logo wsiiz main

POLECAMY

Grafika: Katarzyna Dudzińska

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 

Każdy z nas miewa gorsze dni. Jednak jeśli stan przygnębienia utrzymuje się przez dłuższy czas, to warto zastanowić się czy nie mamy do czynienia z depresją. Wyróżniamy szereg objawów charakteryzujących zaburzenia nastroju, jak i wiele sposobów na przezwyciężenie choroby. Dobrą okazją do refleksji nad zdrowiem psychicznym jest Światowy Dzień Walki z Depresją, możemy także rozważyć skorzystanie z pomocy ACROiP, które działa przy WSIiZ.

W dniu 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Szacuje się, że w nadchodzących latach wspomniana choroba będzie najczęściej występującą dolegliwością na świecie. Natomiast pojawianie się depresji może być spowodowane przez szereg czynników biologicznych (wady struktur w mózgu), jak i tych środowiskowych (otoczenie w którym żyjemy na co dzień). Ważnymi przyczynami są także niska samoocena, pesymizm lub brak wiary we własne możliwości.

Kiedy smutek staje się chorobą?

Istnieje wiele badań mówiących o tym, że depresję można dziedziczyć. Jeśli ktoś z rodziny cierpiał na tą dolegliwość, to ryzyko zachorowania krewnych pierwszego stopnia wynosi od 10 do 25 procent (Jarema, Rabe-Jabłońska).

Wyróżniamy trzy podstawowe objawy pierwszego epizodu depresyjnego (według ICD-10):

  1. Obniżony nastrój: poczucie smutku i przygnębienia utrzymujące się przez większą część dnia, niezależnie od okoliczności.
  2. Anhedonia: brak czerpania przyjemności z aktywności, które do tej pory sprawiały nam radość, zobojętnienie emocjonalne.
  3. Osłabienie energii: lub szybsze męczenie się.

Dodatkowo mogą pojawić się objawy dodatkowe takie jak:

  • zaburzenia snu,
  • myśli samobójcze,
  • problemy z pamięcią i koncentracją uwagi,
  • utrata wiary w siebie lub brak pozytywnej samooceny,
  • poczucie winy (często nieuzasadnione),
  • spowolnienie psychoruchowe,
  • zmiany łaknienia i masy ciała (najczęściej zmniejszenie apetytu).

Aby móc zdiagnozować występowanie depresji, osoba chora powinna przejawiać przynajmniej dwa podstawowe objawy tej choroby oraz minimum dwa symptomy dodatkowe spośród wymienionych powyżej. Ponadto pacjent nie mógł wcześniej cierpieć na manię (lub hipomanię). 

Grafika do artykułuGrafika: Katarzyna Dudzińska

Jak pokonać ciągły smutek?

Istnieje kilka sposobów na to, jak uporać się z depresją. Do najpopularniejszych należą zmiana diety, większa aktywność fizyczna, zadbanie o właściwą ilość snu czy też wyznaczanie sobie celów do realizacji. Jednak jeśli potrzebujemy pomocy specjalisty, to możemy rozważyć skorzystanie z usług Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii działającego przy WSIiZ. Jest to jednostka organizacyjna, która oferuje bezpłatną pomoc w zakresie rozwoju osobistego, wsparcia psychologicznego i psychoterapii, a także umożliwia doskonalenie kompetencji i rozwój zainteresowań w obszarze psychologii. Dodatkowo WSIiZ w Rzeszowie uruchomił cykl wykładów pt. „ZDROWE RELACJE, ZDROWA PSYCHIKA”, które są uzupełnieniem oferty ACROiP link poniżej: 

„Depresja, melancholia, demon w środku dnia” Jan Gosztyła I Wykład

ABY UMÓWIĆ SIĘ NA KONSULTACJĘ:
wystarczy napisać e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
lub zadzwonić: 17 866 11 57

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus