Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

archiwum

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Obchodzone w celu upamiętnienia dokonań naszych rodzimych naukowców, po to, aby przekazać inspiracje dla kolejnych pokoleń. Właśnie dlatego co roku, w dniu 19 lutego, obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Ustanowione zostało w rocznicę urodzin wybitnego polskiego uczonego – Mikołaja Kopernika.

Prezydent Andrzej Duda w dniu 3 lutego 2020 r. podpisał ustawę ustanawiającą 19 lutego Dniem Nauki Polskiej. Data ta nie jest przypadkowa. Została wyznaczona w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – jednego z najwybitniejszych polskich uczonych, twórcę heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Warto wspomnieć, że obchody (2023 r.) przypadają w tym roku w 550. rocznicę urodzin polskiego astronoma, a 18 listopada 2022 r. Senat RP ustanowił 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Senatorowie w uchwale powołują się na najsłynniejsze dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, które zburzyło ówczesny obraz  świata i zrewolucjonizowało naukę.

W związku z Dniem Nauki Polskiej w poprzednich latach, oprócz Mikołaja Kopernika, wskazano dokonania polskiej badaczki Marii Skłodowskiej-Curie, która miała kluczowy wpływ na rozwój światowej nauki oraz zasłynęła między innymi odkryciem polonu i radu. Wymieniono także Ignacego Łukasiewicza – wynalazcę lampy naftowej, Henryka Arctowskiego, którego nazwisko upamiętniono w wielu nazwach geograficznych czy Mieczysława Wolfke – prekursora dzisiejszej telewizji. W uzasadnieniu ustawy możemy przeczytać: „Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju”.

Z tej okazji warto zwrócić uwagę na poczynania naukowców z naszego regionu. W poprzednim roku, jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw naukowych na świecie Elsevier, opublikowało coroczny ranking najbardziej wpływowych naukowców. W tym zestawieniu znalazło się kilkunastu uczonych z Rzeszowa. Na prestiżowej liście 2% autorów publikacji, na które najchętniej powołują się inni uczeni, znaleźli się doktorzy z pięciu wydziałów Politechniki Rzeszowskiej: Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, Budowy Maszyn i Lotnictwa, Chemicznego, Elektrotechniki i Informatyki oraz Matematyki i Fizyki Stosowanej.

Nie zapominajmy, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w swojej kadrze naukowo-dydaktycznej także może poszczycić się znakomitymi osobistościami. Wśród nich można wyróżnić ks. prof. dr hab. dr H.C. Mult. Michała Hellera – fizyka, teologa, filozofa i pierwszego polskiego laureata prestiżowej nagrody Templetona. Dr hab. inż. Jerzy Grzymała-Busse to doktor habilitowany nauk technicznych z zakresu automatyki i członek wielu zespołów redakcyjnych międzynarodowych czasopism naukowych, a dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka – doktor habilitowany z zakresu nauk prawnych, została koordynatorką polsko-portugalskiego projektu poświęconego prawu pracy w czasach „platformizacji”. To tylko kilka nazwisk znakomitych uczonych z WSIiZ, a lista ich dokonań jest długa. Więcej informacji można znaleźć na stronie uczelni.

Z okazji Dnia Nauki Polskiej, w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”, można obejrzeć wykłady otwarte, w których duże zainteresowanie wzbudzają filmy dr. Tomasza Rożka, dr. hab. Łukasza Łuczaja czy dr. hab. Aleksandra Halla. Udostępnianie materiałów przez uczelnię ma na celu zainspirowanie pasjonatów nauki dokonaniami znakomitych polskich uczonych i badaczy oraz wzmocnienie zainteresowania naukową metodą badania rzeczywistości i poszukiwania prawdy.

Z tego również miejsca pragniemy wyrazić uznanie dla dotychczasowych osiągnięć i działalności wszystkich uczonych. Życzymy dużo zdrowia i satysfakcji z działań na rzecz rozwoju nauki, nieustającej ciekawości, odwagi i siły do poszukiwań oraz stawiania pytań i wyjaśniania tego, co jeszcze wyjaśnione nie zostało.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus