Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W ramach upamiętnienia 100 rocznicy urodzin Józefa Szajny, w rzeszowskim teatrze „Maska” 13 marca 2022 r. odbył się panel dyskusyjny na temat działalności samego malarza, który poprowadziła Alina Bosak, dziennikarka i autorka wielu artykułów w największym na Podkarpaciu regionalnym dzienniku – Nowinach.  Po debacie nadeszło uroczyste przejście na niedaleko  położony „Plac Cichociemnych”.  Prologiem do wystawy i odkrycia obrazów Szajny była „Faktura czasu” – etiuda teatralna przygotowana przez aktorów Teatru Przedmieście według koncepcji Leszka Mądzika.

 

Józef Szajna w naszej kulturze zapisał się jako malarz, reżyser i scenograf. Urodził się 13 marca 1922 r. w Rzeszowie i tutaj też rozpoczął swoją działalność. Podczas panelu dyskusyjnego można było usłyszeć sporo ciekawych historii opowiedzianych przez Leszka Mądzika, Agnieszkę Koecher-Hensel, Jerzego Fąfara, Zbigniewa Rybkę i Andrzeja Piątka. Dowiedzieliśmy się między innymi o symbolice drabiny w dziełach Szajny oraz „10 przykazaniach Szajny”. Również  o tym, jak opisywany był malarz przez osoby z zewnątrz, a jak zaskakująca okazała się prawda o jego charakterze i sposobie bycia.

Poruszono również dość ważny temat, jakim jest stworzenie miejsca w Rzeszowie, gdzie będzie można ulokować wszystkie informacje na temat Józefa Szajny. Miejsce do którego będzie można, jak to określono, „wejść z ulicy”. Podczas dyskusji zapewniono, że takie miejsce już jest tworzone. Wspomniano również o współpracy artysty z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Na jego cześć, 13 marca 2022 r. uruchomiono stronę internetową, na której znajdują się archiwalne zdjęcia i filmy z udziałem twórcy.

Po zakończonym panelu dyskusyjnym nadeszło przejście do niedaleko położonego „Placu Cichociemnych”. O godz. 18:00 przy rzeźbie „Przejście 2001” zaprezentowano etiudę teatralną, jaką była „Faktura czasu”. Po tym wydarzeniu nastąpiło uroczyste odkrycie obrazów. Efekty specjalne zapewniły odpowiednio przygotowane światła, co nadało niebywałego klimatu.

Organizatorem wydarzenia było Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne GATE oraz Teatr Przedmieście.

Fot. Sandra Kopko

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus