logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W czwartek 21 maja po raz dwudziesty drugi obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kosmosu. Święto zostało wprowadzone przez amerykańskich astronautów oraz firmę Lockheed Martin, która na przestrzeni lat jest partnerem NASA. O wprowadzaniu tego święta poinformował amerykański astronauta Andrew Thomas, znajdując się na rosyjskiej stacji kosmicznej “Świat” w 1998 roku. Celem wydarzenia jest celebracja dotychczasowych odkryć Wszechświata oraz inspirowanie naukowców do dalszych działań.

Cały czas trwają badania, które przybliżają nas do poznania otaczającego świata. Na wysokości ponad 100 km nad powierzchnią Ziemi, gdzie przebiega umowna linia Karmana, zaczyna się tajemnicza strona naszego Wszechświata – kosmos. Nie tak dawno temu przedstawiciele naszej planety nie wiedzieli o istnieniu Ziemii, a tym bardziej galaktyk. Jesteśmy już w stanie obserwować powierzchnię innych planet, byliśmy na księżycu, ale jednak dużo odkryć jest jeszcze przed nami. Obecnie wiemy, że Wszechświat składa się z 2 bilionów galaktyk. Przy czym większość przestrzeni kosmicznej jest jeszcze nie zbadana.

28 kwietnia 2020 roku Pentagon na swojej oficjalnej stronie udostępnił trzy nagrania z niezidentyfikowanymi obiektami latającymi. Pierwsze wideo powstało w 2005 roku, a kolejne są z 2015 roku. Na nagraniach można zauważyć obiekty poruszające się z dużą prędkością. Piloci marynarek wojennych, którzy zaobserwowali to zjawisko w 2015 roku twierdzą, że obiekt manewrował w powietrzu w sposób niemożliwy dla tradycyjnych samolotów. Z racji tego, że nie ma żadnych potwierdzeń, że są to samoloty lub inne maszyny, obiekty zostały zidentyfikowane jako UFO. Nawet eksperci Pentagonu nie mają pojęcia z czym mamy do czynienia.

Celebracja Międzynarodowego dnia kosmosu ma na celu nie tylko upamiętnienie już przeprowadzonych odkryć przestrzeni kosmicznej, ale też rozpowszechnianie wiedzy o kosmosie i zachęcania ludzi do zainteresowania się astronomią. Jest to wyjątkowy dzień do podsumowań wiedzy, którą już posiadamy. Badacze kosmosu organizują w tym dniu konferencje naukowe, odbywają się wykłady i inne ciekawe wydarzenia, które dla miłośników astronomii stają się wspaniałą okazją do rozwijania iście kosmicznych zainteresowań.

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus