Sidebar

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W środę, 20 marca w Klubie IQ Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania odbyła się prezentacja książki „Sonia” Magdaleny Louis. Autorka opowiedziała zgromadzonym gościom co przekonało ją do napisania powieści poruszającej kontrowersyjny temat jakim jest pedofilia.

Na wstępie głos zabrał dr Łukasz Błąd. Przywitał wszystkich obecnych tworząc pozytywną i przyjazną atmosferę. Następnie rozmowę z bohaterką spotkania – Magdaleną Louis rozpoczęła dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, Maria Kornaga.

Okazuje się, że książka z prowokacyjnym tematem o pedofilii była złożona w wydawnictwie 4 lata temu, ale nie została wtedy wydana. Magdalena Louis wyznała co motywowało ją, aby podjąć tak ciężki i zarazem ważny temat. Była to telewizyjna relacja z 2013 roku o zabawach dyrektora szkoły z małymi dziewczynkami. Pisarka była oburzona komentarzami i sposobem zachowania rodziców - absolutna obojętność i niechęć w dostrzeżeniu rzeczywistości. - Moją intencją było zwrócenie uwagi na problem, jakim jest zaniechanie rodziców, odwracanie oczu, nie przyjmowanie do wiadomości tego, co się dzieje z ich dziećmi. – komentuje Magdalena Louis.

Poruszana problematyka w powieści okazuje się niezwykle aktualna biorąc pod uwagę nie tylko incydenty, które wyszły na jaw w Kościele katolickim, ale również niedawny film HBO o ofiarach seksualnych Michaela Jacksona. Ekranizacja bardzo dobrze obrazuje jak otoczenie ofiar odwraca się i nie zwraca uwagi na cierpienie nieletnich.

"Uczył miłości": kontynuacja skandalu z Michaelem Jacksonem

To czym jest dokładnie pedofilia? - To recydywa. Nie wiemy skąd to się bierze, ale 80-90% przypadków powstaje w kręgu rodziny, znajomych, gdzie dziecko zna sprawcę. – odpowiada pisarka. Autorka mówi też, że ci, którzy uważają, że pedofilię trzeba zwalczać i leczyć, po prostu nie mają o tym żadnego pojęcia. Ważne jest to, żeby rodzice przysłuchali się temu co mówią i czują ich dzieci, bo one nie potrafią nazwać wielu rzeczy, one komunikują się poprzez swoje zachowanie.

Dowiadujemy się również, że opisując tak trudny temat należy pisać w bardzo delikatny sposób. O rzeczywistości, o znajomych dla autorki miejscach, co pozwala przeżyć te opisywane momenty razem z bohaterami - Po co pisać o małych pięknych uliczkach Paryżu, jeżeli tam nie byłam?

Kończąc rozmowę, Magdalena Louis poinformowała wszystkich, że jej kolejna powieść będzie poruszała bardziej lżejszą tematykę. Jak mówi sama autorka - chciałabym odbić się od tych smutnych tematów, więc po „Sonii” już nie będzie takich ciężkich książek. Na koniec autorce wręczono kwiaty i pogratulowano sukcesu związanego z premierą „Sonii”. Nadszedł też czas, aby zdobyć autograf i porozmawiać z pisarką.

Zobacz również galerię zdjęć ze spotkania.

Zdjęcie: Grzegorz Bukała

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.