logo wsiiz main

POLECAMY

Sylwia Knap

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Nie każdy student ma wystarczające środki na koncie, aby żyć rozrzutnie. Często pracujemy w trakcie studiów, lecz i tak budżet domowy rzadko kiedy jest w dobrej kondycji. Wystarczy niewiele, aby codzienne wydatki nie były tak obciążające. Poznaj nasze sposoby na oszczędzanie, a pod koniec miesiąca będziesz mógł wyskoczyć na ciastko ze znajomymi 😉
  1. Odkryj w sobie kucharza

Zapewne to nie jest dla ciebie odkrycie ameryki, że jedzenie na mieście kosztuje. Nie każdemu smakują dania serwowane w barach mlecznych, a nawet ceny idą w górę. Przygotowywanie posiłków w domu (szczególnie w większych ilościach np. na kilka dni) wychodzi taniej. Talerz spaghetti w restauracji potrafi kosztować 40 złotych - w podobnej cenie znajdziesz w lokalnym supermarkecie składniki na więcej niż jedną porcję. Z odpowiednią ilością czasu i zapału stworzysz w domu to czego tylko zapragniesz! Tylko nie zapomnij o przepisach, których znajdziesz pełno nawet na TikToku.

  1. Zainwestuj w wielorazowy kubek (albo butelkę z filtrem)

Coraz więcej kawiarni czy stacji benzynowych wprowadza zniżki na gorące napoje, gdy przyniesiesz na nie własny kubek. Ceny kubków wielorazowego użytku wraz z pokrywką zaczynają się od 20zł.  Pomyśl jak często bierzesz kawę na wynos i jak szybko ci się zwróci.

Z kolei jeśli jesteś fanem picia zwykłej wody, polecamy butelkę z filtrem. Na rynku są dostępne różne pojemności w rozległym przedziale cenowym. Dobierz taką, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom i ciesz się wodą z każdego napotkanego kranu. Dodatkowo na naszej Uczelni też znajdziesz dyfuzor wody, którą możesz napełnić wspomniany wcześniej kubek.

Noszenie ze sobą swoich bagaży wydaje się być niepraktyczne, w końcu plastikową butelkę można zgiąć i wyrzucić. Niemniej do swojej własnej butelki możesz dorzucić takie dodatki jakie tylko ci się wymarzą. Przy okazji oszczędzisz planecie (i sobie) dodatkowych śmieci.

  1. Wciel się w łowcę promocji

To chyba oczywiste, że na promocje to idealny czas na zakupy. Kiedy twój portfel świeci pustkami, warto wykorzystać ostatnie grosze na coś tańszego i pożywniejszego niż tabliczka belgijskiej czekolady. Aplikacja typu foodsi wystawia posiłki/kwiaty/kosmetyki za połowę ceny tylko dlatego iż nie zostały one odebrane. Gazetki promocyjne dyskontów spożywczych również posiadają wiele podstawowych produktów w obniżonych cenach.

Jednym z najprostszych sposobów na mniejsze wydatki jest planowanie zakupów. W ten sposób unikniesz impulsywnych chęci sięgania po niepotrzebne produkty. Warto także chodzić do większych, tańszych sklepów, a nie do droższych, osiedlowych marketów. Pamiętajmy również aby nie iść na zakupy będąc głodnymi. Będąc w stresie głodowym, umysł potrafi wydłużyć nasze paragony nawet o 40%.

Przeczytaj także: Nie marnujmy pieniędzy na marnowanie żywności

  1. Przemyśl, gdzie mieszkasz

Na garnuszku mamusi

Jeśli masz taką możliwość, zamieszkanie z rodzicami może być najprostszym sposobem na obniżenie kosztów życia. Brak opłat za wynajem mieszkania, rachunki za media oraz inne codzienne wydatki mogą znacznie odciążyć Twój budżet. Warto jednak pamiętać, że to rozwiązanie ma swoje plusy i minusy – ogranicza niezależność, ale pozwala na większą stabilność finansową.

Mieszkanie ze współlokatorami

Jeśli jednak decydujesz się na wynajem, rozważ lokum ze współlokatorami. Dzieląc koszty wynajmu i opłat za media z innymi osobami, znacznie zmniejszysz swoje wydatki. Wspólne mieszkanie to również okazja do nawiązania nowych przyjaźni i dzielenia codziennych obowiązków. Dzięki temu zyskamy również na czasie ustalając grafik porządków domowych.

  1. Przerzuć się na spacery

O ile nie musisz dojeżdżać codziennie parenaście kilometrów z miejsca, gdzie komunikacja miejska praktycznie nie istnieje, taniej jest po prostu się przejść. Nie dość, że dostarczasz swojemu ciału niezbędbnego ruchu, to jeszcze wydajesz na paliwo okrągłe zero złotych. Dla  własnego zdrowia oraz zdrowia portfela warto czasem wstać odpowiednio wcześniej i przejść się „z buta” na zajęcia.

A co w wypadku, jeśli spacer na uczelnie zająłby trzy godziny? Studenci mają zapewnioną ustawowo zniżkę na różnego rodzaju komunikację miejską. Koszt biletu semestralnego potrafi wynieść mniej niż zatankowanie baku do pełna. Może to czas, aby sprzedać stare auto?

  1. Karta studencka

Legitymacja to nie tylko kawałek kolorowego plastiku, ale także klucz do wielu zniżek. Sprawdź, jakie oferty są dostępne dla studentów w Twoim mieście – przykładowo w Rzeszowie mogą to być zniżki na transport, bilety do kina, teatrów, a także na zakupy w niektórych sklepach.  Bycie studentem również uprawnia do uzyskania darmowej licencji Premium do wielu programów.

  1. Wybieraj ebooki zamiast książek lub kupuj używane egzemplarze

Nie każdy profesor wymaga fizycznej kopii podręcznika. Wykorzystaj tablet lub laptop, który masz już w posiadaniu i znajdź potrzebną literaturę w internecie. Gdy jednak potrzebujesz mieć książkę w ręce (albo wolisz papierowe wersje), rozglądnij się za używanymi kopiami. Są o wiele tańsze, a zadbany egzemplarz będziesz mógł potem odsprzedać, zapewniając sobie zwrot części kosztów.

  1. Wybierz swoją wielorazówkę

Reklamówki na zakupy oferowane w supermarketach zwykle są traktowane jak jednorazowe. Pomimo podniesienia standardów ich wykonania (i ceny) wielokrotne używanie ich kojarzy się raczej negatywnie.
Zachęcamy do wybrania swojej ulubionej torby wielorazowego użytku. Może ona być zapomnianą przez rodzinę lnianą wielorazówką, kupioną dawno temu jednorazową siatką lub wybraną w sklepie specjalnie na tę okazję stylową torbą.

Oczywiście nie wszystko sprawdzi się dla wszystkich, na przykład nie każdy pije kawę na mieście. Zwłoka nie popłaca. Im wcześniej wprowadzicie wspomniane rady, tym szybciej zaczniecie odczuwać rezultaty.

Poznaj więcej tematów związanych z Zrównoważonym Rozwojem przejdź tutaj.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus