Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W czwartek, 22 sierpnia rozpoczął się międzynarodowy festiwal TransMisje – Wschód Sztuki. Dla mieszkańców Rzeszowa i okolic przygotowano szereg spektakli, wernisaży, koncertów oraz projekcji filmowych. Organizatorem wydarzenia jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Pierwsza edycja festiwalu TransMisje – Wschód Sztuki odbyła się w poprzednim roku w Rzeszowie. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i podbiło serca mieszkańców miasta. Dlatego Dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Jan Nowara postanowił kontynuować wydarzenie. W tym roku gościmy artystów z Gruzji, Ukrainy oraz Litwy.

Pierwsi zaprezentowali się Gruzini. Państwowy Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi przedstawił własną interpretację jednoaktówki Sławomira Mrożka – „Syndrom, albo do kogo śpiewasz”. Reżyserował Andro Enukidze.

Akcja spektaklu rozgrywa się w gabinecie pewnego okulisty. Spokój lekarza oraz jego asystentki kończy się wraz z wtargnięciem czterech mężczyzn z dubeltówką. Jest to dziadek i jego trzech wnuków, którzy martwią się o staruszka, gdyż ten nic nie widzi. Okazuje się, że wzrok stracił wyszukując niejakiego Karola, którego koniecznie trzeba się pozbyć. Mężczyźni terroryzują okulistę, wkrótce zabierają mu okulary oddając je dziadkowi, aby ten mógł zniszczyć wroga, którym staje się sam lekarz. Okulista – symbol inteligencji i nauki przegrywa z analfabetami, prymitywnymi ludźmi i sam staje się ich informatorem, poniekąd przechodząc na ich stronę.

Jednoaktówka Mrożka, która powstała w 1960 roku, okazuje się niezwykle aktualna współcześnie. W pewnych momentach sztuki pojawia się język rosyjski. Reżyser chciał w ten sposób pokazać wpływ Rosji m.in. na Gruzję czy Ukrainę. Nie wiadomo kim jest Karol, którego za wszelką cenę chce zabić dziadek. Nikt go nie widział i nie znany jest motyw dla którego staruszek chce pozbyć się mężczyzny. Wiadomo jednak, że jest to wróg, a takich jak on trzeba zniszczyć. Sztuka była też aktualna dla polskiej części widowni. Bowiem współcześnie także stara się nam wyperswadować, jakie środowiska są naszym „Karolem” – wrogiem.

Spektakl został wzbogacony o piękne gruzińskie pieśni patriotyczne. Wykonane w męskim repertuarze, wywoływały niezwykłe emocje na widowni. Sztuka, zakończyła się gromkimi brawami, a na scenę wyszedł Andro Enukidze razem z redaktorem Polskiego Radia Rzeszów – Adamem Głaczyńskim. Reżyser mocno podkreślił jak ważny jest dla niego ten spektakl,
w szczególności w kontekście wojny Rosyjsko-Gruzińskiej, która była w 2008 roku. Nie zabrakło również serdecznych podziękowań ze strony publiczności.

Festiwal Trans/Misje – Wschód Sztuki potrwa do niedzieli, 25 sierpnia. Harmonogram wydarzenia dostępny jest tutaj.

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus