Sidebar

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Każdy kto interesuje się kinem czekał na tę noc. Z 24 na 25 lutego w teatrze Dolby, LA, California odbyła się znakomita i jak zawsze długo oczekiwana 91. Gala wręczenia Oscarów. Komu przyznano nagrody w tym roku?

Liderami wśród nominacji okazały się filmy „Favoryta” i „Roma” (po 10 nominacji). Meksykańsko-amerykański dramat „Roma” otrzymał trzy nagrody: dla najlepszego reżysera Alfonso Cuaróna, za najlepsze zdjęcia oraz za najlepszy  film nie anglojęzyczny. Natomiast film historyczny - „Favoryta” otrzymał jedną nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, Olivii Colman.

oscar1

Najwięcej nagród, bo aż cztery, zdobył amerykańsko-brytyjski film biograficzny „Bohemian Rhapsody”, opowiadający historię brytyjskiego zespołu rockowego Queen z Freddiem Mercurym na czele. W rolę wokalisty wcielił się Rami Malek, który otrzymał statuetkę w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Film dostał również Oscary za najlepszy montaż, najlepszy montaż dźwięku i najlepszy dźwięk.

oscar2

Podczas ceremonii, nagrodę za najlepszy scenariusz oryginalny otrzymał film „Green Book” oparty na faktach  opowiadający historię pianisty i jego  kierowcy ochroniarza. Mahershala Ali za rolę w filmie odebrał statuetkę za najlepszego aktora drugoplanowego.

oscar3

Kolejny wybitny film nagrodzony podczas Oscarów to „Czarna Pantera” w reżyserii Ludwiga Goranssona. Produkcja otrzymała trzy nominacje oraz trzy nagrody w kategoriach: kostiumy, muzyka i najlepsza scenografia.

Po  jednym wyróżnieniu zdobyli również: „VICE”, „BlacKkKlansman” „If the Beale street could talk” i „Narodziny Gwiazdy”. Nagrody otrzymali odpowiednio w kategoriach: za najlepszą charakteryzację, najlepszy scenariusz, najlepszą aktorkę drugoplanową (Regina King) oraz najlepszą piosenkę.

oscar4 2

Trzy nominacje uzyskał polski film dramatyczny „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, opowiadający historię wielkiej i trudnej miłości w latach 50 – tych. Nominacje zostały przyznane w kategoriach za najlepszy film nie anglojęzyczny, najlepszą reżyserię oraz za najlepszy scenariusz oryginalny.  Wcześniej produkcja została już wyróżniona otrzymując Złotą  Palmę za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, jak i również Europejską nagrodę Filmową w kategorii najlepszego filmu fabularnego. Pomimo historycznej, trzykrotnej nominacji, ekipa „Zimnej Wojny” wróciła do Polski bez Oscarów. Warto jednak nadmienić, że sama nominacja to już wielki sukces dla twórców.

 

Ciekawostki z tegorocznej Galii:

  • Piewszy raz ceremonia odbyła się bez prowadzących, ale poprzez wręczających Oscary, czyli m.in. Emilia Clark, Jeniffer Lopez, Charlize Theron, Chris Evans.
  • Najciekawszy strój wieczory zaprezentował aktor-piosenkarz, Billy Porter, który wystąpiła w smokingu – sukience.
  • Za najbardziej „kwiatkową” została okrzyknięta sukienka Lily Collins.

 

Grafika: Natalia Filimoniuk

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.