Sidebar

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak co semestr każdy student ma możliwość podjąć się oceny swoich prowadzących. Celem przeprowadzanych ankiet jest polepszenie jakości kształcenia na WSIiZ, a dla samych prowadzących jest to sygnał, co warto zmienić podczas prowadzonych zajęć.

Każdy student WSIiZ, za pomocą ankiety znajdującej się na Wirtualnej Uczelni, może ocenić swoich prowadzących. Jest to niezwykła okazja do tego, aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami i zwrócić uwagę na istotne sprawy. Możliwość wydaje się wyjątkowa, a mimo to studenci z roku na rok coraz rzadziej korzystają z takiej sposobności. Jak mówi Bernadetta Kulinowska, kierownik Biura Doradztwa Personalnego - Z ogromną przykrością muszę stwierdzić, że studenci nie wypełniają ankiet i z roku na rok ten procent „wypełnialności” jest niższy.

Takie zachowanie może dziwić, tym bardziej, że ocena studenta ma realny wpływ na zmianę jakości kształcenia. Jednak według danych jedynie co piąty student dokonał oceny swoich prowadzących. – Zdanie studentów wyrażone w ankietach jest realnie brane pod uwagę. Oceny dydaktyczne dokonywane przez studentów mogą być wykorzystywane w procesie ewaluacji jakości kształcenia na naszej Uczelni oraz stanowią element oceny pracowników. Również mają wpływ na liczbę przydzielanych zajęć w kolejnych semestrach. – tłumaczy Bernadetta Kulinowska i dodaje - Indywidualny wynik dla każdego prowadzącego jest  sygnałem, czy powinien coś zmienić w sposobie prowadzenia zajęć, dokonać korekty w przekazie wiedzy, czy kontynuować realizację dydaktyki na dotychczasowym poziomie.

Ankiety można uzupełniać do 30 września. Dokładną instrukcję jak to zrobić znajdziesz tutaj. Nie bądź obojętny i sprawiedliwie oceń swoich prowadzących.

 

Źródło ilustracji: unsplash.com

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok