logo wsiiz main

POLECAMY

Monika Stopyra

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Co roku w ostatnią sobotę marca symbolicznie wyłączamy światło i urządzenia elektryczne na 60 minut. Wydarzenie to zostało zainicjowane w 2007 roku przez World Wide Fund for Nature – Światowy Fundusz na rzecz Przyrody. Jego celem jest promowanie ekologicznej postawy oraz zwrócenie uwagi na zmiany klimatu i problem nadmiernego zużycia energii.

 Godzina dla Ziemi po raz pierwszy odbyła się w 2007 roku w Sydney, angażując ponad 2 miliony ludzi. Rok później do akcji przyłączyło się 50 milionów osób w 370 miastach na całym świecie, w tym w Poznaniu i Warszawie. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w 2010. Ponad 4 tysiące miast z różnych kontynentów odłączyło energię elektryczną na 60 minut, włączając w to jedne z największych światowych zabytków, takich jak Opera w Sydney, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz wieża Eiffla w Paryżu. Od tego czasu każdego roku coraz więcej osób i instytucji przyłącza się do Godziny dla Ziemi, a World Wide Fund for Nature ustanawia kolejne rekordy w jednoczeniu społeczności różnych narodowości i religii w trosce o dobro planety. Obecnie w kampanii biorą udział miliardy ludzi z ponad 7 tysięcy miast. To największa inicjatywa społeczna na świecie. Należy jednak pamiętać, że organizowana przez WWF Godzina dla Ziemi to jedynie symbol, mający na celu skłonienie obywateli wszystkich krajów do zastanowienia się nad zmianami klimatycznymi i środowiskowymi.

W Polsce tegoroczne działania skupiają się na przeciwdziałaniu wymieraniu gatunków. Według najnowszego raportu WWF, Living Planet Report, w ciągu ostatnich 50 lat liczebność populacji dzikich zwierząt zmniejszyła się o 69%. Jednym z powodów jest ciągła ekspansja człowieka na ich tereny. Kluczem do zachowania różnorodności biologicznej jest ochrona cennych ekologicznie obszarów, tworzenie nowych i uczynienie z nich bezpiecznych domów dla żyjących tam stworzeń.

Czym jest sam WWF – główny inicjator Godziny dla Ziemi? World Wide Fund for Nature to organizacja pozarządowa utworzona ponad 60 lat temu. Pomysł na jej powstanie zrodził się podczas podróży do Afryki dyrektora generalnego UNESCO, Sir Juliana Huxleya, który zwrócił uwagę na zniszczenie środowiska i stałe polowania, prowadzące do wymarcia niezwykłej fauny tego kontynentu. Od początku swojego istnienia fundacja z logo czarno-białej pandy gromadzi fundusze niezbędne do ochrony przyrody oraz promuje działania służące ocaleniu najbardziej zagrożonych gatunków i siedlisk na Ziemi. Angażuje się również w przeciwdziałanie zniszczeniu środowiska naturalnego. W latach 80. XX wieku, wspólnie z Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody oraz Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych, WWF stworzyła Światową Strategię w Zakresie Ochrony Przyrody. Strategia, opublikowana jednocześnie w 34 stolicach świata, stała się podstawą kompleksowego spojrzenia na ochronę środowiska oraz zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych naszej planety.

W Polsce WWF powstała w latach 90. Kieruje swoje działania na rzecz ochrony wartościowych terenów (rzek i lasów) i stoi na straży największych drapieżników: wilków, rysi i niedźwiedzi; a także ssaków bałtyckich: morświnów i fok szarych. Stara się również przeciwdziałać zmianom klimatu i zwalczać nielegalny handel ginącymi gatunkami roślin i zwierząt.

Godzina dla Ziemi bywa krytykowana przez firmy, osoby prywatne, a nawet ekologów i naukowców. Eksperci twierdzą, że przez nagłe wyłączenie i włączenie światła na całym świecie można przyczynić się do jeszcze większego zużycia energii, niż na co dzień. Według specjalistów w dziedzinie produkcji i dystrybucji energii, nagłe wyłączenie świateł i urządzeń elektrycznych w wielu miejscach świata niesie ryzyko uszkodzeń systemów elektroenergetycznych. To z kolei może wywołać przerwy w dostawie światła i energii nawet na kilkanaście godzin. Organizator kampanii, World Wide Fund for Nature, podkreśla jednak, że inicjatywa ma charakter symboliczny, a jej celem jest wypracowanie zrównoważonych, energooszczędnych praktyk z korzyścią dla planety i jej mieszkańców. Chodzi przede wszystkim o naświetlanie problemów i promowanie wspólnego zaangażowania na rzecz środowiska.

Nie wystarczy zatem myśleć o Ziemi i ekologii raz w roku, i to zaledwie przez 60 minut. Trzeba dbać o nią cały czas oraz w różnych formach, chociażby poprzez uczestnictwo w akcjach ekologicznych, segregowanie śmieci, oszczędzanie wody i prądu oraz rozsądne gospodarowanie zasobami naturalnymi. Tylko regularne i zjednoczone działania mogą przynieść widoczne rezultaty i przyczynić się do poprawy jakości życia każdej istoty na świecie, a części to życie nawet uratować.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus