logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Obchodzony 16 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego przypada w rocznicę powstania w Soweto w 1976 roku w Afryce Południowej, kiedy tysiące studentów wzięło udział w proteście przeciwko reżimowi apartheidu. W celu upamiętnienia poległych ofiar w 1991 roku ustanowiono coroczne obchody ogłoszone przez Organizację Jedności Afryki (obecnie Unia Afrykańska) oraz przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Coroczne wydarzenie skupia uwagę na barierach jakie napotykają afrykańskie dzieci w celu uzyskania wysokiej jakości edukacji. Ówczesne powstanie upamiętnia południowoafrykańskie dzieci, z których wiele oddało własne życie w walce o swoje prawa.

Demonstracja zakończona rozlewem krwi bezbronnych dzieci

44 lat temu ponad 20 000 tysięcy afrykańskich studentów w dniu 16 czerwca 1971 roku, wyszło na ulice miasteczka Soweto, w proteście przeciwko wymogowi uczenia się języka angielskiego domagając się prawa do edukacji we własnym ojczystym języku. Protestowali również przeciwko dyskryminacji, jakiej doświadczali na co dzień oraz niskim standardom programu nauczania. Wówczas gdy tłum protestujących studentów został zablokowany przez lokalną służbę bezpieczeństwa, skierowali się w kierunku Orlando High School, gdzie marsz studentów Soweto został stłumiony rozlewem krwi. Uzbrojeni i bezwzględni policjanci odpowiedzieli morderstwem setek bezbronnych protestujących dzieci. Hector Pieteraon był jedną z pierwszych ofiar powstania w 1976 r. W chwili śmierci miał 12 lat. Obraz umierającego Hektora stał się symbolem krwawego powstania w Soweto. 16 czerwca jest świętem narodowym w Afryce Południowej zwanym Dniem Młodzieży. Odpowiednio, tego dnia w 2002 r. Otwarto Muzeum Hectora Pietersona w Soweto, nieopodal miejsca, w którym został niewinnie zamordowany.

Sytuacja dziecka Afrykańskiego

Drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi, Afryka jest miejscem zamieszkania dla 628 milionów dzieci i młodzieży poniżej 25 roku życia. Według licznych danych populacja dzieci i młodzieży na kontynencie afrykańskim ciągle wzrasta. Szacuje się, że do 2050 r. prawie co trzecie dziecko na świecie w wieku poniżej 18 lat będzie dzieckiem afrykańskim. Spośród 57 milionów dzieci w wieku szkolnym ponad połowa pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej. Dzieci afrykańskich kobiet, które zrealizowały co najmniej pięć lat nauki, mają o 40 procent większe szanse na przeżycie. Młoda populacja Afryki wciąż pozostaje w tyle pod względem większości wskaźników, w tym edukacji szkolnej. Bezpłatna i publiczna edukacja jest rozumiana jako podstawowe prawo człowieka na całym świecie. Jest kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka zasługującego na możliwość wykształcenia. Liczne dane pokazują, że jeśli dziecko otrzyma wysoką jakość nauczania na wszystkich poziomach edukacji, ma większe szanse w przyszłości osiągnąć sukces.

Nadzieja przyszłości Afryki

Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego to okoliczność do podkreślania wagi sytuacji praw dzieci w Afryce do wysokiej jakości edukacji i lepszego życia. Afryka wciąż znajduje się w ciężkiej sytuacji tak samo jeśli chodzi o ubóstwo, niepokój społeczny, wojny czy nierówność płci. Dzieci i młodzież afrykańska jest nadzieją do stawienia czoła tym wszystkim wyzwaniom Afryki. Jest równym graczem w rozwoju kontynentu afrykańskiego.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus