Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

26 stycznia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbędzie się spotkanie autorskie z podróżnikiem, fotografem i poetą Piotrem Durakiem. Będzie ono połączone z promocją albumu „Świątynie wygnane. Niszczejące greckokatolickie cerkwie w Polsce". Wstęp wolny.

„Świątynie wygnane. Niszczejące greckokatolickie cerkwie w Polsce" – jest to jedyny album fotograficzno-dokumentacyjny, który odkrywa wnętrza wszystkich odnalezionych przez Piotra Duraka opuszczonych cerkwii. Praca nad zebraniem i przygotowaniem materiałów trwała 7 lat. W albumie przedstawia się przejechanych kilkanaście tysięcy kilometrów śladami cerkwii. Bardzo często autor kilkakrotnie wraca do tych samych miejsc aby zarejestrować ich zmieniający się stan oraz oddać ich szczególną atmosferę świątyń wygnanych.

Piotr Durak – polski poeta, prozaik, pedagog, dziennikarz, fotograf i podróżnik. W czasie studiów pisał recenzje do regionalnych i ogólnopolskich czasopism literackich. Absolwent polonistyki Uniwersyteta Rzeszowskiego. Laureat konkursów poetyckich i dziennikarskich, np. Wojewódzkiego Konkursu Dziennikarskiego, zorganizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz „Gazetę Wyborczą”. Opublikował dwa zbiory wierszy: „Odnaleźć siebie" (2006), „Wiatro – łomny" (2008) oraz dwie powieści: „Ostatni rok" (2007, 2009), „Dzienniki rowerowe" (2011). Prowadzi własny blog literackieg „Raport zza mgły". W roku 2007 dostał honorową nagrodę im. Andrzeja i Brutusa Strumskich za najciekawszy debiut poetycki.

Spotkanie autorskie z Piotrem Durakiem

Piotr Durak jest wielkim pasjonatem podróży rowerowych, spływów pontonowych i wspinaczki górskiej, a także zdobywcą większości szczytów Korony Gór Polskich. Ze swoim aparatem fotograficznym udało mu się odwiedzić kilkaset miejsc opuszczonych przez ludzi. W 2009 roku wspólnie z ekipą Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego przebywał tydzień na Ukrainie w opuszczonej strefie po katastrofie reaktora w Czarnobylu. Efektem wyjazdu była zrobiona przez niego seria reportaży w lokalnych mediach i wystawa fotografii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Pokonał pontonem najdłuższą wodną trasę w Polsce z Polańczyka do Dziwnowa (1318 km) z prądem i pod prąd siedmiu rzek.

Do 2016 roku był redaktorem w Tygodniku Regionalnym „Korso" i nauczycielem akademickim w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu (filia w Mielcu). Obecnie jest nauczycielem języka polskiego w Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie i doktorantem literaturoznawstwa w Uniwersytecie Rzeszowskim. Dość często Piotr Durak zasiada w jury w konkursach literackich. Ponadto współpracuje z licznymi ośrodkami naukowymi w Polsce.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus