logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

22 marca w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, a mianowicie w Klubie Akademickim IQ po raz pierwszy odbył się Dzień Bezpieczeństwa w Transporcie i Ruchu Drogowym w ramach “Podkarpackich Dni Biznesu”. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz WSIiZ. Jest to właśnie jeden z elementów "PDB", które odbywają się obecnie w województwie.

“Dzień Bezpieczeństwa w Transporcie i Ruchu Drogowym” — jest przede wszystkim skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów kierunków związanych z transportem i logistyką, a także osób, które interesują się daną tematyką.

Bezpieczeństwo jest teraz jednym z głównych tematów na całym świecie. Unia Europejska objęła za wspólny cel bezpieczeństwo ruchu drogowego,  który polega na zmniejszeniu o połowę liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych do 2020 r.

Pierwszym na scenie pojawił się prowadzący wydarzenia, a wraz za nim Profesor Sławomir Gawroński, Dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych. Który przywitał wszystkich obecnych gości, przekazał powitania w imieniu władz uczelni oraz otworzył Dzień Bezpieczeństwa w Transporcie i Ruchu Drogowym. – Nie jest to pierwsza inicjatywa, którą Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania podejmuje wspólnie wspierając działania Rzeszowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jestem przekonany, że czas spędzony dzisiaj u nas, nie będzie uważany za czas stracony. Życzę zatem interesujących prelekcji, prezentacji, inspirujących tematów oraz ciekawych dyskusji – podkreślił Profesor Sławomir Gawroński.

Następnie głos zabrała przedstawicielka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Rzeszowie. – Spora liczba wypadków komunikacyjnych oraz zwrócenie uwagi na potrzeby związane ze zwiększaniem świadomości w tym zakresie, a także na podnoszenie poziomu wiedzy  z zakresu ubezpieczeń społecznych – to były te przesłanki które spowodowały, że po raz pierwszy taki dzień jest organizowany. Również chciałabym podziękować partnerom, bez których taka inicjatywa by nie powstała – dodała.

Wzajemny szacunek: relacja pieszy a kierujący, kierujący a pieszy

Pierwszym prelegentem był Pan Piotr Bialic z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie, który opowiadał o bezpieczeństwie w ruchu drogowym przywołując przykłady z życia. – Ciągłe zmiany powodują, że musimy analizować przepisy, aczkolwiek nieznajomość przepisów powoduje wypadki drogowe. Widzę na sali młode osoby, więc chcę skierować swoje słowa do was. Właśnie to wy możecie zmienić to w przyszłości, od was zależy bezpieczeństwo – podkreślał Bialic. – Od nas wszystkich zależy bezpieczeństwo drogowe, nie od kolegi, sąsiada, tylko ja muszę dać przykład poprawnych zachowań w ruchu drogowym. Więc zachęcam Państwa do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, ponieważ naruszając przepisy drogowe powodujemy zdarzenie drogowe – jeszcze raz przypominał prelegent. Także podczas swojego wystąpienia Pan Bialic omówił zmiany w ustawie o kierujących, które wejdą w życie 4 czerwca 2018 roku. Między innymi dotyczą one okresu próbnego dla osób, które po raz pierwszy dostały prawo jazdy, dodatkowych kursów oraz ograniczeń dla młodych kierowców. –  Młody kierowca, mówię w cudzysłowie, po otrzymaniu prawa jazdy po czwartym czerwca będzie zobowiązany, aby przestrzegać nowe przepisy  – dodał Piotr Bialic.

Kontrola na przejściach granicznych a ustawy

Następnie o kontroli transportu drogowego realizowanych na przejściach granicznych Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej opowiadał ppłk SG Józef Burchała. – Istnieje szereg ustaw dających uprawnienia do dokonywania kontroli. Jednak Ustawa o transporcie lądowym - 2001 rok, art. 89, daje SG uprawnienia do kontroli realizacji przewozów międzynarodowych i krajowych. Funkcjonariusze mają prawo do dokonywania kontroli czasu pracy kierowców, posiadania odpowiednich zezwoleń, licencji, zaświadczeń wymaganych przy przewozie zarówno zwykłych towarów, jak i też specjalistycznych, np. żywych zwierząt, materiałów niebezpiecznych – mówił prelegent. – Następnym aktem prawnym, który pozwala nam realizować ustawowe zadania, jest Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o Ruchu Drogowym. Kolejna to Ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych, - dodał ppłk SG Józef Burchała.

NIEbezpieczeństwo drogowe: punkt policji

Podkom. Paweł Grześ oraz podkom. Marcin Bojda z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wypowiadali się o bezpieczeństwie w transporcie i ruchu drogowym oraz o dokumentach, które są wymagane podczas wykonywania przewozu drogowego. – Wydział drogowy to nie tylko ludzie, którzy jeżdżą po drogach i ścigają sprawców wykroczeń. Reagują także na wszystkie nieprawidłowości związane z podróżowaniem samochodami po naszych drogach, ale również jest to działalność profilaktyczna. W tym temacie możemy się pochwalić. Mamy różne działania związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Są to działania o charakterze ogólnopolskim, ale również nasze lokalne – podkreśla podkom. Paweł Grześ. Również podkom. Grześ opowiadał o statystykach wypadków drogowych, gdzie także zaznaczył, że widać spadek, jednak nie jest on bardzo duży. Natomiast podkom. Marcin Boida podszedł do tematu poprzez pryzmat prawa, omawiając ustawy związane z transportem.

Kolejną częścią Dnia Bezpieczeństwa w Transporcie i Ruchu Drogowym kontynuowały Łukasz Świątoniowski i Przemysław Chmaj z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, gdzie zapoznali obecnych ludzi z pierwszą  pomocą przedmedyczną w teorii, jak i praktyce. Ratownicy medyczni m.in. opowiedzieli o protokole MARCHE, który w skrócie można zobaczyć na zdjęciu poniżej.

IMG 8738

Prezes Urzędu Kolejowego a działania na poprawę bezpieczeństwa

Po warsztacie, wystąpił Wojciech Król, który jest Dyrektorem Oddziału Terenowego Urzędu Transportu Kolejowego w Lublinie. Między innymi opowiadał o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych oraz o działaniach, które podejmuje Prezes Urzędu Transportu Kolejowego na rzecz jego poprawy. – Jako Oddział Terenowy w Lublinie, zajmujemy się bezpieczeństwem oraz innymi istotnymi rzeczami na terenach dwóch województw: lubelskiego oraz podkarpackiego. Czyli praktycznie mamy pod nadzorem wszystkie przedsiębiorstwa kolejowe, jak i niekolejowe — opowiadał Wojciech Król. Również podczas swojego wystąpienie Pan Król wskazywał, jakie są najczęstsze przyczyny wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Nierzadko jest to nieprzestrzeganie przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Później omawiał ważny temat, a mianowicie, co robi Prezes Urzędu Transportu Kolejowego w celu zmniejszania wypadków drogowych. – Z kolei celem działań Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, kolejowego na przejazdach, jest zmniejszenie liczby wypadków i skutków, zwiększenie świadomości użytkowników dróg odnośnie zagrożeń występujących na tych przejazdach. Współpracujemy, występujemy z pismami, inicjatywami do różnych ministerstw, organów i instytucji – podkreśla prelegent.

Osoby niepełnosprawne a prowadzenie pojazdu

Reprezentant Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie – Piotr Malawko przemawiał na temat ergonomii urządzeń wspomagających prowadzenie pojazdu przez osoby niepełnosprawne w kontekście bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przy tym również wskazał statystyki, które pokazują, jak duża liczba osób niepełnosprawnych znajduje się w naszym społeczeństwie. – Między innymi jest około 4,7 mln osób niepełnosprawnych, wśród których na pewno znajdą się osoby, które chciałyby prowadzić pojazd w sposób bezpieczny. Tutaj z aktualnych danych związanych z wynikami PWPW, jest to około 600 praw jazdy wydawanych osobom z ograniczeniami ruchu, jeżeli chodzi o narządy umożliwiające tego typu prowadzenia pojazdu – opowiadał Piotr Malawko. – Istotne jest to, że istnieje brak regulacji tych urządzeń  wspomagających prowadzenie pojazdu. Nikt nie sprawdza, czy zostało ono należycie i bezpieczne ustawione.

Terroryzm a towary niebezpieczne 

Kolejny prelegent,  Daniel Pawłucki, wypowiadał się na dość ważny temat dla społeczeństwa, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, ile ataków terrorystycznych odbyło się w ubiegłym roku. Występ dotyczył właśnie przewozu towarów niebezpiecznych w dobie zamachów terrorystycznych oraz przedstawił przykłady z różnych zakątków świata. – Wszyscy pracownicy, wszystkie przedsiębiorstwa, które mają cokolwiek wspólnego z przewozem towarów niebezpiecznych, z operacjami transportowymi związanymi z takim rodzajem towaru, należy przyjąć, że nie jest to tylko przewóz towarów niebezpiecznych z punktu A do punktu B. Również są to operacje załadunku, rozładunku, magazynowania – tłumaczy Doradca ds. bezpieczeństwa przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. – Zgodnie z przepisami dotyczącymi tych towarów, muszą takie towary niebezpieczne ochraniać. Czyli podejmować w celu zminimalizowania ryzyka pewne środki ostrożności, aby uprzedzić kradzież towarów niebezpiecznych, a w następstwie użycie ich niezgodnie z przeznaczeniem.

O wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych w transporcie drogowym w Dniu Bezpieczeństwa w Transporcie i Ruchu Drogowym opowiadała Agata Wanowicz z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Pani Wanowicz opowiadała również kiedy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy. Natomiast na zakończenie wystąpiła Dorota Kijowska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziale w Rzeszowie, która przedstawiła temat ubezpieczenia społecznego a bezpieczeństwa.

Nasze bezpieczeństwo jest tematem niezwykle istotnym. Każdy z nas powinien rozumieć do jakich skutków mogą doprowdzić te lub inne działania. Kontrolując własną świadomość, zaczynamy dbać o własne bezpieczeństwo.

Zdjęcia: autorki tekstu

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus