logo wsiiz main

POLECAMY

Grafika: Katarzyna Dudzińska

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Święto Wielkiej Nocy na przestrzeni lat przechodziło kilka zmian. Sprawiło to, że tamtejsze zwyczaje świąteczne ewoluowały do tradycji wielkanocnych, które znamy obecnie. Bo kto by pomyślał, że śmigus-dyngus polegał na wzajemnym smaganiu się witkami, wielkanocny zajączek był niegdyś ptakiem, a z okruchów pisanek powstało niebo? 

Obchody wielkanocne stały się częścią religii chrześcijańskiej w 325 roku. To właśnie wtedy zwołano sobór nicejski, na którym ustanowiono datę Wielkiej Nocy. Tym samym Wielkanoc stała się świętem celebrowanym pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Dopiero po oficjalnym wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego w 1582 roku wydarzenie zyskało stałą datę i określony zbiór tradycji. Najważniejszymi dniami obrzędów Wielkiej Nocy stały się piątek, sobota i niedziela – zaliczane do Wielkiego Tygodnia.

Pochodzenie tradycji Wielkanocnych

Część zwyczajów wielkanocnych wywodzi się z czasów starosłowiańskich i łączy się z wielkim świętem Jarego (Jare Gody). W tamtym okresie celebrowano zwyczaje takie jak palenie Marzanny, odcięcie głowy staremu Jaryle, ozdabianie domów pękami gałązek czy dzielenie się jajkiem. W kulminacyjnym momencie przygotowywano wystawną ucztę, która miała być dobrą wróżbą na nadchodzący rok.

Przeczytaj także:  Wielkanocne pisanki – jak powstają i skąd się wzięły?

Z czasem w obchody Świąt Wielkanocnych wpisały się tradycje takie jak:

  • Śmigus-dyngus. Zwyczaj jest powszechnie kojarzony z polewaniem się nawzajem wodą w lany poniedziałek. Okazuje się jednak, że tradycja nawiązuje w głównej mierze do dawnych obrzędów smagania się witkami. Wzajemne „biczowanie się” miało przynieść oczyszczenie oraz zwiększyć płodność smaganych. Z kolei dyngus był zwyczajem związanym ze składaniem sobie wizyt (dingen-wykupować się), a w interesie gospodarza leżało należyte ugoszczenie gości. Owa gościnność miała zapewnić w przyszłości urodzaj i pomyślność.
  • Wielkanocny zając. Zwyczaj wywodzi się najprawdopodobniej z legendy związanej z boginią Eostre. Opowieść głosi, że kobieta zmieniła znalezionego w śniegu rannego ptaka w zająca. W dowód wdzięczności królik zaczął znosić jaja, które następnie malował i składał w ofierze swojej wybawicielce. Z kolei w religii chrześcijańskiej zajączek to symbol płodności i nadchodzącej wiosny. Pomimo swej popularności, zajączek wielkanocny ustępuje pola barankowi, który - w odróżnieniu od tego pierwszego – nie ma nic wspólnego z pogańskimi obrzędami.
  • Pisanki. Tradycja ma swe źródło w mitach starożytnej cywilizacji. Dla przykładu, według fińskiej Kalevali ziemia, niebo, słońce i inne ciała niebieskie powstały z okruchów sześciu złotych i jednego żelaznego jaja złożonych przez kaczkę. Mity skutecznie przeniosły się na religię i pisanki stały się symbolem życia, płodności i odrodzenia. Pierwsze „malowanki” miały przynosić obdarowanym zdrowie i pomyślność. Kościół zaadaptował ten zwyczaj łącząc symbolikę ponownego powrotu do życia ze zmartwychwstaniem Chrystusa.
Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus