logo wsiiz main

POLECAMY

Paulina Wodzień

Okiem Absolwenta
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wchodząc w rynek pracy młodzi ludzie często czują się zagubieni – „jak napisać dobre CV”, „czym ja się chcę w ogóle zajmować”, „jak zacząć, skoro wymagane jest 5 lat doświadczenia, a ja mam tylko miesięczne praktyki…”. Jeśli i Ty czujesz lekkie zdenerwowanie na samą myśl o szukaniu pracy, sprawdź jakich błędów powinieneś się wystrzegać jeszcze na studiach wg. Specjalisty ds. Rekrutacji (Absolwentki WSIiZ).

 

BŁĄD 1: ZACZYNANIE PRACY ZWIĄZANEJ Z ZAWODEM DOPIERO PO STUDIACH

Po co tracić czas, skoro upływa on znacznie szybciej, gdy stajemy się dorośli…

5 lat studiów to może być dla Ciebie:

- najlepszy czas w życiu,

lub

- najlepszy czas w życiu + aż 5 lat doświadczenia zawodowego!

Jeśli nie spróbujesz pracy w kierunku, w którym się kształcisz, stracisz możliwość sprawdzenia czy studia faktycznie znajdują się w obszarze Twoich zainteresowań zawodowych. Często okazuje się bowiem, że nie... (bo skąd mamy wiedzieć, co chcemy robić w życiu, skoro nie robiliśmy do tej pory nic poza nauką o pantofelku i innych Panach Tadeuszach). Wtedy możesz studia  zmienić i szukać szczęścia na następnym kierunku, ze znacznie większą świadomością zarówno siebie, jak i rynku pracy.

PRZYKŁAD: Jeśli wybrał_ś studia grafiki komputerowej – próbuj z własnymi grafikami -  staż, praktyki, freelance, Instagram, media uczelniane – wszystko to może przybliżyć Cię do zrobienia kariery na studiach lub zaraz po nich.

BŁĄD 2: NIE ANGAŻOWANIE SIĘ W DODATKOWE PRZEDSIĘWZIĘCIA

Angażując się w koła naukowe, konferencje, redakcję INTRO, projekty, wolontariaty czy praktyki zyskasz:

- doświadczenie do wpisania w CV (co jest niezwykle ważne na początku Twojej ścieżki zawodowej - masz się czym pochwalić i wyróżnić)

- okazję do sprawdzenia się na różnych polach (nie tylko tych związanych z Twoim kierunkiem studiów) - na WSIiZ możesz znaleźć m.in.:  koło finansowe, marketingowe, dziennikarskie, programistyczne, psychologiczne i wiele więcej (sprawdź i znajdź takie, które Cię zainteresuje: Lista kół naukowych WSIZ ).

BŁĄD 3: OPIERANIE SIĘ JEDYNIE NA STUDIACH I DYPLOMIE

Nie oszukujmy się, w "prawdziwym życiu" sam Twój dyplom i ukończone studia niewiele znaczą (chyba że studiujesz np. medycynę, prawo czy inny kierunek, dla którego studia są niezbędne). Ten sam kierunek co Ty, co roku kończą tysiące osób . Pracodawca nie wie ile wiedzy wyniosł_ś z uczelni, dlatego dla niego bardziej liczy się Twoje doświadczenie zawodowe oraz kompetencje, które posiadasz i to na tym należałoby się najbardziej skupić.

Nie zrozum mnie źle – studia są ważne, warto się uczyć, nawiązywać znajomości , zdobywać nowe kompetencje i umiejętności, by później mieć co praktykować. Jednak sam dyplom nic nie da. Jeśli przez 3-5 lat udało Ci się zapamiętać jedynie nazwy przedmiotów, a Twoim jedynym osiągnięciem jest włączenie na czas wykładów online … to bardzo mi przykro, ale nie masz się czym pochwalić na rekrutacji..

Ale dobra wiadomość jest taka, że zawsze możesz to zmienić!  (O tym, co warto zrobić już wiesz z błędu 1 i 2 – teraz tylko wprowadź to w życie).

BŁĄD 4: SZUKANIE PRAC DORYWCZYCH, NIEZWIĄZANYCH Z PRZYSZŁYM ZAWODEM  

Powtórzę to jeszcze raz - jeśli od razu zaczniesz pracę związaną z zawodem masz już 3-5 lat doświadczenia po zakończeniu studiów! A to już coś!

PRZYKŁAD: Jeśli zależy Ci na wielkiej karierze w marketingu – to lepiej być przez 2 lata asystentem/ młodszym specjalistą i zarabiać mniejsze pieniądze (zdobywając doświadczenie, kompetencje i wkrótce stając się dobrze zarabiającym ekspertem) NIŻ awansować na „team leadera” w osiedlowym barze.

Oczywiście każda praca przybliża Cię do zdobycia tej wymarzonej i jeśli umiesz „w autoprezentację” to nie będzie stanowić dla Ciebie problemu opowiadanie czego nauczyłeś się pracując w sklepie. Ale po co to robić, skoro od razu możesz budować swoją karierę w TWOIM zawodzie.

BŁĄD 5: NIE PRÓBOWANIE NOWYCH RZECZY

Tu będzie krótko, ale to przemyśl.

Jak inaczej masz się dowiedzieć co chcesz robić? Szukaj, sprawdzaj, doświadczaj! Jest tyle opcji rozwoju, tyle rzeczy do odkrycia – z pewnością i TY znajdziesz coś dla siebie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy (pisania CV, rozmowy rekrutacyjnej i tego „jak zacząć”) – zaobserwuj mnie na Instagramie: @zrekrutowana i czekaj na kolejny artykuł z serii Okiem Absolwenta – który pojawi się już w lutym!

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus