logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Prawa zwierząt często są bagatelizowane. Dlatego temat ten tak często łączy wielu aktywistów, dla których życie zwierząt jest równe tym ludzkim. To wszystko za sprawą organizacji ekologicznej Klubu Gaja, która znacząco przyczyniła się do uchwalenia Ustawy o Ochronie Zwierząt dnia 21 sierpnia 1997 roku.

1995 roku i Ogólnopolska Kampania „Zwierzę nie jest rzeczą”

Wszystko zaczęło się w 1995 roku wraz z rozpoczęciem przez Klub Gaja — Ogólnopolskiej Kampanii „Zwierzę nie jest rzeczą”, pod którą zebrano 600 tysięcy podpisów za wprowadzeniem ustawy o ochronie zwierząt. Największa kampania środowiskowa w Polsce miała na celu przekonanie społeczeństwa, że życzliwość i szacunek należą się wszystkim zwierzętom. Konsekwentne działania członków Klubu Gaja i wszystkich osób popierających wprowadzenie ustawy przyczyniły się nie tylko do podniesienia świadomości na temat praw zwierząt, ale wywarły także wpływ na zmiany w polskim prawie, jak również zmiany społeczne.

Ustawa o ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku

To 32 stronnictwa ustawa zawierająca przepisy dotyczące zwierząt domowych, gospodarskich, zwierząt wykorzystywanych do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych, zwierząt wolno żyjących (dzikich), jak również transportu zwierząt, zabiegów na zwierzętach, uboju, uśmiercania i ograniczenia populacji zwierząt. Kluczowymi aspektami są uwzględnione sankcje karne, które grożą za naruszenie praw zwierząt.

Warto w tym miejscu przytoczyć początkową treść ustawy – „ Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Przytoczona ustawa chroni zwierzęta przed doznawaniem cierpienia, lęku, porzucenia na pastwę losu czy samotności. Jak nieomylnie stwierdził Mahatma Gandhi - „Im bardziej bezradne jest stworzenie, tym bardziej ma ono prawo do ochrony człowieka przed okrucieństwem człowieka”.

Jak stworzyć lepszy świat dla zwierząt?

Dzień Praw Zwierząt jest wydarzeniem skłaniającym ludzi do przemyśleń, że wolność, szacunek i sprawiedliwość należy się również zwierzętom, dlatego człowiek powinien jak w największym stopniu zapewniać im właściwą ochronę. Jest to również moment, na podkreślenie tego, co już zostało wykonane w tej kwestii, jak również co jeszcze jest do zrobienia, aby polepszać sytuację zwierząt nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Kluczowymi fundamentami, bez których trudno będzie dokonać znaczących zmian, są na pewno edukacja społeczeństwa, empatia wobec zwierząt, jak również polityka rządzących.

Koniec końców dzielimy ze zwierzętami jedną planetę, dlatego powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, aby jeszcze bardziej regulować prawa zwierząt na naszym podwórku, ale również na arenie międzynarodowej. Nie jesteśmy uprawnieni do dewastowania ich siedlisk i decydowania o tym, kto może żyć lub umrzeć.

 

Zdjęcie: http://ourplanettheirstoo.org/

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus