logo wsiiz main

POLECAMY

Anna Zimny

Wywiady
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów i oferuje IOS - indywidualną organizację studiów. Taki tok studiów skierowany jest głównie do osób, które między innymi chcą pogodzić dzienną pracę wraz ze studiami. Na ten temat rozmawialiśmy z naszym kolegą Aleksandrem, który studiuje na kierunku dziennym Informatyki – studia dualne i jednocześnie pracuje w firmie informatycznej.

 

Natalia Skubisz: Bardzo dużo studentów korzysta z opcji indywidualnej organizacji studiów. Jak wygląda i na czym polega taki typ studiów?

Aleksander Witko: Indywidualne nauczanie polega na tym, że nie musze przychodzić na żadne ćwiczenia, laboratoria, a nawet wykłady. Do momentu, w którym prowadzący stwierdzi że mimo wszystko obecność jest wymagana. Większość wykładowców wyraża jednak zgodę, ale pod warunkiem, że będę pisać egzaminy/kolokwia wraz z całą grupą, oraz że we własnym zakresie będę nadrabiał materiał.

NS: Czy nie musiałeś uczęszczać na żadne zajęcia?

AW: Z mojej perspektywy musiałem kilka razy przyjść na laboratoria. Często korzystałem z możliwości pójścia na zajęcia do grupy zaocznej, tego samego kierunku. Nie musiałem się martwić o to, czy zdążę na zajęcia swojej grupy. Dzięki temu jestem spokojny.

NS: Jak wygląda łączenie indywidualnego toku nauczania z pracą?

AW: Moi koledzy, studiujący w normalnym toku nauczania, mogą pracować jedynie na weekendach lub w tygodniu, ale w niepełnym wymiarze czasu. Ja dzięki indywidualnemu podejściu mogę pogłębiać swoją wiedze na temat mojej ulubionej dziedziny, jaką jest informatyka. Uczę się w pełni i bez ograniczeń, a jednocześnie zdobywam doświadczenie w pracy i poznaję nowe osoby.

NS: Większość studentów martwi się tym, że po wyborze indywidualnego toku nauczania będzie mieć problemy z zaliczeniem przedmiotu, np. obawiają się problemów z znalezieniem materiału. Wspominasz, że jesteś spokojny, nie musisz uczęszczać na zajęcia. Co w takim razie z zaliczeniami w twoim wypadku? Skąd bierzesz materiały, aby się do nich przygotować?

AW: Nie dostaje materiałów, ani prezentacji personalnie od prowadzących. Niestety sam muszę je zdobyć. Często pytam po prostu moich znajomych.

NS: Jakie są wymagania, aby otrzymać indywidulany tok nauczania?

AW: Aby otrzymać indywidualny tok nauczania należy na początek otrzymać zgodę od prowadzących danych przedmiotów, aby móc jedynie uczestniczyć w zaliczeniach i egzaminach. W czasach pandemii można było zrobić to poprzez maila. Następnie należy wnieść opłatę 250 zł na odpowiednie konto, warto dopytać o to pań z dziekanatu. Końcowo trzeba złożyć podanie poprzez stronę E-usługi.

NS: Jak mógłbyś podsumować swoje studia?

AW: Indywidulany tok nauczania jest bardzo dobrym pomysłem dla każdego studenta, który chciałby jednocześnie pracować, zdobywać doświadczenie, poznawać nowe osoby oraz studiować. Uważam, że to świetne rozwiązanie.

NS: Dziękuję ci za rozmowę i życzę powodzenia w dalszej nauce.

AW: Również dziękuję.

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus