Sidebar

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W czwartkowe południe w akademickim klubie IQ zainaugurowany został cykl wykładów otwartych pt. "Wyzwania w medycynie XXI wieku". Profesor Paweł Januszewicz w pierwszym z czterech wystąpień przedstawił swoje rozważania na temat nauczania medycyny w dobie faktów alternatywnych.

Cykl oficjalnie rozpoczął Prorektor ds. nauczania WSIiZ dr Andrzej Rozmus, który przedstawił sylwetkę prelegenta oraz zapowiedział temat tego, jak i pozostałych spotkań w ramach serii wykładów. Jednocześnie Pan Doktor w kilku zdaniach wprowadził zebranych w temat niedokładnych informacji wpływających na  społeczność.

fake news 3

Nazwa wykładu tuż przed rozpoczęciem prezentacji uległa pewnej modyfikacji. Miejsce "fake newsów" zajęły "fakty alternatywne", które - według Profesora Januszewicza - lepiej oddają istotę problemu poprzez wzmocnienie przekazu niż pierwotnie użyte nazewnictwo. Wieloletni Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka przedstawił zebranym słuchaczom zagadnienia skupiające się wokół zdobywania informacji z obrębu medycyny w czasach bardzo rozwiniętych mediów - tych tradycyjnych, jak i społecznościowych. Prelegent zwrócił uwagę, że większość informacji dotyczących zdrowia, które można znaleźć w Internecie, zaliczyć należy do post - prawdy bądź do faktów alternatywnych (fake newsów). Przedstawił także źródła wiarygodnych informacji i obalił udostępniane przez środki masowego przekazu wiadomości, dotyczące chociażby witaminy D, leku na raka czy na Alzheimera. - Facebook trzyma nas w nowoczesnym obozie koncentracyjnym XXI wieku - stwierdził prof. Januszewicz odnosząc się do algorytmów decydujących o tym, co widzimy na popularnym portalu.

fake nwes 2

Współzałożyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy skupił się również na tym, jak bronić rzetelnej wiedzy lekarskiej w dobie zasypywania społeczeństwa niepopartymi, żadnymi naukowymi argumentami, informacjami. Prelegent poruszył także tematy lobby koncernów farmaceutycznych i nauczania medycyny z często przestarzałej literatury. Po wygłoszonym wykładzie prof. Januszewicz znalazł również czas, aby odpowiedzieć na pytania słuchaczy i wymienić się poglądami na tematy omawiane w trakcie prezentacji.

fake news1

prof. Paweł Januszewicz – lekarz pediatra, profesor nauk medycznych, wieloletni dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, przez dwie kadencje Krajowy Konsultant w dziedzinie Pediatrii. Aktualnie profesor na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, tamże kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Kierownik Laboratorium Badań Innowacyjnych w Zdrowiu Publicznym, pełni też funkcję Konsultanta Wojewódzkiego ds. Pediatrii na teren województwa podkarpackiego. Członek wielu krajowych i zagranicznych towarzystw i rad naukowych, autor ponad 170 publikacji naukowych, wielu monografii i podręczników, promotor kilkudziesięciu licencjatów, magistrów i kilkunastu doktorantów. Konsultant Generalny Fundacji POLSAT, dziennikarz i komentator medyczny POLSAT NEWS. Jest jednym z założycieli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Kawaler Orderu Uśmiechu oraz Kawaler Orderu Prymasa Polski.

Następne spotkania w ramach cyklu "Wyzwania w medycynie XXI wieku":

Dopalacze i narkotyki - czego nie wiemy?

29.01.2019 r. (wtorek), 9:30 - 10:30, Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej, KM8 Aula

Otyłość - przekleństwo XXI wieku

5.02.2019 r. (wtorek), 9:30 - 10:30, Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej, KM8 Aula

Praca w korporacji - jakie ponosimy szkody zdrowotne?

14.02.2019 r. (czwartek), 12:00 - 13:00, WSIiZ Rzeszów, ul. Sucharskiego, Klub akademicki IQ

 Autor fotografii: Dominika Piętak

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok