logo wsiiz main

POLECAMY

Patrycja Głodek

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czas pisania prac licencjackich i inżynierskich to nie tylko etap zakończenia studiów, ale i zmora wielu studentów. Jak się okazuje, największym problemem nie jest samo napisanie pracy, a znalezienie odpowiednich źródeł. Z czego korzystać? Które z nich jest wiarygodne? Wszystkie propozycje poszukiwania „inspiracji do dyplomu” znajdziecie poniżej.

 Google Scholar to narzędzie stworzone przez firmę Google, które umożliwia przeszukiwanie bazy danych naukowych, zawierającej artykuły, książki, raporty i inne publikacje naukowe. Działa na podobnej zasadzie, jak standardowa wyszukiwarka Google, ale jego wyniki obejmują wyłącznie literaturę akademicką. Dzięki temu, że jest stale aktualizowany, zawiera najnowsze teksty z różnych dziedzin, takich jak medycyna, nauki społeczne, nauki ścisłe, technologia i wiele innych. Google Scholar nie tylko umożliwia łatwe i szybkie wyszukiwanie źródeł, ale i dostarcza użytkownikowi ich pełne teksty, przydając się zarówno studentom, jak i naukowcom czy nauczycielom akademickim.

Kolejną ciekawą platformą jest EBCSOhost, która należy do amerykańskiej firmy EBSCO, zajmującej się dystrybucją treści naukowych oraz usług bibliotecznych dla instytucji akademickich i bibliotek. Strona EBCSOhost to zbiór tysięcy czasopism naukowych, książek elektronicznych, raportów, artykułów i innych publikacji. Platforma ta jest jednym z największych na świecie źródeł literatury naukowej, zawierającym setki baz danych. Porównując z Google Scholar, jest ona dużo bardziej rozbudowana i lepiej rozwinięta pod kątem samej wyszukiwarki. EBSCOhost oferuje także wiele narzędzi do filtrowania i zarządzania naukowymi źródłami. Użytkownicy mogą korzystać z różnorakich funkcji, takich jak pobieranie artykułów, przypisywanie etykiet i notatek do zapisanych publikacji, wyszukiwanie cytatów i wiele innych.

Wśród być może mniej popularnych znajduje się ResearchGate, które jest „Facebookiem dla naukowców”. Osoby zainteresowane mogą przeglądać profile znanych uczonych, kontaktować się z nimi oraz zaglądać do ich tekstów i artykułów. Platforma umożliwia również publikowane własnych prac pisemny, sprawdzanie ich odsłon, cytowań oraz pobrań.

Kolejną z możliwości jest NUKAT, który jest katalogiem zbiorów polskich bibliotek naukowych, umożliwiającym sprawdzanie ich zasobów online. NUKAT jest projektem koordynowanym przez Bibliotekę Narodową. Pozwala on na łatwe i szybkie przeszukiwanie zbiorów bibliotecznych, a także dostęp do informacji o dostępności poszczególnych pozycji, w tym ich lokalizacji, stanie i możliwości wypożyczenia. Katalog umożliwia także zaawansowane wyszukiwanie, filtrowanie wyników oraz tworzenie list pozycji, które użytkownicy mogą zapisać i później wykorzystać.

Biblioteka akademicka to swego rodzaju legenda — czy wszyscy wiedzą, że ona istnieje? Nie. Czy ktoś do niej zagląda? Być może. Jest jednak niezaprzeczalną skarbnicą wiedzy. Dostęp ma do niej każdy student, a logując się w ten sam sposób, jak do wirtualnej uczelni, możemy uzyskać informacje jakie książki, prace i czasopisma dostępne są w jej zasobach. Wypożyczyć z niej może każdy student, a wyszukiwanie na stronie jest dość intuicyjne. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło, które nas interesuje, a pojawią się wszystkie pozycje, które są w bibliotece dostępne.

Wszystkie wymienione wyżej źródła to zdecydowanie nieoceniona pomoc podczas pisania prac naukowych, esejów i wszystkich innych tekstów, które opierają się na literaturze naukowej oraz badaniach. Korzystając ze sprawdzonych i przede wszystkim legalnych informacji, które znajdują się w Internecie, cały proces pisania pójdzie „jak po maśle”! Pamiętajmy jednak, iż źródła mają nas tylko wspomóc, a samo kopiowanie ich treści jest niedozwolone.

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus