Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Otwarcie wydarzenia i przywitanie gości przez Rektora dr hab. Andrzeja Rozmusa / fot. Mariusz Guzek

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Realizowane projekty, wsparcie, strategia i polityka zagraniczna – o tym, i nie tylko, debatowano w środę, 4 października. Jednocześnie podkreślano wagę pomocy humanitarnej społeczeństwa obywatelskiego. W dyskusji dotyczącej działań samorządów uczestniczyło m.in. czworo prezydentów polskich miast, w tym Rzeszowa.

Gospodarzem debaty była Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W wydarzeniu uczestniczyli: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciśnki, prof. ISP PAN i poseł na Sejm dr hab. Paweł Kowal, oraz Prezydent WSIiZ, dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ. Natomiast moderatorem spotkania była dr Grażyna Bochenek, rzeczniczka prasowa WSIiZ.

Działania i wyzwania samorządów 

Debatę rozpoczęto przedstawieniem przez gości realizowanych projektów. Prezydent Gdańska w swoim wystąpieniu nawiązywała do partnerstw z miejscowościami w Ukrainie, w celu wsparcia ich gospodarki komunalnej. Co więcej, jako samorząd dostarczyli do Borodzianki (ok. 60 km od Kijowa) pojazd asenizacyjny, wykorzystywany przy oczyszczaniu kanalizacji. Było to możliwe dzięki zbiórce publicznej oraz współpracy z różnymi przedsiębiorstwami wodnokanalizacyjnymi.

  MG 9250 29Otwarcie prezentacji przez prezydenta Rzeszowa, Konrada Fijołka / fot. Mariusz Guzek

Z kolei Jacek Sutryk przytoczył liczbę Ukraińców przyjętych przez Wrocław po wybuchu wojny, gdzie było ich 250 tysięcy. Dodatkowo podkreślał, że stanowiło to ogromne wyzwanie dla samorządowców dużych miast.

„Chciałbym Państwu pogratulować, podziękować, bo Rzeszów był – pozostaje – tym miastem, które przyjęło i przez które przeszła największa liczba uchodźców.”

~ Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Zarazem prezydent Gdańska jak i prezydent Wrocławia przedstawili projekt partnerski realizowany z miastem Lwów – Centrum UNBROKEN. Przy czym udział bierze także Warszawa. Dzięki uchwałom rad miejskich, wspierają one finansowo projekt, który służy kompleksowemu leczeniu ludzi po amputacjach kończyn. Obejmuje ono przygotowanie protez, rehabilitację fizyczną oraz wsparcie psychologiczne.  

 MG 9355 53Studenci notujący zagadnienia poruszane podczas debaty / fot. Mariusz Guzek

Współpraca z obywatelami i prywatnymi firmami

Z kolei prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, wspominał falę pierwszej pomocy ze strony Polski – w tym społeczeństwa obywatelskiego. Wówczas gdy państwo nie radziło sobie z nią, realizowały ją samorządy. Nadmiar dostarczanych paczek przez mieszkańców na rzecz Ukrainy doprowadził do przechowywania ich w magazynach. W rezultacie Arkadiusz Chęciński wraz z prezydentem Rzeszowa podjęli współpracę z prywatnymi firmami, które zaoferowały transport do Ukrainy w postaci tirów.

Przeczytaj także: NASA Space Apps Challenge Rzeszów - w ten weekend!

Na czym polega powojenna odbudowa?

Dr hab. Paweł Kowal zaznaczył, że odbudowa miejsc dotkniętych wojną nie oznacza wybudowanie miast w oparciu o te same projekty. W planach bierze się pod uwagę także modernizację, zmiany, czy też propozycje zupełnie nowych rozwiązań z punktu widzenia ekologii. Oczywiście nie zapominając o perspektywach i przyszłości odbudowywanych miast.

 MG 9479 84Od lewej: prezydent Wrocławia Paweł Sutryk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dr hab. Paweł Kowal, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciśnki / fot. Mariusz Guzek

O panujących emocjach między Polską a Ukrainą

Dodatkowo zwracali uwagę na prowadzoną obecnie przez polski rząd politykę zagraniczną (w tym postawę MSZ) której stan ich niepokoi. W związku z tym proponują rozwiązania pozbawione większych emocji, które panują w tej chwili między Polską a Ukrainą (dot. sporu o zboże).  Przy czym nawiązują nie tylko do naszych południowo-wschodnich sąsiadów, ale i relacji z Europą Zachodnią.

- Emocje są wspaniałe w relacjach międzyludzkich, ale emocje w stosunkach międzynarodowych wskazują niedojrzałość – podsumowuje dr hab. Paweł Kowal. Jednogłośnie zaznaczają, że w tym momencie wyłącznie szkodzą dotychczasowej współpracy. Dodają, że warto podejść od tego strategicznego punktu widzenia, na podstawie tworzenia długofalowej relacji poprzez zaangażowanie w proces odbudowy, co załagodzi napięcia historyczne.

 MG 9636 108Podczas debaty padły także pytania ze strony publiczności / fot. Mariusz Guzek

Rozwiązania wobec konfliktu oraz ograniczeń finansowych

Do rolnictwa odniósł się dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, gdzie jego zdaniem błądzą obie strony konfliktu – i polska, i ukraińska. W związku z tym proponuje rozwiązanie dotyczące produkcji zdrowej żywości w oparciu o współpracę obu krajów.

Natomiast wobec ograniczeń kapitałowych przedstawił propozycję uruchomienia potencjału społecznego w Ukrainie. Projekt edukacyjny finansowany przez Unię Europejską miałby za zadanie przygotować kraj do gospodarki rynkowej, członkostwa w UE czy też wesprzeć zwalczanie korupcji.

Przeczytaj także: Seans filmowy animacji ze WSIiZu w Kinie Zorza

Jednogłośne wnioski uczestników

W wystąpieniach prelegentów kilkukrotnie podkreślano rolę i zasługi społeczeństwa obywatelskiego. Nie zabrakło także odniesień do nadchodzących wyborów i zachęcania do głosowania 15 października. Dodatkowo goście debaty wskazali na obecne problemy. Zaznaczyli tutaj słabą kondycję samorządów – gdzie są one pozbawione środków finansowych - oraz ograniczone możliwości działania ze względu na panujące ustawy, w których konieczne są zmiany.

 

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus