logo wsiiz main

Andrzej Wachnicki

Zagadnienia dotyczące ludzkości i świata naturalnego mogą być przedstawione w różny sposób. Zespół metalowy Nightwish podjął próbę ukazania ich poprzez muzykę. Jak Finowie poradzili sobie z tym zadaniem i czy ich dzieło może się spodobać?

27 kwietnia to niezwykła data dla całej społeczności - to Światowy Dzień Grafika. Choć dla większości z nas, zwyczajnych użytkowników, obrazy to codzienność, rzadko zdajemy sobie sprawę, ile pracy włożono w ich stworzenie. Od olbrzymich billboardów po mikroskopijne ikony na telefonach, wszelkie te wizualne doznania są efektem pracy kreatywnych grafików.

Patrycja Brzyska

Każdego dnia spotykamy wielu ludzi. Wśród nich znajdują się także osoby  autystyczne, określane mianem neuroatypowych. Charakteryzują je nieco odmienne zachowania i reakcje na bodźce zewnętrzne. Pomimo tych odmienności są w stanie dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Jakie objawy wyróżniają autyzm i w jaki sposób można je zniwelować?

Sylwia Knap

Jedzenie jest nie tylko niezbędne dla naszego przetrwania, ale także integralną częścią naszej kultury, tradycji i stylu życia. Jednak mimo to wyrzucamy ogromną ilość żywności każdego roku.

Vault Boy – maskotka serii Fallout Źródło: https://www.pcgamer.com/the-fallout-tv-series-will-include-a-vault-boy-origin-story-for-some-reason/

Ekranizacje gier komputerowych są często nieudanymi produkcjami próbującymi żerować na fanach pierwowzorów. O dziwo w przypadku Fallouta od Amazonu jest odrobinę inaczej. Jak prezentuje się ekranizacja najsłynniejszej post apokaliptycznej serii RPG?

Grafika: Sylwia Knap

Obecnie w Polsce każdemu zapewnia się wolność słowa. Jednak nie od zawsze tak było do lat 90. istniała powszechnie stosowana cenzura prasy i represje z powodu wyrażania swojej opinii. Sytuacja uległa zmianie gdy ustanowiono Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy. Jaka jest geneza tego dnia i jakie zagrożenia niesie ze sobą dezinformacja?

Loża Biznesu

Zakład Filologii Angielskiej WSIiZ serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Karoliną Winiarską, które odbędzie się 12 kwietnia w godzinach 10.00-11.30 w sali RA236. Przygotujcie się na inspirujące chwile w towarzystwie jednej z najciekawszych polskich autorek powieści obyczajowych, absolwentki filologii angielskiej, a prywatnie - pasjonatki podróży, mamy, żony i nauczycielki.

Patrycja Brzyska

Na świecie żyje wiele zwierząt, które nie mają domu. Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych to okazja do rozważenia adopcji psa ze schroniska. Posiadanie własnego czworonoga ma wiele plusów. Jednak przed podjęciem decyzji o adopcji psa powinniśmy pamiętać jak dużą odpowiedzialnością jest posiadanie i opieka nad zwierzakiem.

Grafika: Katarzyna Dudzińska

Święto Wielkiej Nocy na przestrzeni lat przechodziło kilka zmian. Sprawiło to, że tamtejsze zwyczaje świąteczne ewoluowały do tradycji wielkanocnych, które znamy obecnie. Bo kto by pomyślał, że śmigus-dyngus polegał na wzajemnym smaganiu się witkami, wielkanocny zajączek był niegdyś ptakiem, a z okruchów pisanek powstało niebo? 

Grafika: Sylwia Knap

Wielkanocne jajko ma wiele symbolów a tradycja jego ozdabiania sięga czasów pogańskich. Pisanki początkowo pełniły funkcje zapewniające szczęście i dające ochronę przed złymi mocami. Z czasem zaczęły być wykorzystywane jako dekoracja w obrzędach Świąt Wielkanocnych. Jakie istnieją sposoby na tworzenie pisanek i jakich materiałów użyć do ich stworzenia?
Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus