logo wsiiz main

POLECAMY

Izabela Lenczowska

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Z okazji 28 maja, czyli Międzynarodowego Dnia Burgera, chcielibyśmy przybliżyć wam historię tego dnia oraz najlepsze ciekawostki z nim związane. Wielu z was na pewno miało okazję już go skosztować. Dodatkowo zapytaliśmy studentów o ich ulubione miejsca z burgerami.

Bardzo często burgery kojarzą się nam ze Stanami Zjednoczonymi. Początki tego dania nie mają jednak nic wspólnego z owym krajem. Historia tych przekąsek rozpoczyna się już w XV wieku w Hamburgu. Pierwotna wersja niewiele różniła się od aktualnej, ponieważ składała się z chrupiącej bułki, nadzienia z mięsa mielonego i różnych dodatków. Nazywana była wtedy „Hamburgerem Rundstück”. Ich sława dotarła do Stanów Zjednoczonych. Mówi się, że pierwszego Hamburgera podał tam Fletcher Davis, który prowadził bar w Teksasie.

Po przedstawieniu podstawowych faktów przyszła pora na kilka ciekawostek! Średniowieczną wersją hamburgera był mongolski tatar, składający się z niepoddanego obróbce termicznej mięsa oraz dodatków. Dopiero wynalezienie w XIX wieku maszynki do mięsa znacznie przyczyniło się do spopularyzowania tej formy obróbki żywności i wpłynęło na rozwój masowej produkcji mięsa. Hamburgera w obecnej formie dopracował w 1900 roku duński imigrant mieszkający w USA – Louis Lassen. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii terminem burger określa się pulpę mięsną znajdującą się w środku bułki, natomiast w byłej Jugosławii, a obecnej Serbii jest „Pljeskavica” podawana w formie pasztecika, ale również w pieczywie.

A gdzie przypada największe spożycie burgerów? W przypadku Europy jest to Anglia. Na drugim miejscu są Francuzi. Rekordzistą w jedzeniu hamburgerów na czas jest natomiast Japończyk Takeru Kobayashi, który ustanowił rekord świata, zjadając 93 hamburgery w 8 minut.[1]

Fanami burgerów są również studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Posiadają swoje ulubione restauracje i dosyć często w nich bywają razem ze swoimi najbliższymi.

Osobiście moją ulubioną burgerownią jest Burger Store, znajdujący się na ulicy Mikołaja Kopernika w Rzeszowie. Jestem tam dosyć często i nawet jeśli nie jem akurat burgera, to restauracja ma mnóstwo innych pysznych dań w swoim menu.

Burger Store to również ulubione miejsce Aleksa z kierunku Informatyka: „Jedzenie tam jest zawsze pyszne. Dodatkowo ceny są przystępne, również jak na studencką kieszeń”. Dodaje także kilka słów: „Jest to bardzo zadbane miejsce i panuje tam super atmosfera. Każdy powinien je odwiedzić”.

Michał z Grafiki Komputerowej bardzo zachwala inną restaurację – „Bobby Burger”: Chodzę tam już od dłuższego czasu i bardzo lubię to miejsce. Znajduje się na ulicy 3 maja, czyli bardzo blisko rynku. Idę tam zawsze, gdy tylko mam ochotę zjeść coś pysznego!” Stwierdza również, że podoba mu się tamtejsza atmosfera: „Lubię tam być nie tylko ze względu na pyszne jedzenie. Jest tam w miarę cicho i wiem, że mogę spokojnie odpocząć i porozmawiać ze znajomymi”.

Dużo osób nie ma swojej ulubionej restauracji. Nie zmienia to jednak faktu, że także przepadają za tą przekąską: „Jeżeli mam ochotę na burgera, to najczęściej wybieram się do McDonald’s lub KFC. Wszystko zależy od tego, który z nich znajduje się bliżej miejsca, w którym aktualnie jestem. Lubię tamtejsze burgery. Są dobre i mają mnóstwo dodatków”. – mówi Artur z kierunku Programowanie.

Jesteśmy także ciekawi, jakie są wasze ulubione restauracje z hamburgerami. Niezależnie czy wolicie burgery domowe, czy te robione w restauracji, to mamy nadzieję, że celebrujecie dzisiejszy dzień. Zachęcamy do odwiedzenia naszego Fanpage, na którym możecie podzielić się swoimi ulubionymi rodzajami burgerów oraz lokalizacjami, w których można je zjeść!

PODZIEL SIĘ SWOIM BURGEREM NA NASZYM FACEBOOKU

 

 

[1] Ciekawostki ze strony: https://ciekawostki.online/ciekawostki/298/o-hamburgerach

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus