Sidebar

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W tym roku czeka nas już 16. święto najstarszej ulicy w Rzeszowie. Dawniej nazwana Pańską, obecnie znana wszystkim jako ul. 3 Maja znów zachwyci kolorami, koncertami i wystawami. Tym razem tematem popularnej Paniagi będzie kultura chorwacka i miasto Split. A co ciekawego będziemy mogli zobaczyć spacerując 3 maja po rzeszowskim rynku?

Od kilku lat podczas święta Paniagi mamy okazję poznawać nowe kultury. Do tej pory udało nam się obyć już z węgierską oraz rumuńską. W tym roku natomiast motywem przewodnim jest chorwackie miasto Split, z którym Rzeszów w 2018r. podpisał umowę o współpracy.

Organizatorem całego przedsięwzięcia jest Estrada Rzeszowska. Przygotowała ona 4 sceny, które rozstawione będą:  przy wieży Kościoła Farnego, Fontannie Multimedialnej, na dziedzińcu Radia Rzeszów oraz na Rynku. Na scenach odbędą się pokazy, koncerty oraz występy artystyczne.  

Impreza rozpocznie się o godzinie 12:00. Spod kościoła farnego wyruszy, jak co roku, taneczny korowód, który będzie się przemieszczał po całej ulicy 3 Maja, aż do fontanny multimedialnej.

Zakończenie wydarzenia będzie miało miejsce na rynku, gdzie o godzinie 19:00 rozpocznie się koncert finałowy. Podczas widowiska wystąpią muzycy z Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej ze swoim fragmentem opery „Straszny Dwór” w reżyserii prof. Ryszarda  Cieśli. Zaprezentują się również absolwenci i studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Opera przygotowana na święto Paniagi nie jest przypadkowym wyborem. W tym roku bowiem obchodzimy 100. rocznicę urodzin jej autora, Stanisława Moniuszki.

Tradycją tego święta jest również Jarmark Rękodzieła, na którym będzie można nabyć wiele lokalnych produktów oraz przedmiotów wykonanych własnoręcznie przez wystawców.

Jak co roku do swojego studia zaprasza Radio Rzeszów, które 3 Maja zorganizuje dzień otwarty. Każdy zainteresowany będzie mógł zobaczyć jak wygląda praca dziennikarza od kuchni, a ci odważniejsi będą mieli okazję powiedzieć parę słów przez mikrofon radiowy.

Dodatkowo na całej ulicy będzie można podziwiać wiele wystaw, które zostaną przygotowane przez m.in. Kino Zorza, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, Biuro Wystaw Artystycznych oraz 1 Liceum Ogólnokształcące. W fosie zamku Lubomirskich odbędą się pokazy snycerstwa i metaloplastyki, a na ul. 3 Maja  warsztaty wykonywania naczyń glinianych oraz prezentacja patrolu konnego i motocykla policyjnego Harley-Davidson.

Tyle atrakcji na ulicy 3 Maja już niebawem. Nie możesz tego przegapić!

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok