Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podczas konferencji InternetBeta, 15 i 16 września, w Kielnarowej po raz drugi odbył się panel naukowy Beta Academics. W tym roku naukowcy spotkali się, by dyskutować o komunikacji wizualnej.

Totalnie wizualnie - konteksty komunikacji społecznej w XXI wieku – to tytuł tegorocznej edycji Beta Academics. Jak podkreśla organizatorka wydarzenia, dr Iwona Leonowicz-Bukała z Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSIiZ: 

Celem konferencji jest pokazanie, że rozmowom branżowym, dotyczącym Internetu, potrzebna jest także dyskusja akademicka, tworząca kontekst, sięgająca głębiej w zrozumienie funkcjonowania ludzi w erze postcyfrowej, a tym bardziej – w czasie pandemii, kiedy życie wirtualne w coraz większym stopniu zastępuje nam komunikację bezpośrednią.

ilb

W ciągu dwóch dni łącznie wystąpiło osiemnastu prelegentów. Wydarzenie rozpoczął Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, dr hab. Andrzej Adamski, prof. WSIiZ, który mówił o kontekstach wizualności w mediach, nauce i biznesie. W otwarciu konferencji uczestniczył też prezydent Rzeszowa - Konrad Fijołek.

betaacaddzien1fijolek

Panel otrzymał dofinansowanie z programu „Doskonała nauka” Ministra Edukacji i Nauki. Dzięki temu wydarzenie było dłuższe, a do wystąpień otwierających zaproszeni zostali goście specjalni. Magdalena Popek - psycholog biznesu, trener, współprowadząca Podkarpackiego Centrum Szkoleniowego - wygłosiła referat poświęcony nowym technologiom w szkoleniach dla biznesu.

popek2

Z kolei o wykorzystaniu monitoringu Internetu w działaniach akademickich mówił Mikołaj Winkiel, który profesjonalnie i hobbystycznie zajmuje się marketingiem, Internetem i mediami społecznościowymi, starając się łączyć te tematy. Mikołaj od 2011 roku jako pracownik Brand24 zajmuje się też m.in. „ewangelizacją” branży reklamowej.

8 new

Podczas Beta Academics 2021 referat wygłosił również prof. Tomasz Goban-Klas, niekwestionowany autorytet naukowców z zakresu nauk o mediach. Wystąpienie poświęcił feminizacji udźwiękowienia osobistych cyfrowych chatbotów. 

Jako że większość zebranych uczestników to wykładowcy akademiccy, na konferencji nie mogło zabraknąć tematów związanych z kształceniem. Dr hab. Sławomir Gawroński, prof. WSIiZ przedstawił wyniki badań dotyczących kształcenia akademickiego w zakresie komunikacji marketingowej. Dane zbierano od 2019 roku, a zaprezentowane wnioski to doświadczenia przedstawicieli czterech krajów - Polski, Słowacji, Czech i Łotwy.

Pierwszy dzień panelu zamknęła mgr Barbara Sitko, która opowiadała o znaczeniu materiałów wizualnych w ruchu prozwierzęcym. Przekonywała, że odgrywają one szczególną rolę i często decydują o sukcesie przeprowadzanych na rzecz zwierząt działań.

barbarasitko

Na czwartkowej liście tematów dominowały gry komputerowe. Dr Piotr Łuczuk wraz z Szymonem Majem (przedstawiciele Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) wspólnie opracowali referat pt. Czy wahania na giełdzie można przewidzieć? Wizualny aspekt komunikacji spółek z indeksu WIG.Games na przykładzie CD Project. Badacze w swoim referacie odwołali się m.in. do takich produkcji jak Cyber Punk i Wiedźmin 3.

5

O grach mówili również dr hab. Marcin Szewczyk, prof. WSIiZ oraz mgr Mikołaj Birek z Katedry Projektowania Graficznego WSIiZ.

9

Na liście prelegentów nie mogło zabraknąć dr Patrycji Longawy, Kierownik Katedry Projektowania Graficznego WSIiZ, a przede wszystkim znanej twórczyni plakatów. Jak podkreśliła dr Longawa, komunikacja wizualna dotyczy nas wszystkich. Tego typu komunikaty docierają do nas na co dzień - nie muszą one przyjmować form artystycznych, często trudnych w interpretacji (jak plakat czy obraz) - ale mogą być np. prostymi ikonami, które niosą czytelny przekaz.

3 new

Dla akademików udział w konferencji to nie tylko okazja do zaprezentowania wyników swoich badań, ale też możliwość wymiany doświadczeń i czerpania inspiracji. Organizatorzy mają nadzieję, że już za rok ponownie zaproszą prelegentów i słuchaczy do udziału w Beta Academics.

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb