logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

28 października w kalendarzu świąt nietypowych przeznaczony jest na Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów. Co prawda mogliśmy go świętować miesiąc  temu, jednak jest on ważny niezależnie od dnia, tygodnia albo pory roku. Czy życie bez stresu i nerwów jest możliwe, a jeśli nie to czy można znaleźć złoty środek i nauczyć się umiejętności radzenia sobie ze stresem i niwelowania niepotrzebnych nerwów?

 

Dzień Odpoczynku dla zszarganych nerwów to sposobność na zwrócenie uwagi na problem, z którym coraz częściej zmaga się współczesne społeczeństwo. Wymagamy od siebie nieustającej pracy, wracamy z pracy i zabieramy się do pracy, a w głowie natłok myśli, kumulacja nerwów oraz zmartwień. Bycie kłębkiem nerwów niekoniecznie, ale czy trzymanie nerwów na wodzy może być złotym środkiem?

Ponadto długofalowy stres, presja czasu, szybkie tempo życia bez chwili wytchnienia, problemy dnia codziennego, sytuacje, które przysłowiowo grają nam na nerwach to tylko niektóre czynniki odpowiedzialne za zszargane nerwy wystawiane codziennie na ekstremalne warunki. Zatem jak ukoić nerwy? W dzisiejszych czasach jest to nie lada wyzwanie.

 

Czy w rzeczywistości stres jest w Polsce tak wszechobecny?

Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów jest okazją do przytoczenia badania „Polacy a stres w pracy i w życiu” przeprowadzonego w ubiegłum roku. Badanie obrazuje, jak niebagatelną rolę odgrywa stres w życiu polskiego społeczeństwa. Według 37% Polaków głównym źródłem stresu jest praca. Ponadto 50% uważa, że należymy do najbardziej zestresowanego kraju w Europie. 41% respondentów przyznało, że sposobem na ukojenie nerwów jest uprawianie sportu oraz picie kawy  (29% odpowiedzi). Ankietowani w 31% potwierdzają, że standardowe aktywności fizyczne takie jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie, jak również ćwiczenia relaksacyjne w 19% są dobrym sposobem na radzenie sobie ze stresem.

 

Czy istnieją sprawdzone sposoby na stres i zszargane nerwy?

Sposobów na stres i zszargane nerwy można byłoby mnożyć. Na co dzień mamy nieograniczone możliwości na radzenie sobie z tymi przypadłościami. Ćwiczenia oddychania, relaksacja, medytacja, aktywność fizyczna, masaż, muzyka oraz wiele innych praktyk. W zależności od preferencji, potrzeb, możliwości i pasji każdy indywidualnie może wybrać swój najbardziej odpowiedni sposób na zszargane nerwy. Mimo że dzień ten należy traktować z przymrużeniem oka to jednak może to być świetna okazja do spojrzenia na problem z innej perspektywy.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus