logo wsiiz main

Anna Zimny

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów i oferuje IOS - indywidualną organizację studiów. Taki tok studiów skierowany jest głównie do osób, które między innymi chcą pogodzić dzienną pracę wraz ze studiami. Na ten temat rozmawialiśmy z naszym kolegą Aleksandrem, który studiuje na kierunku dziennym Informatyki – studia dualne i jednocześnie pracuje w firmie informatycznej.

Adam Janusz

Western nie byłby taki sam bez Freda Zinnemanna, a lokalna historia byłaby niepełna bez ujawnienia, że to właśnie z Rzeszowa pochodził sławny reżyser. Autorka książki „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie” dr Grażyna Bochenek przywraca Rzeszowianom postać reżysera, podkreślając jak ważna jest lokalna historia. Jak wyglądało zbieranie i łączenie faktów? Co było najbardziej satysfakcjonujące w tworzeniu książki o Zinnemannie? A co sprawiało największe trudności? Na te i wiele innych pytań w rozmowie z Dominiką Czyż odpowiedziała dr Grażyna Bochenek.

Kształci się już prawie 4 lata w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Teraz jest na pierwszym roku studiów II stopnia na kierunku Kosmetologia. Od niedawna jest również pracownikiem na tej uczelni. Wzorowa studentka i oddana pracy stażystka. O tym, jak to jest jednocześnie uczyć się i pracować opowie nam Paulina Lechwar.

Hackathon WSIiZ to było pierwsze takie wydarzenie na uczelni, całkowicie zorganizowane przez studentów: Michała Furgała, Kubę Głogowskiego i Wincenta Przywarę. W nieco ponad 2 tygodnie zebrano 2500 zł na nagrody, zorganizowano miejsce i zrealizowano kampanię promującą wydarzenie. Hackathon WSIiZ odbył się 3-4.12.2021 i trwał nieprzerwanie 24h, podczas których uczestnicy mieli za zadanie stworzyć innowacyjny projekt z zakresu Gamedev, Line of Business lub Internet of Things. Zwycięzcami są członkowie zespołu Devine Studio - grupy, która już od ponad 3 lat bierze udział w różnego typu hackathonach, czy Game Jamach. Jest to ich drugie zwycięstwo, chociaż do tej pory nie schodzili z podium na lokalnych hackathonach.

fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszów

21 czerwca 2021 roku Konrad Fijołek zwyciężył w przedterminowych wyborach prezydenckich i objął stanowisko Prezydenta Miasta Rzeszowa. Od początku swojej kadencji, Prezydent  bardzo aktywnie działa na rzecz poprawy warunków życia w mieście w obszarze zabudowy, ekologii, kultury i sportu. Od czasu kiedy sam skończył studia, wiele się zmieniło, jednak jest wiele problemów, które nadal są aktualne dla młodych dorosłych. Maturzyści często wahają się nad wyborem miasta, w którym chcieliby studiować, a wielu studentów nie wie, czy swoją przyszłość chcieliby związać z miejscem, w którym studiowali. Czy Rzeszów jest miastem, dla którego młodzi ludzie są ważni? Czy jest miastem atrakcyjnym dla studentów? Na te i inne pytania z Prezydentem Rzeszowa, Konradem Fijołkiem, rozmawia Antonina Maj.

Kompetencje medialne to temat niewystarczająco obecny w polskim systemie edukacji. Chociaż dotyczy każdego użytkownika Internetu, wiele osób posiada spore niedobory w tym obszarze. Projekt „Kompetencje medialne uczniów i nauczycieli kluczem do edukacji w społeczeństwie zmediatyzowanym”, realizowany przez pracowników WSIiZ, powstał, aby podjąć dyskusję w tym zakresie i zapoczątkować realną zmianę. Czym są kompetencje medialne? Co kryje się pod tą nazwą? Co dokładnie zaoferuje projekt? Opowie nam o tym dr Małgorzata Gosek, zajmująca się tematem edukacji medialnej i jedna z pomysłodawczyń projektu, wykładowca w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Zespół OHIO, którego nazwa przyszła do Karoliny i Krzyśka podczas oglądania filmu Greenbook, ma na swoim koncie już parę sukcesów. Jednym z nich jest ich debiutancka płyta Początek. Jak wyglądało powstawanie płyty? Dlaczego perkusja to ulubiony instrument Krzyśka, a proces pisania piosenek u Karoliny można określić jako „poetycki”? Jaka jest historia łani z okładki? I jakie zespół OHIO ma plany na przyszłość? Na te i wiele innych pytań w rozmowie z Dominiką Czyż odpowiedział duet OHIO.

W roku akademickim 2021/2022 w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania studia rozpoczną adepci nowego kierunku studiów. Za zgodą Ministerstwa Edukacji i Nauki włączyliśmy do oferty kształcenia studia licencjackie o profilu praktycznym - Komunikacja cyfrowa. Program opracowali dydaktycy z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu szeroko rozumianych nowych mediów i komunikacji w sieci oraz biznesu. Z pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia - Prodziekan dr Barbarą Przywarą rozmawia Wiktor Brożbar.

Anastasiia Buha

Czy studia są gwarancją sukcesu? Czy wypalenie zawodowe dotyczy też młodych osób? Jak granie w gry może pomóc w wyborze przyszłych studiów lub zawodu? I dlaczego mamy takie problemy z wyborem zwykłej uczelni, podczas gdy nasi rodzice w naszym wieku mieli już założone rodziny? Na te i wiele innych pytań w rozmowie z Ewą Rząsą odpowiedziała Magdalena Popek – psycholog, trener biznesu i doradca zawodowy.

Jak w nowej wirtualnej rzeczywistości odnajdują się słuchacze Akademii 50+? Czy home office można połączyć z macierzyństwem? Jak pandemia wpłynęła na produktywność naukowców, a przede wszystkim naukowczyń? Czy do prowadzenia zajęć online można się przyzwyczaić? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała dr Monika Struck-Peregończyk w rozmowie z Ewą Rząsą.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus