logo wsiiz main

POLECAMY

Paulina Wodzień

Okiem Absolwenta
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Trwa czas szukania i odbywania praktyk zawodowych. Czas, w którym możesz się nauczyć jak pracować lub jak kombinować. Wybór należy do Ciebie - ale zanim go podejmiesz, przeczytaj ten krótki tekst i zdecyduj sam, co bardziej przyda Ci się, kiedy opuścisz mury uczelni w celu poszukiwania wymarzonej pracy.

 

Kiedy byłam na studiach, większość znajomych z kierunku uważało praktyki za coś zupełnie niepotrzebnego, coś co można łatwo oszukać, podrobić i “mieć z głowy”. Bardzo mało osób podchodziło do tego na poważnie - z chęcią nauki i nabrania doświadczenia. Zewsząd docierały do mnie takie zdania:

- praktyki są za darmo, więc się nie będę starać,

- siostra dziadka mojego szwagra załatwi mi papiery i nie będę musiała
nawet godziny przepracować,

- firmy nie odpisują, więc po co tracić czas,

 - jeszcze się w życiu napracuję,

- nie chcę parzyć kawy,

 - wolę wziąć dodatkowe godziny w gastro.

Wiesz co... jak ja słyszę takie słowa, to aż chce mi się krzyczeć. Rozumiem, że doświadczenia z praktykami są różne, że często faktycznie nic nie robisz cały dzień i marnujesz swój czas za darmo, że możesz trafić na firmę, która będzie Cię wykorzystywać w ten czy inny sposób. Tak jest - czy to w pracy, czy to na praktykach i wtedy uciekaj najszybciej jak tylko możesz... ale nie mów, że wszystkie praktyki to wyzysk.

Ja, dzięki praktykom zyskałam naprawdę wiele (TY TEŻ MOŻESZ).

1. Dzięki praktykom nauczyłam się jak funkcjonuje firma, jak wygląda hierarchia, podział obowiązków, kultura organizacyjna.

2. Zdobyłam wiele potrzebnych kompetencji i umiejętności.

3. Zaczęłam myśleć w inny sposób, stałam się bardziej pewna siebie w tym co robię, zdobyłam tak cenne na początku kariery doświadczenie w CV i propozycję pracy!

a przede wszystkim:

 1. Dowiedziałam się czy w ogóle jestem na dobrej ścieżce zawodowej, czy chcę robić to, czego się uczę na studiach, czy chcę się dalej kształcić w tym kierunku.

  Dla jednych praktyki będą ogromną szansą, inni mogą się rzeczywiście spotkać z wykorzystaniem przez firmę (ja też się w jednej pracy z tym spotkałam).

  Myślę jednak, że w życiu należy próbować, szukać możliwości, ponosić porażki i rozbudzać swą energię na nowo.
  Dlatego warto poszukać firmy, która Cię rzeczywiście zainteresuje i od razu pokazać swoją motywację do nauki. Jeśli manager zauważy Twój zapał, może nawet pod koniec praktyk, złoży Ci ofertę pracy!

  Jakie Ty masz doświadczenia z praktykami? Chętnie się dowiem! Napisz do mnie na Instagramie @zrekrutowana, gdzie dzielę się informacjami dotyczącymi szeroko pojętej tematyki pracy

SKONTAKTUJ SIĘ

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus