logo wsiiz main

Fot. Ada Woźniacka

Za nami kolejny intensywny weekend w Rzeszowie. Tym razem na zainteresowanych czekały liczne atrakcje w ramach rzeszowskiej Nocy Muzeów. Spośród licznych wydarzeń możemy wyróżnić trzy miejsca, które udało nam się odwiedzić. Były to Rzeszowskie Piwnice, Muzeum Dobranocek oraz Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa.

18 maja 2024 roku w Rzeszowie odbyła się Noc Muzeów. Wydarzenie umożliwiło zwiedzającym udział w wystawach, pokazach i warsztatach zorganizowanych przez 18 instytucji. Całkiem sporym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje oferowane przez Muzeum Dobranocek, Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa oraz Rzeszowskie Piwnice. 

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Podczas trwania wystawy fotograficznej można było zapoznać się z książkami ukazującymi różne projekty fotograficzne. Autorami publikacji byli głównie studenci Szkoły Filmowej w Łodzi. Wśród zaprezentowanych dzieł znalazły się tytuły takie jak:

"Dotykając kolodionu" Marek Szyryk. O fotografii w technice mokrego kolodionu.
– "Cisza po burzy" Jaga Bjeńkova. Zbiór fotografii, selfpublishing.
"Biało-czerwono-czarna" Wojciech Prażmowski. Autorski projekt jest nawiązaniem do wystawy o tym samym tytule i został zrealizowany dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. 

O 21:00 zwiedzający mogli zobaczyć pokaz prac studentów Szkoły Filmowej w Łodzi w formie prezentacji filmowej. Każdy zbiór fotografii został poprzedzony krótkim opisem i informacją o autorze. Tematy poszczególnych projektów poruszały zagadnienia związane z cyklem życia człowieka, tęsknotą za ukochaną osobą, fantazjami na temat przyszłości i trudnym dzieciństwem. Nie zabrakło także nawiązań do polityki, historii i kultury.

Rzeszowskie Piwnice

W tym miejscu zwiedzający mogli odbyć spacer podziemnymi tunelami oraz zapoznać się z historią miasta. Na każdym kroku czekały na nich tablice z informacjami na temat Rzeszowa, jego założycieli oraz samych piwnic. Interesującym klimatycznym dodatkiem był także spacer korytarzem wypełnionym sztucznymi pochodniami.

Ciekawym elementem zwiedzania piwnic był multimedialny pokaz broni palnej oraz białej. Kolejnymi wartymi zobaczenia eksponatami były przyprawy, kawa i herbata - oferowane w sklepach kolonialnych*. Oprócz tego w skład wystawy wchodziły imbryki, czajniki, tygielki, kawiarki oraz młynki – służące do przygotowywania produktów. Całości atrakcji Rzeszowskich Piwnic dopełniał interaktywny pokaz drzew genealogicznych najważniejszych rzeszowskich rodów.

Ostatecznym zwieńczeniem spaceru po piwnicach była możliwość "przekucia" własnej monety za pomocą jednego uderzenia młota tuż po wyjściu z rzeszowskich lochów.

Muzeum Dobranocek

Jednym z głównych elementów tego miejsca była wystawa "Bajkolandia z klocków Lego". Zwiędzający mogli na niej podziwiać słynne postacie z bajek i filmów takie jak Harry Potter, Darth Vader, syrenka Ariel czy Myszka Miki.

Nie obyło się także bez nawiązań do polskich kreskówek. Zaprezentowano figurki, eksponaty oraz historię bajek takich jak "Przygody gąski Balbinki", "Reksio", "Trzy Misie", "Bolek i Lolek", "Przygody Koziołka Matołka", "Smerfy" czy "Porwanie Baltazara Gąbki".

Jeśli chodzi o eksponaty muzealne, to zwiedzający mieli możliwość zobaczenia starego gramofonu Balbino i płyt winylowych Gąska Balbinka. Oprócz tego została zaprezentowana zabytkowa maszyna do pisania oraz kamera filmowa.


 * Były to miejsca sprzedaży wszelkich dóbr "delikatesowych", niekoniecznie pochodzących z zamorskich krain. Do specjałów sklepów należały rumy, likiery, wódki manufakturowe oraz woda mineralna z habsburskich "badów" – doskonała na migreny. Do oferowanych produktów należały też tytoń, cygara i tabaka.

Autor: Andrzej Wachnicki

Fot. Ada Woźniacka

 

 

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus