujących tematów. Między palącymi dyskusjami, licznymi warsztatami swoje miejsce w rankingu ważnych kwestii było wydarzenie dotyczące zarobków dziennikarzy dzisiaj, w czasie cyfryzacji. Gdyż obecnie praca dziennikarzy jest mało opłacalna. Mimo to, prelegenci spotkania wierzą, że to się jednak zmieni i mają propozycje, jak to zrobić. 

Telefony komórkowe stały się ważnym elementem codzienności, tak mocno, że prawie nikt nie wyobraża sobie życia bez niego. Jest wszechstronny, zawiera dużo praktycznych dodatków, które ułatwiają nasze istnienie. Korzystamy w nim bezpośrednio z zegarka, dyktafonu, aparatu fotograficznego, kamery, kalendarza, różnych aplikacji do czytania książek i jeszcze wielu innych. Powstaje dlatego pytanie – czy w dzisiejszym świecie możemy się bez niego obejść?

Codziennie widzisz setki jednakowych, idących ulicą, ludzi. To szara masa, gdzie każdy jest sam, zakłopotany sprawami, a w ich głowach płyną tysięcy myśli na raz. W takich momentach czujesz się jako Leo z Matriksa, który zrozumiał, że nastąpił czas na zmiany. Ale co ty, mały człowiek, możesz zrobić w takim dużym świecie, żeby twoje działania były widoczne? Możesz wyjść naprzeciw systemowi i rozpocząć walkę z władzą... albo spróbować łatwiejszego sposób– wyróżniać się odzieżą i swój stylem. Bo co robić, kiedy masz małe środki, a rzeczy z mass marketów są dla ciebie „cywilne”?

Internet jako wiarygodne źródło informacji

Era technologii objęła wszystkie aspekty życia człowieka. Codziennie zwracamy się do narzędzi, które ułatwiają nam życie i pomagają szybko poradzić sobie z poszczególnymi zadaniami. Ważną rolę w tym odgrywa Internet, który występuje jako główny nowoczesny nośnik wiedzy. Ludzkość bez wątpliwości postrzega informację, co więcej, nawet nie zastanawia się, gdzie wśród tych tysięcy znaków zawartych w sieci są te, którym naprawdę warto wierzyć.

Amerykański serial „Trzynaście powodów" (13 reasons why) na podstawie powieści Jaya Ashera, ujawnia problem samobójstw wśród młodzieży. Pojawił się na ekranach ponad rok temu, w marcu 2017. Pomimo tego faktu, że 13 odcinków pierwszego sezonu całkowicie odsłoniły fabułę książki Eschera, reżyserzy kontynuowali serial na drugi sezon, zaprezentowany 18 maja 2018 roku.

Społeczeństwo online

Era technologii objęła wszystkie aspekty życia człowieka. Codziennie zwracamy się do narzędzi, które ułatwiają nam życie: mikrofalówka i multicooker, które pomagają nam szybko zagrzać lub przygotować smaczną potrawę. Natomiast Internet zalewa nas informacjami, które możemy bardzo szybko zdobyć. Pod obecnym naciskiem nowoczesnego świata zmieniły się nawet stosunki między ludźmi, które zostały przeniesione na współczesny poziom, czyli do Internetu. Czy tak naprawdę w sieci możemy nawiązywać prawdziwe relacje?

Jak wygląda relacjonowanie działań wojennych? Czy kobieta dziennikarz może poradzić sobie podczas wojny na Bliskim Wschodzie? Na te i wiele innych pytań odpowiadały Ayat Basma oraz Francesca Borri podczas 6. Edycji Lviv Media Forum.