logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

To właśnie rozwój kompetencji cyfrowych dla uchodźców z Ukrainy, był tematem minionej konferencji w Kielnarowej. W dniu 1 lutego 2023 r., na auli Centrum Turystyki i Rekreacji Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania mieszczącym się w Kielnarowej, odbyła się ta konferencja prasowa. Składała się ona z dwóch części. Podczas pierwszej został zaprezentowany program „Start IT.Cisco4Ukraine”. Druga część z kolei poświęcona była debacie, której tematem przewodni brzmiał „Nowoczesna Ukraina – Edukacja, gospodarka, technologie”.

W konferencji prasowej wzięli udział miedzy innymi takie osobistości jak Justyna Orłowska – pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, dr Guy Diderich – Senior Vice President and Global Innovation Officer Cisco Dystems, prof. Tadeusz Pomianek – Prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr Hab. Andrzej Rozmus – prof. WSIiZ, Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Anna Czacharowska-Rybowska – Corporate Social Responsibility Program Manager Cisco, absolwenci programu „Star IT. Cisco 4 Ukraine”, a także przedstawiciele prasy i zaproszeni goście. Wydarzenie zostało rozpoczęte przemówieniami władz uczelni oraz przedstawicieli Cisco Networking Academy, wspólnie realizujących program „Start IT.Cisco4Ukraine”. Podczas wystąpień został przedstawiony cel przedsięwzięcia oraz plan jego realizacji. Ma on za zadanie wesprzeć uchodźców chcących rozwijać kompetencje cyfrowe, rozpocząć nową ścieżkę kariery lub kontynuować edukację z zakresu IT.

Po przerwie kawowej oraz poczęstunku dla uczestników, rozpoczęła się druga część konferencji. Podczas jej trwania odbyła się debata zatytułowana „Nowoczesna Ukraina – Edukacja, gospodarka, technologie”. Podczas jej trwania członkowie debaty pochylali się między innymi nad zagadnieniami, jak pomóc w odbudowie pomyślności wolnej Ukrainy. Została zaznaczona konieczność szybkiego powstania dużego projektu kształcenia kadr, wychodzących naprzeciw potrzebą gospodarki rynkowej i społeczeństwa obywatelskiego kraju ukraińskiego, a także poruszona kwestia pomocy w stworzeniu infrastruktury instytucjonalnej, szkoleniowej oraz doradczej.

Na czym będzie polegał projekt „Start IT.Cisco4Ukraine”?

Program został podzielony na trzy etapy realizacji. Pierwszy z nich to „Szkolenia pilotażowe”, które odbywały się od września 2022r. do stycznia bieżącego roku. Ich celem było zebranie doświadczenia i dostosowanie oferty szkoleniowej do potrzeb rynkowych oraz możliwości grupy docelowej. W owych szkoleniach wzięło udział 734 uchodźców. W ramach pilotażu realizowane były dwie ścieżki kształcenia – Cybersecurity i Programming. Każda ze ścieżek składała się z dwóch kursów. Pierwsza z nich obejmowała zajęcia „Introduction to Cyber Security” oraz „Fundamentals of Cyber Security. Z kolei w ramach drugiego odbywały się takie kursy jak „Introduction to Cybersecurity” i „Fundamenals of Python progamming”. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku ukraińskim. Wyjątek stanowił jedynie kurs programowania w języku Python, który odbył się po angielsku.

Drugi etap programu rozpoczął się 1 lutego 2023r. i od tego momentu rozpoczęły się kolejne szkolenia. Organizatorzy programu planują także poszerzyć listę dostępnych kursów w języku ukraińskim o „Networking Basics”, „Networking Devices and Initial Configuration”, „Python Essentials 2” oraz „Introduction to Data Science”, a także wprowadzić kursy zaawansowane, prowadzone w języku angielskim – „Cyber Ops Associate” i „DevNet Associate”. Pojedyncze kursy trwają od 6 do 40 godzin, w zależności od liczby zajęć oraz poziomu, na którym kursant planuje zakończyć szkolenie (podstawowy, średniozaawansowany lub zaawansowany). Z kolei czas całego kształcenia może trwać od 6 do 160 godzin, a szkolenie można zakończyć na dowolnym poziomie, bez obowiązku przejścia wszystkich szkoleń. Zajęcia realizowane przy użyciu platformy e-learningowej – Cisco Webex, pod przewodnictwem wykwalifikowanych instruktorów.

Trzeci etap programu, czyli zakończenie, nastąpić ma 31 sierpnia 2024 r. Docelowo program ma ukończyć 10 000 osób wykwalifikowanych w branży IT. Dodatkowo kursanci po zakończeniu szkolenia otrzymają certyfikaty oraz cyfrową odznakę, którą będzie można przypisać do swojego konta edukacyjnego Cisco.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus