Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jest to międzynarodowa, coroczna akcja edukacyjna, która ma za zadanie rozpowszechnianie wiedzy na temat mózgu i układu nerwowego pod kątem różnych aspektów jego funkcjonowania. Akademickie Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii WSIiZ dołączyło do świętowania omawianego wydarzenia. Osoby zainteresowane neuronauką mogły wziąć udział w serii wykładów i warsztatów, które odbywały się zarówno online, jak i stacjonarnie na uczelni. Wydarzenie trwało od 17 do 23 marca.

 

Pierwszy wykład poprowadził dr hab. Konrad Szychowski prof. WSIiZ, pt. „Dodatki do tworzyw sztucznych – wróg czy przyjaciel naszego mózgu?”. We wstępie dowiedzieliśmy się, co stanowi najliczniejsze i najbogatsze źródło produkujące substancje chemiczne – czyli tak zwany przemysł chemiczny. Jak dodatki do tworzyw sztucznych i plastików wpływają na nas zarówno krótkofalowo i długofalowo. Zanim prof. Szychowski odpowiedział na to pytanie, przedstawił i opowiedział nam o najczęściej stosowanych dodatkach do tworzyw sztucznych: antyoksydanty, czynniki antystatyczne, barwniki, wypełniacze, opóźniacze palenia, czynniki zmiękczające tzw. plastyfikatory, konserwanty, środki bakteriobójcze – substancje te są niestety odporne na degradacje oraz stabilne w środowisku. Tworzywa te wnikają do organizmu już na poziomie komórkowym, gdzie następnie przedostają się do całych tkanek. Profesor wymienił i opisał wpływ konkretnych dodatków na mózg. Głównymi skutkami omawianych substancji są zaburzenia emocjonalne, rozwój zaburzeń psychicznych u dzieci czy upośledzenie funkcji poznawczych.

Wykład pod tytułem „Mózg w obliczu wojny – działanie układu nerwowego podczas trudnych wydarzeń życiowych” poprowadziła mgr Agata Ziemiakowicz. Słuchacze zapoznali się z pojęciem traumy oraz związanych z nią konsekwencjami. „Trauma to najwyższy poziom stresu i ciężaru przeżyć, które są obiektywne ciężkie dla psychiki.” – mówi prowadząca. Omówione zostały objawy po ekspozycji na wstrząsające wydarzenia, m. in.: trudności z koncentracją uwagi, zamrożenie (pustka emocjonalna), poczucie bezradności, skrajne zmiany nastroju, zaburzony rytm snu, nadpobudliwość czy brak apetytu. Pani Agata dokładnie opisała działanie mózgu w doświadczaniu traumy. Wyjaśniła pojęcie PTSD (zespół stresu pourazowego) na przygotowanym przez siebie schemacie. Jak zaopiekować się osobą, która doświadczyła traumy wojennej? Wyszczególnione zostały wzorcowe zachowania oraz wypowiedzi, które mają na celu wesprzeć osobę pokrzywdzoną.

Studentki kierunku Dietetyka na WSIiZ – Izabela Zych i Patrycja Hudak, przygotowały warsztat po tytułem „Kuchnia śródziemnomorska – wsparcie naszego mózgu na talerzu”. Jego celem było uświadomienie i zachęcenie uczestników do zmiany nawyków żywieniowych, na jedną z najzdrowszych z diet, czyli śródziemnomorską. Jadłospis składający się z dużej ilości produktów pochodzenia roślinnego, owoców, warzyw, oliwy z oliwek ułatwia kontrolowanie masy ciała oraz przyczynia się do unikania wielu chorób. Studentki wyszczególniły dietę śródziemnomorską na składniki mineralne, które występują w diecie i pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Zaprezentowały zdjęcia potraw oraz sposób ich przygotowania, które dostarczają wiele cennych witamin i składników mineralnych, które poprawiają sprawne działanie mózgu.

Warsztat pt. „Planuj z głową! Efektywne zarządzanie czasem” poprowadziła Weronika Romaniak. „Zacznij zarządzać swoim czasem, zanim to twój czas zacznie zarządzać tobą” to motto, które towarzyszyło nam przez całe spotkanie. Przez codziennie obowiązki, które bywają przytłaczające, powodują chaos – często zapominamy albo zostawiamy coś na ostatnią chwilę. Aby uniknąć kłopotliwych sytuacji, należy nauczyć się umiejętnie zarządzać swoimi obowiązkami i czasem. Warsztat miał na celu pokazać uczestnikom, jakie są możliwe negatywne skutki braku organizacji oraz pozytywne aspekty związane z nabyciem tej umiejętności. Pani Weronika przedstawiła techniki i sposoby lepszego planowania, organizowania i realizowania zadań. Zwróciła również uwagę na niedoceniane zalety odpoczynku oraz jak skutecznie wtrącić go pomiędzy swoje obowiązki.

Wykład „Sen lekarstwem na wszystko? Jak działa nasz mózg gdy śpimy?” poprowadzony został przez mgr Agatę Ziemiakowicz. Dotyczył on dobroczynnego wpływu snu na nas oraz tego, jak pracuje nasz mózg, gdy śpimy. Człowiek przesypia około 1/3 życia, co korzystnie wpływa na sferę poznawczą, afektywną i na całe ciało. Mgr Agata przedstawiła i opisała fazy snu. Zwróciła również szczególną uwagę na skutki niedoboru odpoczynku. Jako ciekawostkę, zaprezentowała działanie kofeiny i mechanizmu zwanego presją snu.

Drugim wykładem, który poprowadziła mgr Agata Ziemkowicz był „Współczujący mózg – o neuronach lustrzanych”. Poruszyła temat empatii i współczucia (jako zjawiska psychologicznego), teorię umysłu oraz działanie neuronów lustrzanych. „Empatia nie jest dana, można się jej jednak nauczyć, ćwiczyć ją, rozwijać i pielęgnować w sobie” – mówi mgr Agata. Na wykładzie omówiła metodę rozwijania empatii zwaną E.M.P.A.T.H.Y., której autorką i propagatorką jest światowej sławy psychiatra i badaczka empatii Helen Riess.

Ostatnim wykładem „Kiedy mózg nie działa prawidłowo – rzecz o depresji” poprowadziła dr hab. Anna Tabęcka-Łonczyńska prof. WSIiZ. Depresja jest chorobą cywilizacyjną, która wynika z postępów technologicznych. Określana jest jako szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji. Z danych statystycznych wynika, iż choruje dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Prof. Tabęcka-Łonczyńska przedstawiła, jak rozpoznaje się depresję oraz jej symptomy. Uczestnicy wykładu dowiedzieli się, co przyczynia się do powstania choroby, jakie są jej skutki oraz jakie zachodzą zmiany w mózgu. Omówione zostały sposoby leczenia depresji – terapia elektrowstrząsami, stymulacja nerwu błędnego czy leki przeciwdepresyjne.

W ciągu zaledwie siedmiu dni przyswoiliśmy ogrom wiedzy na temat naszego mózgu. Ciekawostki, sposoby działa i funkcjonowania tego ważnego organu, specjalna dieta oraz wiele informacji odnośnie radzenia sobie z problemami związanymi z głównym „bohaterem” tegoż wydarzenia. Zdobyta wiedza pozwoliła nam dojść do wniosku, że o nasz mózg należy dbać cały rok – zapewniać komfort psychiczny, fizyczny i odpowiednio o niego dbać.

 

Dodatki do tworzyw sztucznych – wróg czy przyjaciel twojego mózgu?

Mózg w obliczu wojny 

Kiedy mózg nie działa prawidłowo – rzecz o depresji

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus