Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Już po raz 23. rzeszowscy Żacy będą hucznie obchodzić swoje święto. Z tej okazji samorządy czterech uczelni regionu tj. Politechniki Rzeszowskiej, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej oraz Wyższej Szkoły Prawa i Administracji przygotowały wiele atrakcji. Jak zwykle świętowanie potrwa aż trzy tygodnie, które uwiecznione zostaną Wielkim Koncertowym Finałem. Kto wystąpi? Przekonajcie się sami!

W tym roku Rzeszowskie Juwenalia startują 14 kwietnia Klubową Rozgrzewką, a już 22 kwietnia rozpoczyna się tydzień tematyczny Kultura i Nauka Przodem, a więc cykl imprez, któremu przyświeca idea promowania naukowej i kulturalnej aktywności studentów oraz rozwijanie międzyuczelnianej współpracy. Ważnym wyróżnikiem Tygodnia, spośród innych projektów studenckich jest grupa docelowa, której jest dedykowany, a którą tworzą nie tylko społeczność akademicka, ale również mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia. Dlatego też 24 kwietnia w głównej auli Politechniki Rzeszowskiej wystąpi ze swoim trio ALOSZA AWDIEJEW, a trzy dni później konkurs piosenki Kill me with the MUSIC uświetnią ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET.

Kolejno w dniach 5-7 maja czas na Wielki Koncertowy Finał. To największe przedsięwzięcie studentów w całym roku akademickim. Tradycyjnie rozpocznie się otwarciem na Rynku połączonym z przekazaniem przez prezydenta Rzeszowa kluczy do bram miasta i koncertem zespołu LE MOOR. Na głównej scenie na Miasteczku Akademickim PRz wystąpią m.in. LADY PANK, MIG, ŁĄKI ŁAN, MELA KOTELUK i POWER PLAY oraz wielu innych artystów, których koncerty zostaną niebawem ogłoszone.
Następnie studentów czeka tydzień pn. Sportowa Dogrywka. W dniach 9-15 maja aktywność fizyczna odmieniana będzie przez wszystkie przypadki: zarówno na wyczynowym poziomie, jak i amatorskim, w klasycznych dyscyplinach i tych, które w niestandardowy sposób udowadniają, że sport to zdrowie.
A tak prezentuje się szczegółowy harmonogram tygodnia Kultura i Nauka PRZODEM:

PIĄTEK 22.04:

 • Seminarium naukowe - „Droga do zawodu notariusza” – WSPiA - Spotkanie z przedstawicielami zawodu, ukazanie przesłanek wykonywania tej profesji oraz obowiązków z niej wynikających.
 • Konkurs Dubbingu + SLAM Poetycki – WSIiZ 19:00 - Konkurs dla wszystkich mających "gadane", zadaniem każdego uczestnika jest dubbingowanie fragmentu video na ŻYWO (bez żadnego przygotowania), co daje nieoczekiwane zwroty akcji, dużo śmiechu i niezapomniane teksty. Do konkursu dołączony zostanie również Slam poetycki, w tym wypadku konkurować będą ze sobą poeci prezentujący swoją twórczość. Czyli istna walka na wiersze!

SOBOTA 23.04:

 • ROBO~motion - PRz - Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO~motion odbędą się 23 kwietnia 2016 na terenie Politechniki Rzeszowskiej. To już czwarta edycja tego wydarzenia w Województwie Podkarpackim. Zawody robotów odbywają się w różnych konkurencjach. W każdej z nich robot musi spełniać określone regulaminem wymogi. Przede wszystkim główną zasadą jest to, że robot musi być całkowicie autonomiczny. Nie może kontaktować się z zawodnikiem podczas walk czy przejazdów na czas i nie może być również w jakikolwiek sposób zdalnie sterowany. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie roboty to konstrukcje własne - projektowane i budowane przez zawodników. Wyjątkiem jest jedynie konkurencja LEGO Sumo, gdzie roboty budowane są przez zawodników z gotowych elementów. W zawodach udział biorą głównie studenci, którzy rozwijają swoje umiejętności w kołach naukowych przy uczelniach. Niemałą grupę stanowią również uczestnicy ze szkół średnich oraz osoby już po studiach. Poprzednia edycja zawodów w I Plebiscycie czytelników Forbot.pl na najlepiej zorganizowane zawody robotów w Polsce w sezonie 2013/2014 zajęła zaszczytne I miejsce. Dziękując za docenienie dołożymy wszelkich starań, aby nadchodzącą IV edycję wydarzenia przygotować jeszcze lepiej i ponownie podnieść poprzeczkę organizacyjną, tak aby w kolejnym plebiscycie obronić tytuł najlepszych zawodów w Polsce.

NIEDZIELA 24.04:

 • Alosza Awdiejew – PRz - Od 1975 związany jest z krakowskim kabaretem "Piwnica Pod Baranami", gdzie występuje w trio z Kazimierzem Adamczykiem (kontrabas) oraz Michałem Kaniewskim (gitara), śpiewając romanse rosyjskie i cygańskie oraz piosenki odeskie i żydowskie okraszone humorem. W latach 1975-1980 współpracował jako pianista z krakowskimi zespołami jazzowymi Beale Street Band i Playing Family. Od 1990 występuje w trio gitarowym z Kazimierzem Adamczykiem i Markiem Piątkiem, dając liczne koncerty w kraju i za granicą. Nagrywa płyty oraz programy telewizyjne i radiowe. Jest stałym felietonistą miesięcznika psychologicznego „Charaktery" i członkiem Rady Naukowej tego magazynu.

PONIEDZIAŁEK 25.04:

 • Plenerowe Kino Nocne – PRz - Wieczorny pokaz filmowy „pod chmurką”
 • Symulowane oględziny miejsca zwłok – WSPiA - Pokaz metod wykrywania przestępstw, sposoby zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia pozwalających na ustalenie wszystkich okoliczności popełnienia przestępstwa oraz znalezienie jego sprawcy.
 • Wieczór Kabaretowy – WSIiZ - W trakcie corocznego już wieczorku swoją obecnością zachwyci kolejny znany Polski kabaret, który zapewni ogromny zastrzyk zarówno śmiechu jak i kultury najwyższych lotów.

WTOREK 26.04:

 • Targi kół naukowych i organizacji studenckich – WSPiA – popołudnie-wieczór targi, których celem jest prezentacja działalności studenckiej terenów Rzeszowa. Dla kół i organizacji to czas i okazja do poszukiwania nowych członków, a dla studentów oraz uczniów szkół średnich – do dołączenia w ich szeregi. Na targach poza kołami naukowymi zaprezentują się między innymi samorządy wszystkich rzeszowskich uczelni wyższych i rozgłośnie akademickie. Zarówno koła, jak i organizatorzy przygotowują dużą ilość atrakcji, tak, by wydarzenie było interesujące zarówno dla młodzieży, jak i najmłodszych adeptów nauki.
 • Gra Gitara 4 – WSIiZ – wieczór - Czwarta edycja kultowego już konkursu, w którym nie trzeba umieć grać na gitarze, aby wystąpić, wystarczy, że weźmie ona udział w występie. Trzymana w ręku, zawieszona na plecach czy roztrzaskana o kolumnę głośnikową, każda się liczy! Udział mogą brać zarówno soliści, instrumentaliści jak i zespoły rockowe.
 • Prezentacja projektów Geo-Team Skaning – WSIE - przedstawienie podziemi rzeszowskich skanerem laserowym, otrzymywanie modelu 3D z chmury punktów, tworzenie wizualizacji, która umożliwia poruszanie się po obiekcie, plany nad tworzeniem projektów takich jak skan naziemny i lotniczy zapory wodnej w Solinie.

ŚRODA 27.04:

 • Koncert finałowy Studenckiego Konkursu Piosenki „Kill me with the MUSIC” – PRz – Koncert finałowy, podczas którego wyłonieni zostaną zwycięzcy w kategoriach zespół i solista.
 • Konferencja naukowa „Nowa ustawa o leczeniu niepłodności” – WSPiA - Studenci podczas konferencji poruszą tematy z pogranicza prawa administracyjnego i medycznego. Najważniejszymi zagadnieniami na których skupią się studenci będą: Pojęcie niepłodności, rejestr dawców komórek rozrodczych i zarodków, uznanie ojcostwa na podstawie Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, centra leczenia niepłodności, wywóz i przywóz komórek rozrodczych z terytorium RP. Organizatorem Konferencji jest Koło Naukowe Prawników.

CZWARTEK 28.04:

 • IV Taneczny Kalejdoskop – PRz - Już po raz czwarty Samorządy Studenckie Politechniki Rzeszowskiej zaprasza na Taneczny Kalejdoskop – wydarzenie, które co roku przyciąga pełną salę widzów. Uczestnicy, czyli najlepsze podkarpackie zespoły i grupy taneczne, zaprezentują pełną gamę stylów od klasycznych po nowoczesne. Oryginalne choreografie zainteresują nawet najbardziej wybrednych odbiorców i dostarczą niezapomnianych wrażeń. Celem wydarzenia jest promowanie wśród dzieci, młodzieży a także dorosłych wszelkich gatunków tańca, a także samego miasta Rzeszowa.
 • Pokaz dronów + wykład – WSIE - Pokaz drona podczas pracy, pozyskiwanie danych z drona, wykład na temat pracy drona jego budowy i pracy.
 • Oprócz głównego programu imprezy każda z uczelni przygotowała własne atrakcje. Wstęp na poniższe wydarzenia jest bezpłatny.

Wydarzenia WSI-E:

 • 'Kick and Flip' - uczelnia zaprasza na halę sportową przy ul. Miłocińskiej 42 w Rzeszowie, gdzie wraz z grupą Diamond Team przygotowała mini Slamball. Jest to rodzaj koszykówki wykorzystujący trampoliny, jako część boiska. Bardzo dużą frajdę sprawia robienie wsadów jak zawodowi gracze! Diamond Team to grupa entuzjastów nowatorskich sportów. Wraz ze stowarzyszeniem kultury fizycznej Street Sports angażuje się w propagowanie alternatywnych aktywności fizycznych.

Wydarzenia WSPiA:

 • Policyjny tor przeszkód – uczelnia zaprasza wszystkich studentów, którzy chcą się świetnie bawić, uwielbiają rywalizację, a przede wszystkim zmierzyć się z policyjnym torem przeszkód. Przyjdź i pokonaj tor w jak najszybszym czasie.
 • Strzelnica elektroniczna – to atrakcja dla wszystkich, którzy czują że mają cela oraz wyostrzony wzrok. To świetna forma rywalizacji, a także sprawdzenia swoich umiejętności. Do zobaczenia na strzelnicy elektronicznej.
 • Zawody Strongman - Studencie chcesz sprawdzić swoje umiejętności w podnoszeniu ciężarów, być jak Pudzian? Te zawody są wyłącznie dla twardzieli.

Wydarzenia WSIiZ:

 • Turniej siatkówki mieszanej - to turniej dla wszystkich siatkarzy, zarówno profesjonalistów jak i laików w temacie, liczy się każdy komu sprawia przyjemność odbijanie piłki w 6-cio osobowym zespole. Rywalizować będą ze sobą zespoły mieszane 3+3 , czyli trzech mężczyzn i trzy białogłowe. Rozgrywka będzie miała miejsce na dwóch sektorach hali WSIiZ w Kielnarowej.
 • Najsilniejszy człowiek juwenaliów - po kilkudniowym dźwiganiu naczyń z różnymi trunkami czas dźwignąć nieco więcej. Każdy uczestnik będzie miał za zadanie sprawdzić się w kilku znanych dyscyplinach siłowych, nawet mieszczuchów nie ominie spacer farmera! Spektakularna rywalizacja na mięśnie będzie miała miejsce w hali sportowej w Kielnarowej.
 • NES DAY - na jeden dzień wracamy do czasów gdzie królowały swetry w romby, walkman z przewijaniem w obie strony i wigry 3. Będziemy grać i rywalizować w archaiczne i kultowe już dziś gry znane z konsoli pegasus, amigi jak i pierwszych komputerów PC które zagościły w naszych domach "do nauki". Miejsce: Klub akademicki IQ - Rzeszów Sucharskiego 2.
 • Turniej tenisa ziemnego - rozgrywka za pomocą rakiet nie koniecznie ziemia-powietrze w hali w Kielnarowej. Na dwóch sektorach zmierzą się ze sobą fani tej energicznej dyscypliny.
 • StreetBALL - rywalizacja koszykarzy na bardziej luźnych zasadach. Więcej dowolności czyli więcej radości z gry, nie trzeba mierzyć 2.0m, nie trzeba też znać na pamięć wszystkich zasad, rekreacja przede wszystkim. Zespoły 2+1, dwóch mężczyzn i kobieta (lub odwrotnie) + jeden kosz. Hala w Kielnarowej.
 • Turniej szachowy - turniej sportu pełnego akcji, adrenaliny i nieoczekiwanych ruchów. Przytulna atmosfera klubu akademickiego IQ na pewno wprowadzi szachistów w procesy myślowe najwyższych lotów, a profesjonalny sędzia zadba o zachowanie wszelkich zasad. Już smarujemy zegary!
 • Bieg przełajowy w Kielnarowej - znany bieg z AZS, jedynymi wymaganiami jest niepowstrzymana chęć biegania i trochę zapału. Ruch w tak ciekawej krajobrazowo okolicy na pewno przymnoży uczestnikom trochę zdrowia i adrenaliny a na pewno zapewni piękny widoki, może nawet uda się wypatrzeć jakąś alpakę. Bieg skierowany do wszystkich zainteresowanych, zarówno studentów jak i kadry naukowej.

Wydarzenia PRz:

 • Nocne zawody na orientację w budynku L – budynek L, potocznie nazywany labiryntem, to budynek, w którym zaginęło wielu studentów, niektórych do dzisiaj nie odnaleziono. To miejsce z tajemniczymi przejściami i ukrytymi pomieszczeniami. Grupy dzielnych studentów spróbują zmierzyć się z zadaniem odnalezienia najbardziej ukrytych pomieszczeń w labiryncie.
 • Warsztaty Salsy - warsztaty Salsy to coś dla każdego kto marzy o tym by czuć się na parkiecie jak ryba w wodzie. Doświadczony instruktor i studentka Politechniki poprowadzą zajęcia tak by nikt nie wyszedł z nich suchy i smutny. Jedyne czego potrzebujecie to wygodne buty i butelka wody.
 • Międzyuczelniany Turniej Piłki Halowej - Samorządy rzeszowskich uczelni zapraszają na Międzyuczelniany Turniej Piłki Halowej, w której udział wezmą władze uczelni wyższych w Rzeszowie. Serdeczne zapraszamy do kibicowania i wspierania swoich faworytów.
 • Dzień otwarty zespołu „Połoniny” - Jeżeli jesteś osobą która przez życie przechodzi tańcem to jest to coś dla Ciebie. Odbędzie się otwarty trening Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Połoniny". Jeżeli zawsze chciałeś nauczyć się podstawowych kroków lub spróbować swoich sił z tańcem ludowym to jest to idealna okazja.
 • Maraton charytatywny zumby - Maraton ten chcemy zorganizować dla Wiktorii. Wiktoria urodziła się 20 sierpnia 2014 roku. Niestety, choroba utrudnia jej prawidłowy rozwój. Wciąż nie siedzi i nie raczkuje. Stwierdzono u niej encefalopatię mitochondrialną, agenezję ciała modzelowatego, małogłowie, padaczkę, oczopląs, opóźnienie psychoruchowe i jest obserwowana w kierunku zaburzeń metabolicznych. Jest bardzo dzielna i walczy, by wywołać uśmiech na buziach swoich rodziców. Potrzebna jest długoletnia rehabilitacja, na którą potrzebne są pieniążki.
 • Turnieju Siatkówki Plażowej - Wydarzenie odbędzie się na boiskach plażowych na miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej.
 • Ścianka wspinaczkowa KU AZS PRz – AZS PRz przygotowuje dzień otwarty dla studentów na ściance wspinaczkowej.
 • Zawody Bumper Ball - Rozgrywki Bumper Ball to druga edycja ekscytującej gry w dmuchanych kulach, zwanych zorbami. Kule są tak skonstruowane, aby człowiek miał możliwość swobodnego poruszania się, dzięki temu ma on możliwość wykonywania przeróżnych akrobacji, zderzania się z innymi uczestnikami gry, oraz odbijania się od ścian. W poprzednim roku debiutujące rozgrywki cieszyły się niezwykłą popularnością, ponieważ możliwość zagrania w piłkę nożną w kuli to wspaniałe doświadczenie.

Wydarzenia poza uczelniami:

 • Zawody gokartowe RESKART – Wyścigi gokartami pod dachem to rozrywka która podniesie studentom poziom adrenaliny. Zapraszamy więc na halowy tor kartingowy w klubie RESKART.
 • Turniej w kręgle w klubie KULA - Kręgle to doskonały pomysł na udany wieczór. Grać może praktycznie każdy. Strącenie kręgli nie jest skomplikowane, a im lepsze są Twoje rzuty, tym bardziej fascynująca staje się gra. Po turnieju odbędzie się after party na który serdecznie zapraszamy.
 • Rzeszowska Masa Krytyczna – Jazda na Juwenalia - jest to wydarzenie zrzeszające osoby w różnym wieku, polegające na przejeździe rowerzystów po ulicach miasta w zwartej grupie, a także mające na celu promowanie Rzeszowa jako miasta rowerowego. Przejazd jest o charakterze rekreacyjnym, przebiega w miłej i spokojnej atmosferze, prowadzony jest tempem dopasowanym do każdego uczestnika, pomaga w zdobywaniu nowych znajomości, a także zachęca do aktywnego i zdrowego trybu życia.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów prasowych.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus