Sidebar

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

29 maja w Klasztorze Ojców Dominikanów w Rzeszowie odbyło się spotkanie ze znanym dominikaninem o. Ludwikiem Wiśniewskim. Podczas którego gości również mieli okazję kupić jego najnowszą książkę „Nigdy nie układaj się ze złem”, której współwydawcą jest WSIiZ w Rzeszowie. 

Wydarzenie otworzył dr Wergiliusz Gołąbek – Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, który powitał zgromadzonych gości, przybliżył genezę powstania książki „Nigdy nie układaj się ze złem”, a także przedstawił szacownego gościa, podkreślając - Państwo wiecie, że Ojciec Ludwik Wiśniewski, to postać, która budzi - w Polsce i nie tylko - wielkie zainteresowanie.

Prezentując książkę o. Ludwika, dr Wergiliusz Gołąbek podkreślił - Książka Ojca Ludwika sięga do źródeł, do istoty ewangelii, sięga do istoty antropologii chrześcijańskiej, odwołuje się do takich klasyków jak dominikanin św. Tomasz z Akwinu, mam tu na myśli słynny esej „Plac Wolności”.
Głos zabrał także ojciec Jacek Siepsiak, dyrektor Wydawnictwa WAM, które było współorganizatorem spotkania.

Następnie rozpoczęła się główna część spotkania czyli rozmowa z o. Ludwikiem Wiśniewskim, przeprowadzona przez redaktora Grzegorza Boratyna. Podczas rozmowy poruszono m. in. kwestie dotyczące komunizmu w Polsce, współczesnego postrzegania roli Kościoła, duchowieństwa, istoty wiary, znaczenia kłamstwa i prawdy w naszym życiu, roli Papieża Franciszka, a także ostatnich, słynnych i wzbudzających kontrowersje artykułów o. Wiśniewskiego w „Tygodniku Powszechnym”.

- Wszelkie zło w życiu osobistym zaczyna się od kłamstwa, ale także i w życiu społecznym, w życiu państwa, jak i kościoła. Dlatego tak ogromnie ważną rzeczą jest dawać świadectwo prawdzie – mówił o. Ludwik Wiśniewski – Co oznacza żyć prawdą? To znaczy, tak bardzo żyć prawdą, że jeżeli w którymś momencie stwierdzę, ze rzeczywistość jest inna niż myślałem, to należy umieć zmienić swoje poglądy.

Druga część spotkania miała formę interaktywną, pytań ze strony publiczności. W jej trakcie Dominikanin rozwijał kwestie dotyczące wiary, duchowieństwa, sytuacji politycznej w kraju, swojego życia, a także budzącego emocje pomysłu całkowitego zakazu aborcji w Polsce.

Podczas wydarzenia wiele osób skorzystało z możliwości nabycia książki o. Ludwika Wiśniewskiego „Nigdy nie układaj się ze złem”, a także innych publikacji Wydawnictwa WAM. Po wykładzie nie zabrakło również chętnych do zdobycia autografów i dedykacji Mistrza.

Spotkanie miało na celu wywołanie dyskusji dot. najbardziej aktualnych wyzwań przed którymi stoi obecnie Polska i Kościół. Z kolei pretekstem do organizacji spotkania  była ostatnio wydana książka pt. „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę”, autorstwa dominikanina i  rekolekcjonisty o. Ludwika Wiśniewskiego OP. Warto wspomnieć, że w czasach żelaznej kurtyny Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD (Stasi) umieściło nazwisko o. Ludwika na liście sześćdziesięciu najbardziej niebezpiecznych polskich opozycjonistów.

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok