Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

24 listopada w murach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dekadę działalności świętowała Akademia 50+. Od 2011 roku z jej oferty skorzystało blisko 1350 osób, a w rekordowym roku 2019/2020 - ponad 600.

Akademia 50+ to projekt edukacyjny dla osób po 50. roku życia, które chcą rozwijać swoje pasje i podnosić kompetencje. Jubileusz 10-lecia świętowało ponad 80 słuchaczy i słuchaczek, zgromadzonych w Auli im. Jerzego Chłopeckiego, gdzie – z zachowaniem reżimu sanitarnego – odbyła się oficjalna część uroczystości. Na wspólne świętowanie przybyli także słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku z innych ośrodków, m.in. z Dukli, Sanoka, Łańcuta i Stalowej Woli.

Jubileuszowy wykład zatytułowany „Po co nam filozofia?” wygłosił Rektor WSIiZ, dr Wergiliusz Gołąbek, a dr Monika Struck-Peregończyk, dyrektorka Akademii 50+, przypomniała zebranym jej bogatą historię i osiągnięcia. Zaliczyć do nich można choćby to, że z każdym rokiem zainteresowanie zajęciami w Akademii 50+ systematycznie rosło. Od 71 osób w 2011 r. do 623 w rekordowym roku akademickim 2019/2020. Co ciekawe, z oferty Akademii 50+ nie korzystają tylko osoby nieaktywne zawodowo, jak to ma zazwyczaj miejsce w „tradycyjnych” uniwersytetach trzeciego wieku – prawie połowa słuchaczy Akademii 50+ to osoby pracujące, ale ciekawe świata i nowych możliwości. Większość zainteresowanych to kobiety – co jest zgodne z ogólnopolskim trendem, pokazującym że studentki dominują zarówno na uczelniach, jak i uniwersytetach trzeciego wieku. Większość słuchaczy i słuchaczek to także osoby posiadające wyższe wykształcenie, zazwyczaj między 50 a 60 rokiem życia, choć najstarsza osoba zapisująca się na zajęcia miała aż 84 lata! Niektórzy nie kończą na jednym roku akademickim i z Akademią zostają na kilka lat, czerpiąc z bogatej i wciąż aktualizowanej oferty.

Z czego mogą korzystać? Główną osią działalności są wykłady o różnorodnej tematyce, w tym o współczesnych zjawiskach społecznych, politycznych, współczesnym świecie i sztuce - odbyło się ich już łącznie prawie 160. Dodatkowo zorganizowano 33 otwarte wykłady o tematyce zdrowotnej w cyklu Akademia Zdrowia, dostępne także dla gości z zewnątrz. – Zależało nam, żeby tematyka zdrowotna była szeroko rozpowszechniana, aby zainteresowane osoby czerpały wiedzę z profesjonalnego źródła, zamiast opierać się na często niesprawdzonych czy niedokładnych informacjach z Internetu czy mediów – podkreśla dr Struck-Peregończyk.

Poza edukacją i poszerzaniem horyzontów w Akademii jest miejsce także na działalność społeczną – w ramach Międzypokoleniowego Klubu Wolontariusza – oraz sportową – w powołanym w 2019 r. Klubie Sportowym Akademia 50+. Regularnie organizowane są spotkania integracyjne, wycieczki krajowe i zagraniczne, wyjścia do kina, teatru czy filharmonii. Jak się okazuje, jest to bardzo potrzebne. Jak mówi Stanisław Dybaś, prezes zarządu Jasielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku: - Jest potrzeba dokształcania się w zakresie zdrowotności, odżywiania się, ale też jesteśmy za tym, żeby ludzie mieli kontakt, bo ludzie byli zamknięci przez półtora roku, a potrzebują kontaktu, spotkań, ale też wyjazdów na wycieczki, wczasy.

Korzystający z oferty Akademii 50+ przy WSIiZ, mają także zapewnione tematyczne warsztaty, poświęcone np. gotowaniu, pielęgnacji, czy udzielania pierwszej pomocy oraz udział w zajęciach praktycznych z języków obcych, fotografii, malarstwa, rysunku czy tańca. Te ostatnie artystyczne spotkania już wielokrotnie zaowocowały wystawami twórczości słuchaczy i słuchaczek Akademii 50+. Wernisażem ich prac malarskich i fotograficznych zakończyły się także obchody jubileuszu, przeniesione na tę okazję do Klubu Akademickiego IQ. Prace można oglądać do końca roku. Klub IQ mieści się w budynku Uczelni przy Sucharskiego 2 w Rzeszowie.

fot. Paweł Januszkiewicz

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb