Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

28 maja Aula im. prof. Jerzego Chłopeckiego, przy ulicy Sucharskiego, wypełniła się po brzegi. W Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyła się pierwsza debata oksfordzka, która wraz zainaugurowała cykl dyskusji dotyczących bieżących spraw unijnych.

Debata oksfordzka - jest to rodzaj debaty, która ma precyzyjnie ustalony przebieg, a jej zadaniem jest dyskusja nad tezą. Biorą w niej udział dwie drużyny, krótko mówiąc, przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Mówcy z drużyn zabierają głos naprzemiennie. Jako pierwszy występuje mówca broniący tezy, po nim głos zabiera przedstawiciel opozycji. Debata toczy się do wyczerpania listy mówców, a kończy ją mówca atakujący tezę.

„Aktualne kierunki polityki migracyjnej Unii Europejskiej zmierzają w niewłaściwa stronę”, to właśnie z tę tezą rozpoczął się cykl debat, który ma się wpisać w trend rozmawiania o sprawach unijnych na każdym poziomie, także  - a może przede wszystkim - tym lokalnym - mówi Ewa Nowak-Koprowicz z PIE ED-Rzeszów. Cieszymy się, że w debacie udział biorą młode osoby, którym zależy na dobru zjednoczonej Europy. Biorąc udział w dyskusji pokazują, iż osoby stojące po przeciwnych stronach, mogą ze sobą rozmawiać w sposób kulturalny, wykorzystując argumenty merytoryczne – dodaje.

Zmagania debatujących zespołów oceniało jury trzyosobowe: dr hab. Izabela Oleksiewicz (Team Europe i Politechnika Rzeszowska) oraz Krzysztof Buła i Dariusz Marondel (Krakowskie Stowarzyszenie Mówców). Po wystąpieniu wszystkich mówców jurorzy jednoznacznie wskazali, iż zwycięzcą debaty była strona opozycji, czyli Izabela Dec, Łukasz Kalina, Miłosz Kopiec oraz Wiktor Kowal. To właśnie oni udowodnili, że unijna polityka migracyjna zmierza w dobra stronę.

Organizatorzy wydarzenia: Politechnika Rzeszowska, WSIiZ, a także grupa ekspertów współpracująca z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce w ramach Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów oraz Team Europe.

Ilustracja: pixabay.com

 

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus