O zarządzaniu i rekrutacji projektantów graficznych w agencji digital marketingu w rozmowie z Olgą Lasek.
Wywiady - intro.media
„WSIiZ Ma Talent” oczami Jury
Tegoroczne prezentacje uczestników WSIiZ ma talent dostarczyły jurorom wielu przeżyć. Swoimi odczuciami na temat studenckiego konkursu talentów, który odbył się 7 grudnia 2022 r. w Klubie IQ Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, podzieliła się z nami Dominika Kindrat, członkini jury. Na co dzień jest wokalistką, trenerką wokalną oraz właścicielką DKVS w Rzeszowie.
Wyzwania nowej przewodniczącej samorządu studenckiego WSIiZ
Czy lubisz pomagać innym albo potrzebujesz pomocy w załatwieniu sprawy na uczelni? To koniecznie przeczytaj wywiad, który przeprowadziła Dorota Kwiczala z Przewodniczącą Samorządu Studenckiego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Karolina Zawiślak jest studentką na kierunku Zarządzanie Lotnictwem na ścieżkach anglojęzycznych i objęła swoją funkcję w maju 2022 r.
Premiera „Blasków i cieni” w Teatrze Maska – rozmowa z Przemysławem Jaszczakiem
Już 22 października 2022 r. Teatr Maska zaprosi na kolejny spektakl dla młodzieży i dorosłych. „Blaski i cienie”, gdyż o nich mowa, wyreżyserowane zostały przez Przemysława Jaszczaka, dyrektora artystycznego „Maski”. Reżyser w rozmowie, którą przeprowadził Mateusz Ciurkot, ujawnia nam szczegóły dotyczące tej realizacji.
„My tak właśnie działamy i pielęgnujemy nasze wewnętrzne oblicze”, czyli rozmowa o Aqtorium w Rzeszowie
Wsłuchać się w partnera – wsłuchać się w drugiego człowieka. Takimi słowami można najprościej opisać technikę Meisnera, którą posługiwali się aktorzy Aqtorium. To oni 26 i 27 czerwca wystawiali etiudy teatralne promujące ich całoroczną pracę. Aleksandra Bałda oraz Daria Ciuł wystąpiły w jednej ze scen z „Tramwaju pożądania”. Była to etiuda opowiadająca o Blanche (wystąpiła Daria), która odwiedziła swoją siostrę Stellę (wystąpiła Aleksandra), aby m.in. podzielić się z nią swoimi problemami. Mateusz Ciurkot rozmawiał z jedną z aktorek – Darią Ciuł, która przybliżyła nam swoją przygodę w grupie.
Jak zdać egzamin dyplomowy bez stresu?
Nadchodzi piękny moment wakacji, ale jest to również czas obron prac dyplomowych, które często bywają powodem stresu. Co zrobić, aby zmniejszyć te emocje i jak się przygotować na egzamin? Na te pytania Dorocie Kwiczala odpowie dr Barbara Przywara – Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Kiedy zamkniemy oczy, cukrzyca nie zniknie
Czy wiesz, że co 11 dorosły na świecie ma zdiagnozowaną cukrzycę? A co 6 sekund umiera osoba z powodu cukrzycy i jej konsekwencji? Takie dane możemy znaleźć w raporcie mgr inż. Sylwii Gugały–Mirosz „Cukrzyca – w liczbach. Czy powinniśmy się bać?” opublikowanego przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. W tym roku obchodzimy 101. rocznicę odkrycia insuliny. Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – Ogólnopolski Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony na 27 czerwca, dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia. Na temat cukrzycy i wszelkich problemów z nią związanych postanowiliśmy porozmawiać z dr Iwoną Leonowicz–Bukałą, wykładowcą Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania oraz wolontariuszem w Podkarpackim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą. Naukowo zajmująca się wykorzystaniem social mediów przez osoby chore na cukrzycę i ich rodziny oraz wspierająca mamy z Ukrainy, których dzieci cierpią na cukrzycę typu 1. Prywatnie mama 6-letniego chłopca ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1.
Czy wiesz, że co 3 sekundy ktoś na świecie dowiaduje się, że jest chory na demencję?
Nasz mózg jest „centrum dowodzenia” naszego organizmu. Gdy choruje, wszystko zaczyna się zmieniać. Jedna z takich zmian może być spowodowana przez chorobę Alzheimera. Podstawowe czynności stanowią trudność. Codzienne czynności typu zmiana ubioru, czy nawet znalezienie własnego kubka, mogą sprawić problem. Jednak dzięki rozwojowi medycyny mamy szerszą wiedzę na temat naszego mózgu i to jest dobra wiadomość. Czym jest choroba Alzheimera? Czym jest demencja? I czy młodzi ludzie mogą też zachorować na tę chorobę? Na te pytania odpowie nam mgr Magdalena Czyżewska, która jest psychologiem, psychoterapeutą i seksuologiem. Na co dzień pracuje w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Pani Czyżewska prowadzi również Koło Naukowe Psychologii Stosowanej przy WSIiZ, które 30.05.2022 r. przeprowadziło wykład dla Akademii 50+ na temat demencji, otępienia i choroby Alzheimera.
Demokracja jest zagrożona – rozmowa z prof. Andrzejem Rychardem i prof. Radosławem Markowskim
W przeciągu ostatnich lat zaszły liczne zmiany, zarówno na tle politycznym, środowiskowym, jak i demograficznym. Demokracja odeszła od dobrze nam znanego modelu liberalnego. Jak to się ze sobą wiąże? W tej kwestii Mateusz Ciurkot rozmawiał z prof. Andrzej Rychardem i prof. Radosławem Markowskim. To wybitni socjologowie, którzy przybliżą nam problemy, jakie dotykają obecnej demokracji.
Indywidulany tok nauczania
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów i oferuje IOS - indywidualną organizację studiów. Taki tok studiów skierowany jest głównie do osób, które między innymi chcą pogodzić dzienną pracę wraz ze studiami. Na ten temat rozmawialiśmy z naszym kolegą Aleksandrem, który studiuje na kierunku dziennym Informatyki – studia dualne i jednocześnie pracuje w firmie informatycznej.