Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rzeszowskie Piwnice są miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Ze względu na swój charakter przyciągają również artystów.  To właśnie tam 18 kwietnia miał miejsce wernisaż plakatów Patrycji Longawy, których wspólnym mianownikiem jest kolor żółty. Zgromadzeni mogli podziwiać wybrane prace, porozmawiać z autorką i spróbować przygotowanego poczęstunku.

 Wystawa „Żółte” to trzecia z wystaw Patrycji Longawy dotyczących koloru – poprzednimi były „Czerwone” oraz „Niebieskie”. Seria ta jest o tyle wyjątkowa, iż nikt wcześniej nie stworzył wystaw, których wspólnym mianownikiem byłby wybrany konkretny kolor. Unikatowe podejście do tematu wynika z personalnego przywiązania autorki do koloru, który uważa za niezbędny w komunikacji z odbiorcą. Jak podkreśla autorka, żółty, w zależności od kontekstu, zmienia swoje znaczenie. W przypadku plakatów społecznych, skupiających się na problemach współczesnego świata, przydaje się jako kolor ostrzegawczy. Zastosowany może być jednak także jako obraz radości, napełniając nadzieją i tym samym podkreślając dowcip.

Oprócz koloru, będącego dominującym mianownikiem, autorka wymienia również symbole, które pozwalają na tworzenie nieoczywistych, zabawnych prac. Oprócz plakatów społecznych wystawa składa się z plakatów reklamowych oraz kulturalnych. Samo miejsce zostało wybrane tak, aby współgrać z pracami i tworzyć zgraną kompozycję. Czarne ściany dodatkowo wpływają na ich odbiór, „podbijając” kolor i dodając głębi wyrazu.

Wernisaż cieszył się niemałym zainteresowaniem. Dla tych, którzy nie mieli jeszcze sposobności obejrzenia prac, nic straconego. Wystawa będzie dostępna w Rzeszowskich Piwnicach do 14 maja.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus