Sidebar

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wielkimi krokami zbliża się Noc Muzeów 2019. Wszyscy zainteresowani wydarzeniem powinni zarezerwować sobie 18 maja. Jak co roku, tego dnia uczestnicy będą mogli zwiedzać lokalne muzea i instytucje kulturalne, a także korzystać z przygotowanych dla nich atrakcji. Czym tym razem zaskoczy nas Rzeszów?

Co zobaczyć?
Noc Muzeów zacznie się o godzinie 19 i potrwa do północy. W tym czasie w Rzeszowie odwiedzić będzie można m.in. Muzeum Etnograficzne, które przygotowało pokaz pt. „Noc Wędrownych Śpiewaków – Noc Opowieści” oraz warsztaty tkania na krośnie. Muzeum Techniki i Militariów w swojej ofercie posiada liczne prezentacje - chociażby szybowca typu PIRAT czy współczesnych motocykli. Natomiast Muzeum Dobranocek świętuje w tym roku 10-lecie swojej działalności, w związku z czym zaprasza do obejrzenia zmodernizowanej wystawy stałej. Tej nocy nie zabraknie również ciekawych atrakcji. Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wykład Karoliny Ożóg pt. „Wokół rzeszowskich synagog”, z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przygotuje kiermasz książek. Znajdzie się również coś dla fanów muzyki – w programie m.in. recital gitarowy Piotra Krępecia. Z okazji otwarcia Izby Pamięci Komunikacji Miejskiej zaplanowano uruchomienie specjalnej linii autobusowej podczas Nocy Muzeów, realizowanej przez zabytkowego jelcza. Przy ul. Miłocińskiej 75 odwiedzający Izbę Pamięci zobaczą m.in. ekspozycję elementów z wycofanych autobusów MPK Rzeszów, wystawę stałą z okazji 70-lecia komunikacji miejskiej w Rzeszowie oraz ekspozycję archiwalnych ksiąg, książek, rozkładów jazdy i biletów.

Gdzie zapłacisz?
Noc Muzeów jest z zasady wydarzeniem bezpłatnym, jednak w niektórych przypadkach może być konieczna symboliczna opłata lub wcześniejsza rezerwacja miejsc. Kupując bilet do nocnego zwiedzania najważniejszych rzeszowskich muzeów przyczynisz się do renowacji wyjątkowych eksponatów. Wejściówka o wartości 3 zł uprawnia do zwiedzania Muzeum Okręgowego, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa i Muzeum Etnograficznego. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na konserwację grafiki Jana III Sobieskiego, renowację portretu Franciszka Kotuli oraz odnowę zabytkowej urny, używanej w rzeszowskiej radzie miasta w XIX wieku. Złotówkę zapłacą zwiedzający Muzeum Dobranocek. Cały dochód przyczyni się do renowacji oryginalnej lalki Misia Uszatka. Osoby, które zechcą zapoznać się z archiwami IPN-u, muszą wcześniej odebrać darmową wejściówkę w budynku przy ul. Słowackiego.

Gdzie pójść?
Oto lista placówek, które biorą udział w rzeszowskiej Nocy Muzeów 2019:
Biuro Wystaw Artystycznych
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Galeria Nierzeczywista
Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie
Muzeum Diecezjalne
Muzeum Dobranocek
Muzeum Etnograficzne
Muzeum Historii Miasta Rzeszowa
Muzeum Mleczarstwa
Muzeum Okręgowe
Muzeum Techniki i Militariów
Podziemna Trasa Turystyczna
Sala Muzealna Energetyki Podkarpackiej
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

 

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok