Aktualnie mamy napływ masy różnorodnych animacji, przez co wiele z nas zapomniało już o tych klasykach sprzed kilkunastu lat. Przecież każdy z nas ma bajkę z dzieciństwa, która przez lata dorosła do rangi kultowej. A dalej może bawić nas, już dorosłych, a nawet dzieci z nowego pokolenia.
Bajki które nazywamy ikonicznymi można znaleźć zarówno za granicą jak i w Polsce. Choć często były krótkie, to wyczekiwanie na wieczorynkę przez cały dzień sprawiało że gdy już się pojawiły to potrafiły rozbawić i oglądało się je z zaciekawieniem. A gdy się kończyły czuło się niedosyt i smutek – chyba każdy zna to uczucie.
Polskie klasyki
Kto nie pamięta choćby przygód dwóch chłopców - Bolka i Lolka. Którzy spędzali swój czas podróżując i bawiąc się. Bohaterowie byli bardzo kreatywni i często zacierali granicę pomiędzy rzeczywistością a dziecięcą fantazją. Z czasem do chłopców dołączyła Tola, co wprowadziło więcej zabawnych przygód. Bajka doczekała się wielu odcinków i nawet filmu pełnometrażowego. Autorem był Władysław Nehrebecki, który przyznał że inspiracją dla bohaterów byli jego synowie – Jan i Roman.
,,Reksiu” czyli biały piesek z brązowymi łatkami, który mieszkał w budzie pod domem swoich właścicieli. Choć sympatyczny czworonóg, jak przystało na psiaka - nie mówił, to swoją bogatą gestykulacja i pomysłami potrafił rozbawić do łez. Odcinki bajki były przepełnione rezolutnymi pomysłami na rozwiązanie różnorakich problemów swoich lub jego przyjaciół. Reżyserem kreskówki był Lechosław Marszałek, który też był odpowiedzialny za wygląd psa.
Przeuroczy miś z ikonicznym oklapniętym uszkiem czyli ,,Miś uszatek”, którego twórcą byli: Czesław Janczarski (autor opowiadań) i Zbigniew Rychlicki (ilustrator). Była to animacja lalkowa w której miś i jego przyjaciele przeżywali najróżniejsze przygody. A na koniec w piżamie i kładąc się spać miś żegnał się z dziećmi słowami piosenki: ,,Pora na dobranoc, bo już księżyc świeci. Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci.”.
Przeczytaj rówież: Pidżama Porno ponownie zagrali Pod Palmą w Rzeszowie!
Ikony z zagranicy
Jest to bardzo obszerny temat, bo kreskówki które docierały do nas za zagranicy było mnóstwo. Jednak niektóre zapadły w pamięć o wiele bardziej, takim przykładem jest:
,,Krecik” czyli czechosłowacka bajka autorstwa Zdeněka Milera. Produkcja opowiadała o tytułowym zwierzaku i jego niesamowitych przygodach. Bohater swoją kreatywnością i uroczym wyglądem zaskarbił sobie wiele sympatyków. A bajka bawiła jak i uczyła najmłodszych.
Włoska animacja opowiadająca o grupce czarodziejek - ,,Klub Winx”. Była to ulubiona bajka wielu dziewczynek, ale nie tylko. Bogata w przygody i wielu różnorodnych bohaterów. Stworzona przez Iginio Straffi, doczekała się filmów pełnometrażowych i wielu sezonów – każdy wyróżniał się inną przemianą czarodziejek. Po latach powstał serial dla dorosłych fanów.
,,Scooby Doo” kreskówka opowiadała o grupce młodych detektywów: Fredzie, Daphne, Velmie oraz wiecznie głodnych: Kudłatym i psie o tytułowym imieniu. Bohaterowie przeżywali najróżniejsze przygody, rozwiązując czasem nawet paranormalne zagadki. Zwiedzając świat w swoim kolorowym wanie i dostarczając masę humoru. Była to amerykańska produkcja, której twórcą byli: Joe Ruby i Ken Spears, a właścicielem Warner Bros. Sukces był tak ogromy że kreskówka doczekała się wielu różnych sezonów i filmów pełnometrażowych, również tych aktorskich.
Historia stara jak świat, gdzie twórcy - William Hanna i Joseph Barbera – wykorzystali instykt kotów do polowania na myszy, tworząc kultową kreskówkę ,,Tom i Jerry”. Opowiadała ona o perypetiach tej dwójki. Tom – kot – wymyślał coraz ciekawsze pomysły na złapanie myszki – Jerry’ego co nigdy mu się nie udawało. Z czasem dochodzą też inne postacie, które jeszcze bardziej utrudniają schwytanie myszy. Odcinki potrafiły trzymać w napięciu, a kibicowanie było nieodłączną częścią seansu.
Bajek kultowych jest wiele bo zależały między innymi od roku urodzenia czy możliwości sprzętowych. Można by było wymieniać je przez długi czas, jednak bez wątpienia powyższe tytuły na to miano zasługują. Uśmiech który wywołują jest bezcenny i chęć wracania do nich jest niezaprzeczalna. Jeśli jeszcze nie było okazji wrócić po latach, to jest to ten czas i znak żeby na chwile znowu stać się dzieckiem – powspominać. Miłego seansu…