Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Oko na świat
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Neurofitness to inaczej trening dla mózgu. Jego ideą jest, abyśmy wyrwali się z naszej codziennej rutyny i praktykowali nowe doświadczenia. Jednak nie tylko dlatego warto zainteresować się akurat taką formą rekreacji. Uważa się, że neurofitness może zapobiegać chorobie Alzhaimera.

Już od jakiegoś czasu w Polsce można zauważyć rozpowszechnienie zdrowego styl życia. Ludzie coraz częściej spacerują, biegają, jeżdżą na rowerze i uprawiają wiele innych sportów. Odstawiają również używki oraz niezdrową żywność. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich, ale ilość takich osób zdecydowanie wzrasta. Powód jest prosty – ludzie chcą być zdrowsi i żyć dłużej. Z tej przyczyny narodziła się także idea neurofitnessu. Świat rusza stale do przodu, a wiele rzeczy zaczyna być badana uwzględniając różne aspekty. Dlatego dziś wiemy, że dla zdrowia nie jest ważne jedynie sprawne ciało, ale i mózg. Trzeba go ćwiczyć.

Najlepiej zacząć jak najwcześniej i robić to regularnie.

Choroba Alzheimera dotyka więcej osób niż kiedyś. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że skoro na chorobę Alzheimera cierpi dziś w naszym kraju ok. 350 tys. osób, to w 2050r. chorować będzie już ponad milion Polaków. Ma ona przykre objawy przez które cierpią nie tylko chorzy, ale i ich najbliżsi. Człowiek, który na nią choruje (najczęściej osoba starsza) powoli traci pamięć. Początkowo w głowie pozostają bardzo dokładne wspomnienia z najmłodszych lat życia. Jednak umysł odrzuca wszystko to, co działo się przed chwilą. Przykładowo - chory zapomina jak nazywają się jego własne wnuki, a następnie jego dzieci. W głębszym etapie choroby zachowuje się mentalnie jak kilkuletnie dziecko. 

Co zrobić, gdy jest się niewolnikiem własnego umysłu? Taką chorobę trudno leczyć, więc lepiej jest jej zapobiec. W tym celu zapoczątkowano neurofitness. Obecnie jest bardzo popularny w Ameryce, natomiast w Polsce zaczyna dopiero nabierać na znaczeniu. W założeniu nie jest to skomplikowane. Wystarczy wyjść poza szablon codzienności. Każdy z nas ma ulubione potrawy, filmy, książki czy sporty. Aby praktykować Neurofitness należy coś zmienić. Można spróbować jakiejś nieznanej wcześniej, orientalnej kuchni. Albo, jeśli biegamy od lat to warto, tak dla odmiany, wybrać się na basen.

Natomiast w przypadku kogoś kto nie przepada za zmianami, dobrym sposobem będą gry trenujące mózg.

Pomysłem na wdrożenie neurofinessu w dzisiejszych czasach są również specjalne gry wspierające działanie mózgu, które można ściągnąć na telefon. Smartfony wspomagają nas w coraz liczniejszych sferach życia, więc dlaczego nie użyć ich do wzmocnienia naszego zdrowia? Z kolei dla tradycjonalistów godne polecenia są gry planszowe. Możemy wieczorami spędzić miło czas z rodziną lub znajomymi. Dodatkowo zapewnimy sobie dłuższe życie. Poprzez wcześniej wspomniane spontaniczne zmiany w codziennym życiu, także sami możemy wpłynąć na swoje zdrowie. Tak niewiele wysiłku może dać ogromne korzyści na przyszłość.

 

Grafika: Kamil Ząbczyk

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus