Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dlaczego w Wigilię na ukraińskim stole pojawiają się kieliszek wódki wraz z chlebem i solą? Czym są hołubci i uzwar? Co daje się na środek stołu zamiast sianka? Jakie są najbardziej popularne potrawy świąteczne? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedziało nam czworo studentów WSIiZ – Diana z Winnicy, Valeriia z Pryłuk oraz Anastasiia i Nikita z Charkowa.

Pochodzę z Winnicy, która jest położona w centralnej części Ukrainy, pomiędzy Lwowem a Kijowem. Jest to miasto bardzo związane z Polską - obchodzimy tam polskie święta, msze w kościele odprawiane są również w języku polskim, a ostatnio nawet powstało liceum dla osób o polskim pochodzeniu. Uważam, że jest to bardzo interesujące. Co do świąt, słyszałam, że w Polsce zostawiacie przy stole puste miejsce dla niespodziewanego gościa. Na Ukrainie z kolei stawiamy kieliszek wódki wraz z chlebem i solą jako symbol pamięci o umarłych krewnych. Zamiast siana na stole pojawia się diduch – tradycyjny wschodniosłowiański snop pszenicy i owsa. Kolejną różnicą, jaką dostrzegam, jest to, że u nas nie dzielimy się opłatkiem... Tradycyjne danie to kutia, a napój to uzwar. Ciekawe też może być to, że w Boże Narodzenie mężczyźni sieją ziarno, żeby przyniosło szczęście, a dziewczyny próbują wywróżyć sobie przyszłego męża. Nasze zwyczaje są bardzo zróżnicowane, w zależności od tego, z którego regionu Ukrainy pochodzisz, więc moje doświadczenia mogą różnić się od spostrzeżeń moich koleżanek i kolegów.

Diana Studitova

Kiedy myślę o tradycjach świątecznych, od razu przychodzi mi do głowy zwyczaj, wedle którego na Wigilii powinno pojawić się 12 dań. Nie jest to jednak konieczność - u mnie w domu zazwyczaj robi się znacznie mniej. Najpopularniejsze to hołubci, kutia i ryby - zarówno smażone, jak i pieczone. Do picia najczęściej podaje się uzwar – to jest napój zrobiony z suszonych jabłek. Kolejnym ciekawym zwyczajem jest to, że w święta chłopcy wrzucają siano na podwórka dziewcząt, które im się podobają. W ogóle wydaje mi się, że święta na Ukrainie i w Polsce wyglądają praktycznie tak samo, a jedyną różnicą jest to, że Wy obchodzicie je wcześniej niż my. Przynajmniej ja to tak postrzegam, a pochodzę z miasta Pryłuki, które jest położone w północnej części Ukrainy.

Valeriia Sydorenko

Pierwszą różnicą, jaką dostrzegam pomiędzy ukraińskim i polskim Bożym Narodzeniem, jest czas, w którym święta te są obchodzone. W Polsce świętujecie od 24 grudnia, na Ukrainie zaczynamy dopiero 6 stycznia. Mamy mnóstwo pysznych potraw, a najbardziej popularną jest kutia. Wiele osób przyrządza kurczaka faszerowanego jabłkami. Nieco rzadziej je się ryby, bo są one po prostu bardzo drogie. Jeśli chodzi o tradycje świąteczne, w dużej mierze zależy to od miejsca, w którym mieszkasz. Ja pochodzę z Charkowa, więc nasze zwyczaje są bardziej zbliżone do tych rosyjskich, ale osoby z zachodniej Ukrainy świętują podobnie jak w Polsce.

Anastasiia Dovhopol

Pierwsze, o czym pomyślałem, gdy zapytałaś mnie o Boże Narodzenie, była kutia. To bardzo popularne danie na Ukrainie. W moim rodzinnym domu zawsze przygotowujemy ją razem, po czym idziemy w odwiedziny do mojego wujka. Nie potrafię wskazać większych różnic pomiędzy świętami w Polsce i na Ukrainie, obchodzimy je bardzo podobnie.

Nikita Yurovski

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb