Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło wczoraj kampanię społeczną pt. "Czad i ogień. Obudź czujność". Ma ona za zadanie zwiększyć świadomość Polaków o zagrożeniu spowodowanym tlenkiem węgla i ogniem, szczególnie w okresie grzewczym. 

MSWiA przeprowadziło badania, z których wynika, że 41 procent Polaków uważa, że jest w stanie rozpoznać tlenek węgla, a 25 procent, że można go rozpoznać po zapachu czy dymie. Niepokojące jest to tym bardziej, że czad jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. 

Czad i ogień. Obudź czujność

20 procent Polaków wie, że skuteczne rozpoznanie obecności tlenku węgla w mieszkaniu jest możliwe przez specjalne czujki. Nadbryg. Leszek Suski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej podczas konferencji prasowej rozpoczynającej kampanię społeczną "Czad i ogień. Obudź czujność", poinformował, że w bieżącym roku strażacy interweniowali w sprawie tlenku węgla 365 razy, a w roku 2015 było takich interwencji ponad 7000. Do końca roku pozostało jeszcze ponad dwa miesiące i ta liczba w okresie zimowym może się zwiększyć. 

Sam Rzecznik Prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, mł. bryg. mgr inż. Marcin Betleja ostrzega: 

W samym Rzeszowie już w tym roku 144 osoby trafiło do szpitala z zatruciem tlenkiem węgla, z czego 3 zmarło. Od września jeszcze nikt nie zginął. Mówię niestety "jeszcze" z pełną świadomością, bo zbliża się grudzień, zbliża się zima i wiemy że dojdzie do śmiertelnych przypadków. Chociaż chciałbym w przyszłym roku powiedzieć, że od września nie było żadnych przypadków zatruć tlenkiem węgla. Ale życie weryfikuje nasze marzenia. 

Okres grzewczy wiąże się również z innym zagrożeniem - pożarowym. Na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej umieszczony został artykuł dotyczący bezpieczeństwa pożarowego w domu, do którego lektury serdecznie zachęcamy. 

Wczoraj na antenie Intro Radia mogliście usłyszeć pełną rozmowę z mł. bryg. Marcinem Batleją na temat zagrożeń wiążących się z tlenkiem węgla i ogniem w okresie grzewczym, a od dzisiaj możecie usłyszeć spoty radiowe kampanii społecznej "Czad i ogień. Obudź czujność".

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus