Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Poznaliśmy laureatów plebiscytu Podcast Roku 2021. 21 listopada w Hotelu Hilton w Rzeszowie odbyła się Gala finałowa Konkursu Podcast Roku im. redaktora Janusza Majki. Nagrodzono 11 podcasterów.

Podcast roku to pierwszy ogólnopolski plebiscyt, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych. Jego patronem jest redaktor Janusz Majka, dziennikarz związany przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, współpracujący z Uczelniami, w tym z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania, i studentami.

Do udziału w konkursie zaproszeni zostali zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Zgłoszone podcasty oceniane były ze względu na ich oryginalność, innowacyjność, wkład w rozwój rynku podcastów w Polsce oraz ponadprzeciętną jakość wykonania. Łącznie złożono 280 form dźwiękowych. Zapoznało się z nimi czternastoosobowe jury, w którego składzie znaleźli się dziennikarze, uznani twórcy, infuencerzy, producenci i badacze rynku podcastów w Polsce. Byli to m.in. Marcin Łukawski, Katarzyna Błaszczyk, Marcin Myszka, Karolina Hytrek-Prosiecka, Marcin Skonieczny, Szymon Jadczak, Natalia Borawska, Dionisios Sturis, Michał Dobrzański, Karol Stryja, Justyna Dżbik-Kluge, Bożena Targosz, Łukasz Błąd. Podczas Gali finałowej Konkursu, której gospodarzem był Jarosław Kuźniar przyznano 11 nagród w 7 kategoriach. Dzięki partnerom i patronom, pula nagród wynosiła 85 tys. zł. Nagroda dla debiutantów ma charakter nie tylko pieniężny, ale będzie również pakietem profesjonalnego wsparcia budowy i rozwoju podcastów w aspekcie dziennikarskim, marketingowym, technicznym.

Przyznano następujące wyróżnienia i nagrody:

Wyróżnienie konkursowe zleceniodawcy, czyli najciekawszy podcast zlecony przez markę (5 tys. zł oraz dedykowany program współpracy i mentoringu)
dla Teresy Drozdy za podcast Ateneum, słucham;

Wyróżnienie konkursowe Radia 357 - magnetyzująca osobowość (5 tys. zł oraz dedykowany program współpracy i mentoringu)
dla Konrada Szymańskiego za podcast Historie z boiska;

Wyróżnienie konkursowe Audioteki - dobrze opowiedziana historia (5 tys. zł oraz dedykowany program współpracy i mentoringu)
dla Michała Kukawskiego za podcast ODPOWIEDNIK - Papaya.Rocks;

Wyróżnienie konkursowe Patronite.pl - za sprawne budowanie społeczności wokół ważnego tematu (5 tys. zł oraz dedykowany program współpracy i mentoringu)
dla Wioletty Myszkowskiej, Małgorzaty Kilian, Bartosza Pawłowskiego, Marcela Kiełtyka za Podcast Demagoga.

W kategorii debiutanci i pasjonaci:

III nagroda (5 tys. zł oraz dedykowany program współpracy i mentoringu)
dla Marcina Nierody i Andrzeja Padniewskiego za podcast Przyjaciele Kota Wrocka;

II nagroda (10 tys. zł oraz dedykowany program współpracy i mentoringu)
dla Joanny Żelazińskiej za podcast Przed obrazem - muzeum w słuchawkach;

I nagroda (20 tys. zł oraz dedykowany program współpracy i mentoringu)
dla Anety Chmielińskiej za podcast Dzikoprzygody.

W kategorii profesjonaliści:

III nagroda (5 tys. zł) dla Agnieszki Pospiszyl i Adama Liszki za podcast My z covidowego;

II nagroda (10 tys. zł) dla Michała Matusa za podcast Nurt równoległy;

I nagroda (20 tys. zł) dla Anny Dudzińskiej za reportaże dla podcastu Raport o stanie świata.

Nagroda specjalna jury za wytyczenie standardów rynku i gatunku
dla Dariusza Rosiaka autora podcastu Raport o stanie świata.

W trakcie Gali odbyła się również dyskusja dotycząca podcastów, w której udział wzięli Dariusz Rosiak (Raport o stanie świata), Marcin Skonieczny (prezes Patronite.pl), Michał Dobrzański (pomysłodawca cyklicznego raportu Słuchacz podcastów w Polsce, realizowanego przez Tandem Media) oraz Jarosław Sroka (z Kulczyk Investments). Rozmawiano o tym, czym są dzisiaj podcasty, jakie funkcje spełniają, w jakim kierunku zmierza ich rozwój.

Była to pierwsza edycja Konkursu Podcast Roku, lecz jak zapowiadają organizatorzy oraz partner strategiczny wydarzenia Incredible Inspirations, w planach są już kolejne. Dzieci redaktora Janusza Majki oprócz organizacji plebiscytu planują również założenie fundacji im. swojego taty.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus