Wariologia
Typografia

Człowiek pierwotny nie mógł przebierać w produktach żywnościowych, tak jak robimy to obecnie my. Żył z polowań na zwierzęta, ze zbiorów roślin. W dzisiejszych czasach możemy znaleźć wiele zamienników dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak, czy łatwo jest z dnia na dzień przerzucić się na weganizm? Czy przyzwyczajenia, które nabraliśmy w dzieciństwie da się przełamać?

 Niektóre osoby nie rozróżniają pojęcia weganizmu od wegetarianizmu. Wegetarianizm ogranicza się do niejedzenia mięsa, natomiast weganie nie jedzą nie tylko mięsa, ale także wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka, czy mleko. Większość osób robi to dla zasad, z miłości do zwierząt, inni za namową partnera, który praktykuje taki styl życia od lat. Niektórzy po prostu lepiej się czują spożywając jedynie produkty pochodzenia roślinnego. Są też tacy, którzy są weganami „na pokaz”. Chcą wzbudzić zainteresowanie otoczenia. W restauracji zamawiają sałatkę, koktajl z jarmużem, a później, gdy są sami w domu obżerają się pizzą z bekonem i salami.

Przejście na weganizm, czy wegetarianizm nie jest łatwe. Zrezygnowanie z produktów, które jedliśmy przez całe życie, do których jesteśmy przyzwyczajeni, może okazać się kłopotliwe. Zdecydowanie prostsza jest rezygnacja z jedzenia mięsa z osobistych pobudek, niż za namową kogoś z otoczenia. Jeśli o podjęciu decyzji zadecydowały nasze własne przekonania, wówczas będzie nam łatwiej w tym wytrwać. - Wegetarianką jestem od sześciu lat. Studiuję weterynarię i kocham zwierzęta. Moim rodzicom ciężko było się przyzwyczaić do tego, że w niedzielę nie zjem kotleta schabowego. Po jakimś czasie zaczęłam im gotować swoje dania i okazało się, że wegetarianie nie muszę jeść jedynie sałaty - mówi Paulina, studentka trzeciego roku weterynarii.Często zdarza się, że osoby, które od pewnego czasu praktykują wegetarianizm, decydują się zostać weganami. Łatwiej jest im odstawić produkty pochodzenia zwierzęcego, ponieważ już wcześniej z powodzeniem udało im się odrzucić mięso.

Należy pamiętać, że nie zawsze praktykowanie wegańskiej lub wegetariańskiej diety jest dobre dla zdrowia. Zdarza się, że osoby, które na nie przechodzą robią to ze względu na panujący trend, a nie zwracają uwagi na skutki zdrowotne. - Dwukrotnie chciałem przejść na wegetarianizm, głównie ze względu na moją dziewczynę, z którą mieszkam. Po trzech bezmięsnych miesiącach przekonałem się, że to jednak nie jest dla mnie. Dużo trenuję i nie jedząc mięsa czułem się osłabiony - komentuje chłopak Pauliny, Kacper.

Żyjemy w czasach, kiedy można odnaleźć wiele produktów, które mogą zastępować nam towary pochodzenia zwierzęcego. Powinno się jednak zachować zdrowy rozsądek i decydować  na żywność, która służy naszemu zdrowiu. Przejście na dietę wegańską, czy wegetariańską jest świetnym pomysłem, jeśli robimy to z powodu swoich idei i wartości, lecz wcześniej warto sprawdzić czy nie spowoduje to osłabienia naszego organizmu.

 

źródło ilustracji: unsplash.com

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS