Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Magazyn
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kto w dobie pogoni za pieniądzem ma czas na coś tak prymitywnego jak książka? Wydawałoby się: skoro większość nie czyta, to po co zawracać sobie głowę? Lepiej przyjąć to za fakt, dostosować mniejszość i mieć w końcu święty spokój...

Naukowcy nie od dziś zastanawiają się, co zrobić, aby przekonać Polaków do czytania. Różne akcje, happeningi organizowane przez biblioteki – nic nie pomogło. Jest kij, jest marchewka – z takiego założenia wyszła Biblioteka Narodowa, która stwierdziła, że skoro nie da się po dobroci,to trzeba wyciągnąć asa z rękawa. I oto jest! Raport czytelnictwa za 2015 rok.

To właśnie ten dokument ujawnił, jak tragiczna sytuacja czytelnicza panuje w Polsce. Aż 63,1% Polaków nie przeczytało ani jednej książki w ciągu całego roku. Biorąc pod uwagę fakt, iż ludność Polski wynosi ponad 38 mln mieszkańców, wychodzi na to, że około 24 mln Polaków nie czyta... Idźmy dalej – 27,2% ludzi przeczytało od 1 do 6 książek przez calutki rok. Już lepiej, chociaż nadal nie ma czym chwalić. Tylko 8,4% Polaków w 2015 roku przeczytało 7 lub więcej tytułów.

Rządowa interwencja

Dane te są tak tragiczne, że postanowiono interweniować w Sejmie. Na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu rozmawiano o programie rozwoju czytelnictwa. Tę radosną nowinę mediom przekazał dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Maciej Dydo. Na stronie rządowej możemy przeczytać m.in.:

− Poziom czytelnictwa w Polsce spada. Według badań przeprowadzanych przez Bibliotekę Narodową co dwa lata, w 2015 r. 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Przyjęty przez rząd w październiku 2015 r. wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016−2020” ma na celu przeciwdziałanie temu zjawisku. Po raz pierwszy realizacja programu będzie oparta na współdziałaniu dwóch Ministerstw: Kultury i Edukacji. Priorytetami programu sąm.in. zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych oraz inwestycje w infrastrukturę bibliotek.

Czytaj cały artykuł w Intro Magazynie: Uwolnij książkę

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus