Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czy często zadręczasz się nie wiedząc co zrobić? Chcesz zmotywować się do działania, ale wciąż cel, który sobie obrałeś nie wydaje ci się zbyt jasny i nie wiesz czy rzeczywiście da ci upragniony rezultat? Koniecznie przeczytaj ten artykuł, bo mam dla ciebie technikę, która sprawi, że podjęcie decyzji stanie się dużo prostsze.

 Nie ma nic tak odległego, by było poza naszym zasięgiem ani nic tak ukrytego, by nie udało się tego odkryć” - mawiał Kartezjusz. Mimo że słowa te wypowiedziane były ponad 300 lat temu i dotyczyły innego zagadnienia, współcześni psychologowie i coache bardzo często wykorzystują je w pracy z klientami. Metoda, którą się posługują nosi nazwę pytań kartezjańskich. Czego one dotyczą i jak mogą pomóc w podjęciu najtrudniejszych decyzji?

Pytania Kartezjańskie używane są głównie w celach zmotywowania kogoś do podjęcia określonego działania. Wydobycia z jego wnętrza lęków przed tym co zamierza i pokazania dobrych stron obranego celu. Zazwyczaj stosują je osoby, które na co dzień pracują z ludźmi, zajmujące się ich terapią bądź doradztwem. Jednak technikę tę może stosować każdy sam w domu, niezależnie od wagi problemu, która go gryzie.

Na czym to właściwie polega?

Technika ta opiera się na 4 pytaniach, na które trzeba sobie szczerze odpowiedzieć.

  1. Co się wydarzy, jeśli osiągnę swój cel?
  2. Co się NIE wydarzy, jeśli osiągnę swój cel?
  3. Co się wydarzy, jeśli NIE osiągnę swego celu?
  4. Co się NIE wydarzy, jeśli NIE osiągnę swojego celu?

Odpowiedź na pytanie pierwsze określa korzyść zmiany, którą chcemy wprowadzić w nasze życie. Odpowiedź na pytanie drugie pokazuje koszty tego, co uda nam się osiągnąć.

Odpowiedź na pytanie trzecie ujawnia co się stanie, jeśli nie uda nam się zmienić czegoś w naszym życiu. I  wreszcie odpowiedź na pytanie czwarte, które wydaje się dość skomplikowane. Wskazuje ono na to, co mimo braku upragnionego rezultatu się nie zmieni.

Wszystkie udzielone odpowiedzi z pewnością nakierują Was na odpowiednią drogę ku działaniu, przez co łatwiej Wam będzie osiągnąć zamierzony cel. Jest to dość prosta technika, a daje dużo więcej rezultatów niż tradycyjna lista „za i przeciw”. Swoje odpowiedzi koniecznie zapiszcie, bo są one kluczem do podjęcia decyzji. Pytania kartezjańskie są jedną z najprostszych, a zarazem najlepszych metod, dających ogromne rezultaty.

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok