Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od 33 lat obchodzony jest corocznie Światowy Dzień bez Tytoniu zapoczątkowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku. Tegorocznym tematem międzynarodowego wydarzenia jest „Ochrona młodzieży przed manipulacjami w przemyśle oraz zapobieganie używaniu tytoniu i nikotyny”. Wydarzeniu przyświeca cel ochrony młodego pokolenia przed taktykami marketingowymi dużych koncernów tytoniowych oraz pomocy w unikaniu używania śmiercionośnych wyrobów — tytoniu i nikotyny.

Pandemia COVID–19 to czas szczególny do wzmacniania kampanii ograniczających konsumpcji produktów tytoniowych. Palenie tytoniu przyczynia się do zwiększania ryzyka infekcji dróg oddechowych, dlatego zaburza funkcjonowanie płuc oraz utrudnia organizmowi walkę z koronawirusem. Potwierdza to raport WHO z dnia 29 kwietnia 2020, który wykazuje, że osoby palące w przeważającej części chorują na COVID–19 w porównaniu do osób niepalących.

Twarde dane mówią same za siebie

Otóż na świecie powyżej miliard osób systematycznie sięga po wyroby tytoniowe, z czego w Polsce 8 miliona osób. Z opracowanego badania w 2019 roku wynika, że w Polsce do nałogowego palenia produktów tytoniowych deklaruje się ponad jedna piąta Polaków – 21%. Nałogowymi palaczami są częściej mężczyźni – 24 procent niż kobiety – 18 procent. Produkty tytoniowe corocznie przyczyniają się do śmierci ponad 8 milionów ludzi. Ponadto 7 milionów tych śmierci jest skutkiem bezpośredniego używania tytoniu, a w przybliżeniu 1,2 miliona jest konsekwencją narażenia osób niepalących na bierne palenie. Co z danymi na temat młodych osób palących w Polsce? Z badań wynika, że co drugi nastolatek w Polsce sięga po produkty tytoniowe. Młode społeczeństwo zaczyna palić w wieku 12-14 lat. 60% osób w przedziale wiekowym 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa.

Wpływ palenia tytoniu na zdrowie człowieka

Nikotyna jest substancją uzależniającą zawartą w dymie tytoniowym. Podczas palenia tytoniu osoby palące są narażone na wdychanie około 7 000 innych substancji szkodliwych dla organizmu człowieka. Złudnym myśleniem, jest fakt, że zastąpienie tradycyjnego papierosa — cygarem, fajką wodną lub też e-papierosem obniży ryzyko wystąpienia szkodliwych skutków nałogowego palenia papierosów. Nic bardziej mylnego! W Polsce palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn chorób serca i udaru mózgu.

Globalna kampania Światowego dnia bez tytoniu 2020

Dzisiejsze wydarzenie to moment na powiedzeniu STOP rozpowszechnianiu i manipulowaniu młodzieży na całym świecie przez największe firmy tytoniowe do czynnego korzystania ze szkodliwych produktów. Dlatego tegoroczna kampania organizowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) to działanie pokazujące jak przemysł tytoniowych wywiera wpływ na młode pokolenia, poprzez stosowanie zachęcających smaków, designerskich wzorów i opakowań e-papiersów, angażowanie wpływowych osób w mediach społecznościowych do ich reklamowania, dostępności na każdym kroku produktów tytoniowych i wielu innych metod, które w znaczący sposób oddziaływają na młode społeczeństwo.

To również okoliczność do zaakcentowania osiągnięć i postępów, jakie zostały poczynione przez lata zaangażowania i wielorakich kampanii w kierunku wzmacniania odporności młodego pokolenia ludzi na tytoń i etapowego dążenia do przyszłości świata bez tytoniu.

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus