Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Magazyn
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zawsze, kiedy spotykamy się z przyjaciółmi rozmawiamy o ciekawych książkach. Dzielimy się wspaniałymi historiami, które nas zainteresowały. Każdemu z nas zdarzyły się sytuacje, kiedy ulubiona książka pomogła rozwiązać trudne życiowe problemy.

Pierwszą książką, którą chciałabym zaprezentować jest romans szwajcarskiego pisarza Maxa Frischa pod tytułem Mein Namesei Gantenbein. Jest to pozycja pozbawiona moralizatorstwa i utartych schematów. Książka po prostu staje twarzą w twarz z pytaniem, jakie każdy zadał sobie chociaż raz: „a co jeżeli?”. A co jeżeli możemy zmienić własne życie? Frisch przeprowadzi taki eksperyment ze swoim bohaterem, jednak nie daje czytelnikom możliwości zobaczenia jego losów do naturalnego końca. Sęk – jak mówi – nie w tym, czym się wszystko kończy, ale jak się zaczyna w naturze człowieka.

Nie mniej ciekawą książką jest Geniusze i autsajderzy (Outliers: The Story of Success), Malcolma Gladwella. Optymizm i ironiczny pogląd na współczesność wyróżniają jego twórczość wśród innych tytułów. Opowiada o genialności i talencie jako podstawowej części sukcesu. Czym że jest jednak sukces? Dla kogoś to dobra praca, wysokie zarobki, ale są tacy, którzy na pierwszym miejscu stawiają rodzinę, a dopiero potem dobra materialne. Autor pokazuje, że aby w życiu coś osiągnąć potrzebny jest nie tylko talent. Zwraca uwagę na wychowanie, praktyczną roztropność i zbieg okoliczności. Dla niektórych to bodziec do rozwoju.

Talent jako taki nie istnieje w tym sensie, jak go rozumiano kiedyś. Tworzy go sam człowiek ciężką pracą nad sobą i nad swoimi umiejętnościami. Wydaje się, że to banał, ale właśnie wielu ludzi nie ma powodów i motywacji do samorealizacji. Zamiast tego pojawia się: nic mi nie wyjdzie, nie potrafię. A wszystko jest jak najbardziej możliwe, jeśli włożymy w to wystarczająco wiele czasu. Geniusze i autsajderzy pozwalają to sobie uświadomić, co pozwala zmienić życie.

Czytaj cały artykuł w Intro Magazynie: Książka, która może zmienić życie

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb