Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej WSIiZ w Rzeszowie już od trzech lat monitoruje sprawy międzynarodowej na Podkarpaciu i z całą pewnością można stwierdzić, iż ilość kontaktów i przedsięwzięć międzynarodowych z roku na rok w regionie jest coraz większa.

Dominik ŁazarzWażne w tym zakresie są działanie podejmowane przez odpowiednie służby Marszałka Województwa Podkarpackiego zajmujące się sprawami międzynarodowymi i co istotne regularnie podtrzymujące tego typu kontakty, których efektem jest m.in. realizacja dużych przedsięwzięć o randze międzynarodowej. Obecnie na Podkarpaciu odbywają się XII Zimowe Igrzyska Polonijne, a już za kilka miesięcy planowane jest I Forum Polonii Amerykańskiej, którego głównym organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Wydarzenia te mają ogromną rangę i są świetną okazją do międzynarodowej promocji Podkarpacia, dla którego ważnym elementem rozwoju jest m.in. branża turystyczna. Warto również wymienić jeszcze jedno przedsięwzięcie, które odbyło się 27 lutego b.r., a mianowicie konferencja „Europa Karpat”, która jest cyklicznym wydarzeniem odbywającym się od 2010 roku. W tej edycji wzięli w nim udział przedstawiciele parlamentów narodowych, administracji rządowej i samorządowej z kilku państw, w tym m.in. z Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz Rumunii. W ubiegłym roku równie ważnym wydarzeniem o charakterze międzynarodowym była Narada Dyplomacji Publicznej tj. przedsięwzięcie, które odbywa się raz do roku w Polsce. Zeszłoroczne spotkanie odbyło się w „stolicy” Podkarpacia – Rzeszowie. Podkarpacie gościło w tym czasie dyrektorów instytutów polskich za granicą oraz pozostałych przedstawicieli polskiej dyplomacji publicznej i kulturalnej, łącznie blisko 100 polskich dyplomatów m.in. z Berlina, Brukseli, Londynu, Nowego Jorku, Tel Awiwu, Tokio, Pekinu, Ottawy, Stambułu i Teheranu.

Dodatkowo już niebawem zostanie otworzone Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w podrzeszowskiej Jasionce, w którym odbywać się będzie wiele wydarzeń o randze międzynarodowej. W tej sytuacji kontakty, które są obecnie nawiązywane poza granicami kraju będą miały kluczowe znaczenie dla ich organizacji i realizacji.

Reasumując, współpraca w wymiarze regionalnym, krajowym, czy międzynarodowym podejmowana z perspektywy regiony powinna być nie tylko podtrzymywana, ale i rozwijana. Oczywiście relacje międzynarodowe z uwagi na swoją specyfikę generują zdecydowanie większe trudności, niemniej jednak jak pokazuje niniejszy tekst przynoszą one wymierne korzyści w dłuższej perspektywie skutkując rozwojem całego regionu.

Dominik Łazarz - ekonomista, dyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej WSIiZ w Rzeszowie

źródło: 1

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus