Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Obrona prac dyplomowych dla większości studentów wiąże się ze stresem. O ile o jej tradycyjnym przebiegu można dowiedzieć się od znajomych, tak jej zdalna forma jest czymś nowym i może budzić niepokój. W takim razie jak przygotować się do obrony online?

Zdalna obrona pod względem formalnym nie odbiega od tej tradycyjnej. Okazuje się jednak, że towarzyszą jej czasami „atrakcje”,  które prowadzą w pierwszej chwili do zakłopotania studentów, jednak z biegiem czasu, na pewno, do uśmiechu na twarzy. O zdalnej obronie prac dyplomowych opowiedziała Agata Szmulik, prodziekan Kolegium Zarządzania WSIiZ ds. kierunków Psychologia w zarządzaniu oraz Logistyka.

Na kierunku Logistyka obrona prac dyplomowych inżynierskich odbywa się zdalnie, w okresie marzec-maj bieżącego roku. Obrona odbywa się za pomocą platformy BB Collaborate. Oczywiście, tak jak przy obronach klasycznych, obowiązuje kompletność i terminowość wszystkich kwestii formalnych, związanych z zamknięciem toku studiów oraz przygotowaniem do obrony studenta, promotora i recenzenta pracy dyplomowej. Wiele czynności związanych z organizacją, m.in. z kompletowaniem dokumentacji oraz techniczną obsługą platformy BB Collaborate, realizuje opiekun kierunku w dziekanacie.

Po sprawdzeniu i zamknięciu kwestii formalnych, zakładane są indywidualne sesje z dokładną datą i godziną (przedziałem czasowym). Są one widoczne i aktywne dla wszystkich uczestników, tj. studenta, promotora, recenzenta, przewodniczącego i moderatora. Każdy uczestnik powinien być wyposażony w niezbędny sprzęt, czyli mikrofon, słuchawki i kamerę.

Realizacja obrony on-line wymaga przede wszystkim skupienia i uwagi, szczególnie ze strony przewodniczącego. To właśnie on w odpowiednich momentach udziela głosu, formułuje pytania, a także przeprowadza merytoryczną dyskusję z komisją nad „oceną” prezentacji i wypowiedzi studenta, i wreszcie uroczyście, na ile pozwala formuła on-line, ogłasza wyniki egzaminu/obrony.

Oczywiście, miały miejsce pewnego rodzaju „atrakcje” towarzyszące realizacji obrony on-line. Oprócz klasycznych typu dzwoniący telefon, śpiewające ptaki i odgłosy domowe, wspomnę te, które najbardziej utkwiły mi w pamięci. Zalicza się do nich rodzina wołająca „obiad na stole, kończ już” i kot, który zeskoczył z pewnej wysokości bezpośrednio na klawiaturę komputera, zrywając zupełnie połączenie studenta. Nie ukrywam, przestraszył mnie nagły widok szaro-czarnej sierści wypełniającej ekran. Aby uspokoić skrępowanego całą sytuacją studenta, żartując z komisją, ustaliliśmy, że kot był „ustawiony” i czekał na znak, aby zeskoczyć, gdy padnie najtrudniejsze pytanie.

Czynnikiem, który może budzić niepewność wśród studentów, jest kwestia techniczna związana z przebiegiem obrony online. Dlatego warto zadbać o ten aspekt, zwracając uwagę na ustawienie komputera, usytuowanie kamerki, mikrofonu i głośników. Istotnym czynnikiem jest także światło, kolorystyka i zagwarantowanie względnie możliwej ciszy oraz usunięcie wszelkich przedmiotów, które w jakikolwiek sposób mogą nas rozproszyć.

 

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb