logo wsiiz main

POLECAMY

Wywiady
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

O zarządzaniu i rekrutacji projektantów graficznych w agencji digital marketingu w rozmowie z Olgą Lasek.

Aleksandra Niemiec: Dzień dobry! A może aloha?

Olga Lasek: Oczywiście, że aloha! W końcu witam się z Tobą Ola z egzotycznego kraju, o ile tak go można nazwać — znajduję się aktualnie na południu Hiszpanii — wokół mnie jest dużo egzotycznych elementów, które sprawiają, że mam bardzo dobry vibe! Właśnie stąd przylatuję do Ciebie na wywiad, żeby udzielić odpowiedzi odnośnie agencji marketingowej, pracy w niej, grafiki i wszystkich pytań, które mi zadasz. Nie mogę się doczekać, bo odpowiedzi na pewno będą wartościowe dla naszych czytelników!


AN: Pozwól, że Cię przedstawię. Olga Lasek - CEO Toucan Agency, od 4 lat współwłaścicielka zdalnej agencji social media, w której pracuje 10 osób. W firmie z tukanem w logo na czele zatrudnieni są m.in. graficy i tworzone są kreacje graficzne dla klientów. Zarówno zarządzanie agencją, jak i sprawowanie pieczy nad koncepcjami kreatywnymi to Twoja codzienność, prawda?


OL: Na co dzień oprócz samego rozwoju firmy, zajmuję się także byciem dyrektorem kreatywnym. Nadzoruję prace graficzne dziewczyn - oczywiście nie wszystkie, czuwam nad bardziej skomplikowanymi projektami. Ania i Mariia (nasze Tukanice-graficzki) są świetne i mają super skilla! Oprócz współpracy z nimi mam też kontakt z zewnętrznymi osobami, które z nami współpracują na stałe, czyli z operatorami kamer, czy video monterami. Pilnuję, żeby finalne projekty, produkty, które używamy w kampaniach dla klientów, bądź filmy, które dostarczamy klientom, były zrobione w sposób nie dość, że estetyczny, to jeszcze marketingowo-sprzedażowy, tak by przyciągały uwagę odbiorców naszych klientów.


AN: W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie studenci mogą wybierać m.in. spośród kierunków takich jak: Zarządzanie, Grafika i produkcja multimedialna, Komunikacja cyfrowa, projektowanie graficzne. Nasza uczelnia stawia na kształcenie praktyczne, dlatego i do rozmowy zaprosiłam praktyka z sukcesami i doświadczeniem! Olga, pozwolisz, że zadam Ci kilka pytań w temacie wcześniej wymienionych obszarów?


OL: Oczywiście! Bardzo miło mi, że mogę podzielić się wiedzą z osobami, które chcą pracować w branży. Sama zatrudniam takie osoby i również przeszłam etap nauki umiejętności i wiedzy teoretycznej, związanej z tymi dziedzinami. Uważam, że jest to dziedzina bardzo kreatywna dla osób, które mają dużą wyobraźnię, dlatego chętnie dzielę się wiedzą. M.in. jest to powód dla którego powstaje nasz projekt Toucan Academy, gdzie będziemy uczyć młodych, początkujących marketerów i przedsiębiorców z zakresu szeroko pojętego marketingu. Będzie to wiedza zarówno z reklam, prowadzenia profili, ale także właśnie tego wizualnego aspektu, jak dbać o marki pod kątem graficznym, pod kątem video, tak by te rzeczy, które tworzymy, były skuteczne.

Olga Lasek 2

AN: Pozwól, że zacznę od ciekawej kwestii: Zarządzanie firmą - pasja, czy obowiązek?


OL: Prowadzę firmę wspólnie z moim partnerem, więc na pewno mamy łatwiej, ponieważ dzielimy się obowiązkami. On jest bardziej tym umysłem, który zarządza analityką firmy, rozwija ją pod kątem procedur. Ja natomiast jestem tą częścią kreatywną i o tym dzisiaj będziemy rozmawiać. Dlatego chciałabym odnieść się tutaj do tego, że uwielbiam zarządzać firmą pod kątem jej wizerunku. Niesamowicie inspiruje mnie to, że nie mam ograniczeń, ponieważ przez to, że sama jestem szefową, mogę wdrożyć do firmy koncepcje, które są najbliższe memu sercu i uwielbiam to! Myślę też, że zawsze zarządzanie firmą, szczególnie jak zatrudnia się pracowników, jest obowiązkiem, ale jeżeli robisz to, co kochasz i uszczęśliwia Cię oraz uskrzydla każdego dnia, to na pewno ten obowiązek staje się pasją. Więc nie wykluczałabym tych dwóch rzeczy. Ja z przyjemnością spełniam się i robię w naszej firmie to, co lubię.


AN: Jaka cecha, czy kompetencja najbardziej przydaje Ci się w zarządzaniu?


OL: Zarządzanie to temat obszerny dlatego przy tym pytaniu skupię się na zarządzaniu teamem kreatywnym (np. jakbyś chciał/a zostać dyrektorem kreatywnym oraz chciał/a zarządzać zespołem grafików/social media specjalistów). Kluczowych kompetencji jest wiele np. wyczucie estetyki, dokładność… Patrzysz na projekt i wnikliwie analizujesz, czy to na pewno jest 200% tego, co by mogło być. Bo można zrobić grafikę… a można też zrobić tę samą grafikę, ale taką, która zawiera eyecatchery, jest sprzedażowa, ma call to action… więc trzeba mieć czujne oko i dostrzegać elementy, na które ma zareagować docelowy odbiorca w social mediach. Oczywiście, jeżeli zarządzamy grupą osób, które zajmują się grafiką, czy video, to powinno się umiejętnie dawać im feedback. Dobrze i merytorycznie powiedziany feedback będzie dla tych osób wartością, aby mogły wdrożyć poprawki oraz miały informacje na przyszłość, jak podchodzić do projektu, by tego feedbacku było jak najmniej. Należy to robić tak, by osoby tworzące grafikę czuły się zmotywowane, żeby chciały dalej doprowadzić ten projekt do finalnej całości i do tego, żeby on był satysfakcjonujący dla wszystkich. Zły feedback w pracy kreatywnej zniechęca, dlatego ten konstruktywny jest obowiązkową cechą osoby zarządzającej. Dodatkową kompetencją w byciu dyrektorem kreatywnym, w szukaniu koncepcji, jest research. Ja np. czerpie inspiracje z platform takich jak Behance, czy Pinterest — możecie tam zobaczyć bardzo dużą bazę projektów graficznych/video z całego świata. Oczywiście nie zachęcam do kopiowania, ale takie strony to kopalnia inspiracji i pomysłów, które mogą Ci ułatwić pracę. Następną umiejętnością w zarządzaniu teamem kreatywnym jest dobry brief -> np. co ma być napisane na grafice, screen z inspiracją, kluczowe elementy itp… dobry brief minimalizuje ilość poprawek i sprawia, że praca grafika jest dopasowana do oczekiwań specjalisty/klienta. Często zdarzało się, że źle napisany brief prowadził do całkowitej zmiany projektu — czyli cała praca grafika poszła na marne. Myślę, że nie jest to fajnie ani dla osoby wykonującej projekt, ani dla firmy dlatego dobry brief to podstawa udanego projektu.


AN: Gdybyś miała dać radę naszym studentom pt. “bez tego nie bierz się za zarządzanie” - co to by było?


OL: Myślę, że jest to komunikacja z drugą osobą, ponieważ zarządzając współpracujemy z klientem, współpracujemy z teamem i kluczowa jest umiejętność komunikacji. Kluczowa jest umiejętność komunikacji na zasadzie zrozumienia drugiej strony. Jeżeli mamy doprecyzować coś w jakimś projekcie, to dobra komunikacja sprawia, że wszystkim pracuje się lepiej, nikt w zespole, czy kontakcie z klientem się nie stresuje i jesteśmy w stanie wspólnie się dogadać i wypracować coś, co będzie satysfakcjonujące dla ogółu. Jeżeli nie umiemy się komunikować to będziemy mieć spory, czy w zespole, czy z klientem, a nie tego chcemy pracując i tworząc kreatywne rzeczy, bo kreatywność potrzebuje właśnie tego dobrego vibe'u. Dlatego… komunikacja!


AN: Nasza uczelnia kształci wielu przyszłych projektantów grafiki i multimediów, a okres studiowania sprzyja rozwijaniu osobowości. Powiedz, jakie przydatne cechy posiada grafik, którego zatrudniacie?


OL: Zdradzę najpierw mój know-how, że ja wyszukuję grafików na Behance. Jest to platforma, na której graficy z całego świata dodają swoje portfolio. Można tam zbudować swój profil i dać status: szukam zlecenia, szukam pracy. Dzięki temu ja, jako pracodawca, mogę tam wejść i widzę osoby, które szukają pracy. Dlaczego tam szukam? Ponieważ mogę najpierw zobaczyć portfolio nie wchodząc jeszcze w żadną interakcję z taką osobą, co jest dla mnie komfortowe. Dopiero jak prace danej osoby mi się podobają — nawiązuje kontakt i podejmuje współpracę. Tak też np. znalazłam zatrudnione w Tukanowym gnieździe graficzki i dzięki temu ta cała droga rekrutacji dla mnie, jako osoby zarządzającej, była dużo bardziej sprawna, ponieważ na starcie widziałam, jakie prace robiły dziewczyny i czy to jest to, czego w danym momencie szukałam. W ich przypadku tak było, dlatego jest mi bardzo miło, że dzisiaj zasilają nasz skład swoimi dziobami kreatywności. A odpowiadając już konkretnie na pytanie… Myślę, że wartościowe dla studentów z Twojej uczelni byłoby po pierwsze stworzenie swojego profilu na Behance. Możesz pokazać tam swoje umiejętności, aby podczas rekrutacji Twój potencjalny pracodawca mógł zobaczyć co potrafisz i czy Twoje skille są tym, czego szuka. Także sama ekspozycja na platformie może pomóc Ci zostać zauważonym i nabyć pracę, czy pojedyncze zlecenia. Po drugie: pokazanie różnych styli w portfolio. Ja np. mocno patrzę na to, czy grafik umie robić manipulacje obrazem. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj jest to bardziej zaawansowany skill i dobrzy graficy, którzy widać, że się szkolą, umieją takie rzeczy. Zwracam też uwagę na estetykę, ponieważ sama jako dyrektor kreatywny mam bardzo wysokie wyczucie estetyki i umiem operować pomiędzy wieloma gustami graficznymi. Lubię, jak grafik odnajduje się nie tylko w np. branży beauty, w takim minimalistycznym klimacie, ale także umie i czuje grafikę reklamową. Patrzę na to, jak ktoś potrafi realizować różnorodne projekty, a nie robi wszystko na jedno kopyto - w pracy w agencji na co dzień są różni klienci, różne tematy, dlatego różnorodność graficzna jest ważna. Jako grafik masz swój styl i to jest spoko, jeżeli realizujesz dla siebie projekty, ale pamiętaj o tym, że to jest jak w reklamie — musimy myśleć o grupie odbiorczej. Ty z tego miejsca musisz myśleć, co potrzebuje zobaczyć osoba, która Cię rekrutuje. Taka ja, dyrektor kreatywny, właściciel agencji social media, który szuka grafika, potrzebuję zobaczyć styl reklamowy a nie np. tylko ilustracje wektorowe. Na pewno dodatkowymi atutami jest to, że ktoś potrafi coś więcej niż tylko grafikę. Nie oszukujmy się, ale idą czasy video i zatrudnianie grafika robiącego tylko grafiki na social media, może być nieopłacalne, ponieważ bardzo dużo klientów, szczególnie w social media, potrzebuje filmów video i zamiast grafik preferuje właśnie ten format. Dlatego nasze graficzki potrafią nie tylko montować video, ale także robić animacje 2D. Cały czas dziewczyny się doszkalają w tym temacie, a my chętnie inwestujemy w ich naukę. Jeżeli Ty jesteś grafikiem i kiedyś będziesz chciał/a pracować w agencji to takie umiejętności dodadzą Ci punktów podczas rekrutacji. Kolejna rzecz… zadbaj o swoje portfolio — niech będzie bogate. Nawet jeśli jeszcze nie pracował_ś dla żadnego klienta ani agencji możesz np. zrobić “fejkowe” grafiki na social media, wielu grafików tak robi. Co mam na myśli? Możesz wybrać jakąś fajną markę np. Pepsi czy Danone i zrobić serię postów na social media wykorzystując produkt danej firmy. Oczywiście reszta elementów musi być stworzona przez Ciebie. Tu nie chodzi o to, żeby mówić, że pracował_ś dla takiej marki… chodzi o to, aby pokazać, że umiesz tworzyć dobre grafiki. Możesz też napisać do lokalnych firm i zaproponować im np. zrobienie grafik za darmo lub za niewielką opłatą. Dzięki temu Twój przyszły pracodawca, widząc bogate portfolio — będzie widział, że potrafił_byś zrealizować projekty dla różnych klientów agencji (od tych małych lokalnych, po duże marki) i zwiększy to Twoją szansę, aby dostać pracę, o którą się starasz. Dodatkowo… Jeżeli chcesz być grafikiem np. w agencji social media lepiej jest pokazać np. 30 postów, które zrobiłeś dla różnych firm, niż pokazywać, że zrobiłeś stronę internetową. Według mnie największym błędem jest to, że graficy często traktują swojego Behance jako własną artystyczną galerię. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie posługiwali się tym jako swoimi case’ami podczas rekrutacji — wielu grafikom przekreśliło to możliwość dalszej rozmowy z nami. Wysyłali swoje portfolio, ale ja widziałam, że oni ewidentnie realizują grafikę w jednym stylu, co nie będzie dobre dla klientów naszej agencji. Myślę, że gdy zastosujesz te rady i pokażesz, że masz te cechy Twoja szansa na dostanie pracy o którą się starasz wzrośnie.

Olga Lasek 3

AN: Na co zwracasz uwagę przy oglądaniu jakości projektów graficznych do mediów społecznościowych?


OL: Myślę, że wyżej już co nieco odpowiedziałam. Kluczowe aspekty to: estetyka i dziób na karku, eyecatchery, wyszczególnione odpowiednie elementy, które prowadzą odbiorcę.

AN: Jaki rosnący trend w grafice i produkcji multimedialnej zauważasz?


OL: Trendem jak wszyscy widzimy jest video, dlatego umiejętność montażu rolek, TikTok’ów itp. jest według mnie bardzo wartościowa. Naszą agencję zaczynaliśmy od tworzenia wideo, prowadzimy też kanał na YouTube, więc mamy w tym zakresie sporo wiedzy i doświadczenia. Programy takie jak PremierPro czy AfterEffects to dla nas chleb powszedni. Na chwilę obecną współpracujemy z czterema filmowcami, więc jak widzisz… zapotrzebowanie jest duże. Trendem jest też wyróżnienie wizualne swoich materiałów wideo, czyli charakterystyczny i estetyczny wygląd dla danej marki. W tamtym roku na video np. mogliśmy zaobserwować taki trend, gdzie na napisach była czarna obramówka, litery były w środku białe, obok skakały emotikony, a napisy świeciły się na żółto. Przeglądając tablicę TikToka, czy shortsy na YouTube można było zauważyć jak podobne są kreacje twórców. W tych czasach będzie to szło w stronę personalizacji. Co mam na myśli? Warto zainwestować swój czas na to, żeby stworzyć unikalny wygląd swoich video, by “nie zniknąć w tłumie”. Jeżeli chodzi o style graficzne, to ewidentnie widzimy minimalizm. Warto wspomnieć także o trendzie jakim jest visual storytelling, czyli pokazywanie danego tematu na grafice za pomocą np. infografiki.


AN: 2 słowa na koniec?


OL: Jeżeli jesteś osobą początkującą, jesteś studentem, który zaczyna, to po pierwsze - nie przestawaj się uczyć, ponieważ wszystko bardzo szybko się zmienia. Im więcej wiesz, im więcej stworzył_ś, im więcej dostał_ś feedbacku, tym więcej masz informacji i know how, które możesz wykorzystywać w kolejnych projektach. Ucz się wideo, ponieważ jest to rosnący trend i sama grafika ‘prawdopodobnie’ w niedługim czasie może nie wystarczyć. Takie agencje jak nasza stawiają na to, żeby pracować z najlepszymi specjalistami, którzy są najlepsi w tym, co robią i stale chcą wzrastać. Już teraz buduj portfolio, bo jest ono dla grafika przepustką do tego, aby podjąć z nim współpracę. Ja tak naprawdę rekrutując nasze graficzki, dzięki temu, że miały swoje portfolio na Behance, mogłam dostrzec ich talent, dograć z nimi warunki współpracy i następnego dnia te osoby były w naszym zespole. Także jeżeli będziesz mieć dobre portfolio to gwarantuje Ci, że znajdziesz pracę. Tylko pokazuj, że oprócz grafiki, jesteś też w stanie robić animacje, ucz się filmów wideo a na pewno twoje szanse na znalezienie pracy, czy znalezienie klientów będą dużo większe.

AN: Dziękuję Ci serdecznie za rozmowę!


OL: Dodatkowo na sam koniec chciałam Ci pogratulować czytelniku/czytelniczko, że interesuje Cię ten temat, bo sama uważam go za mega interesujący! Grafika to nie tylko wiedza techniczna jak zrobić coś w Photoshopie, Illustratorze, czy innym programie. To także wiedza, jak pokazać produkt/usługę w eyecatcherowy sposób, jakich trików i ustawień elementów użyć, by kogoś przyciągnęła lub prowadziła krok po kroku. Zachęcam Cię do tego, żeby pogłębiać wiedzę, żeby się edukować, bo jest to temat rzeka, w którym możemy na nowo odkrywać kolejne rzeczy, szczególnie jeżeli łączymy grafikę z marketingiem. Z tego miejsca kibicuję i powodzenia! A Tobie Ola dziękuję za tą inspirującą rozmowę! Mam nadzieję, że tymi informacjami pomogę jakiejś osobie albo znaleźć pracę, albo zwiększyć szansę podczas rekrutacji! A może zwyczajnie… po prostu dałam jakąś wartość, która wpłynie pozytywnie na karierę związaną z grafiką. Dziękuję bardzo i cieplutko pozdrawiam :) Zapraszam na naszą stronę internetową www.toucanagency.pl lub też zachęcam Was do oglądnięcia naszego kanału na YouTubie (www.youtube.com/@Tukany), gdzie mówimy o biznesie i marketingu, a także do zaobserwowania nas również na Instagramie (www.instagram.com/tukany_official). Już niedługo ruszamy z platformą Toucan Academy, gdzie będą kursy m.in. również o tym, jak tworzyć grafikę do social mediów. Zachęcam Was do obserwowania, bo Tukany wlecą na internety i naprawdę będą lecieć pióra! Zapraszam i dziękuję raz jeszcze Ola za super rozmowę, pozdrawiam cieplutko z tukanowej dżungli, papa, aloha!
Olga Lasek 4

Olga Lasek


🌴 Od 4 lat ze swoim partnerem współtworzy agencję Toucan Agency.
🍍 CREATIVE DIRECTOR - na co dzień przewodzi zespołem i nadzoruje dział contentowy. Trochę PM’uje.
🍍 Lubi budować relacje z klientami (nawet tymi trudnymi) oraz dbać o ich customer experience.
🍍 Specjalizuje się w koncepcjach graficznych oraz video.
💸 Jako przedsiębiorczyni łączy biznes i marketing. Prowadzi kanał na YT 👉 @Tukany i współtworzy kursy online biznesowo-marketingowe 👉www.dzialaj.tv
📈 Uczy jak zostać przedsiębiorcą
📊 Dzieli się doświadczeniem 🚀 Inspiruje do działania


PRYWATNIE:
💚 Kolorowa kreatywna dusza,
🧠 kochająca rozwój osobisty,
🌍 żyjąca w podróży (na razie europa),
💻 remote work lover
🎤 aspirująca piosenkarka #heilly

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus